Rozporządzenie 1000/2007 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 831/2002 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyki Wspólnoty, dotyczące dostępu do poufnych danych do celów naukowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1000/2007
z dnia 29 sierpnia 2007 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 831/2002 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyki Wspólnoty, dotyczące dostępu do poufnych danych do celów naukowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyk Wspólnoty(1), w szczególności jego art. 20,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu umożliwienia opracowywania wniosków statystycznych do celów naukowych rozporządzenie Komisji (WE) nr 831/2002(2) określa warunki, na jakich może zostać przyznany dostęp do poufnych danych przekazywanych organom Wspólnoty. Rozporządzenie zawiera wykaz kategorii organów, których badacze mogą otrzymać taki dostęp, a także przewiduje rozróżnienie organów uzyskujących dostęp bezpośrednio i organów uzyskujących dostęp po otrzymaniu opinii Komitetu ds. Poufności Danych Statystycznych. W rozporządzeniu tym wymienione są także różne badania i źródła danych, do których ma ono zastosowanie.

(2) Badania naukowe są często prowadzone przez jednostki lub departamenty krajowych instytutów statystycznych oraz krajowych banków centralnych państw członkowskich i Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Organy te oferują odpowiednią gwarancję poufnego traktowania i ochrony danych oraz tego, że dostęp do nich uzyskiwany jest w ściśle naukowym celu. Należy je zatem traktować jako organy uzyskujące dostęp bezpośrednio.

(3) Rośnie zapotrzebowanie ze strony naukowców i środowiska naukowego jako całości na dostęp w celach naukowych także do poufnych danych z badania dotyczącego edukacji dorosłych (AES). AES obejmuje informacje o złożonych prawidłowościach uczestnictwa dorosłych w kształceniu i szkoleniach, dostęp do informacji o możliwościach uczenia się, a także informacje o profilu osób uczestniczących i nieuczestniczących w kształceniu (np. status społeczno-ekonomiczny, motywy skłaniające do kształcenia się, przeszkody, postawy, samoocena w zakresie umiejętności językowych i informatycznych). W związku z tym badanie to powinno zostać włączone do wykazu znajdującego się w rozporządzeniu (WE) nr 831/2002.

(4) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczącym statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC)(3) warunki określone w rozporządzeniu (WE) nr 831/2002 mają również zastosowanie do dostępu dla celów naukowych do danych poufnych ze statystyk Unii Europejskiej dotyczących dochodów i warunków życia (EU-SILC). W rozporządzeniu (WE) nr 831/2002 nie ma jednak mowy o EU-SILC. Dla większej jasności należy zatem również włączyć EU-SILC do wykazu znajdującego się w rozporządzeniu (WE) nr 831/2002.

(5) Dlatego też rozporządzenie (WE) nr 831/2002 należy odpowiednio zmienić.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Poufności Danych Statystycznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 831/2002 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 3, ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Dostęp do danych poufnych może być przyznany przez organ wspólnotowy naukowcom z organów należących do jednej z poniższych kategorii:

a) uniwersytety i inne instytucje szkolnictwa wyższego, utworzone na mocy prawa wspólnotowego lub prawa państwa członkowskiego;

b) organizacje i instytucje prowadzące badania naukowe, utworzone na mocy prawa wspólnotowego lub prawa państwa członkowskiego;

c) krajowe instytuty statystyczne państw członkowskich;

d) Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne państw członkowskich;

e) inne urzędy, organizacje i instytucje, po uzyskaniu opinii Komitetu ds. Poufności Danych Statystycznych, zgodnie z procedurą ustaloną w art. 20 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 322/97.";

2) w art. 5, ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Organ Wspólnoty może udostępniać w swoich pomieszczeniach dane poufne uzyskane z następujących badań lub źródeł danych statystycznych:

- europejskie badanie panelowe budżetów gospodarstw domowych (ECHP),

- badanie na temat siły roboczej,

- badanie wspólnotowe na temat innowacji,

- badanie na temat ustawicznego szkolenia zawodowego,

- badanie struktury zarobków,

- statystyki Unii Europejskiej dotyczące dochodów i warunków życia,

- badanie dotyczące edukacji dorosłych.

Jednakże na wniosek organu krajowego, który dostarczył danych, nie przyznaje się dostępu dla danego programu badawczego do danych uzyskanych od tego organu krajowego.";

3) w art. 6, ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Organ wspólnotowy może udostępniać zestawy danych cząstkowych, przetworzonych w celu zachowania anonimowości, uzyskanych z następujących badań lub źródeł danych statystycznych:

- europejskie badanie panelowe budżetów gospodarstw domowych (ECHP),

- badanie na temat siły roboczej,

- badanie wspólnotowe na temat innowacji,

- badanie na temat ustawicznego szkolenia zawodowego,

- badanie struktury zarobków,

- statystyki Unii Europejskiej dotyczące dochodów i warunków życia,

- badanie dotyczące edukacji dorosłych.

Jednakże na wniosek organu krajowego, który dostarczył danych, nie przyznaje się dostępu dla danego programu badawczego do danych uzyskanych od tego organu krajowego.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 sierpnia 2007 r.

W imieniu Komisji
Joaquín ALMUNIA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 133 z 18.5.2002, str. 7. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1104/2006 (Dz.U. L 197 z 19.7.2006, str. 3).

(3) Dz.U. L 163 z 3.7.2003, str. 1.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.226.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1000/2007 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 831/2002 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyki Wspólnoty, dotyczące dostępu do poufnych danych do celów naukowych
Data aktu: 29/08/2007
Data ogłoszenia: 30/08/2007
Data wejścia w życie: 19/09/2007