Decyzja 2007/522/WE zmieniająca decyzję 2006/802/WE w odniesieniu do wieprzowiny uzyskanej od świń szczepionych żywą antenuowaną szczepionką klasyczną w Rumunii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 lipca 2007 r.
zmieniająca decyzję 2006/802/WE w odniesieniu do wieprzowiny uzyskanej od świń szczepionych żywą antenuowaną szczepionką klasyczną w Rumunii

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 3418)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/522/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 lipca 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o przystąpieniu Bułgarii i Rumunii,

uwzględniając Akt przystąpienia Bułgarii i Rumunii, w szczególności jego art. 42,

uwzględniając dyrektywę Rady 2001/89/WE z dnia 23 października 2001 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania klasycznego pomoru świń(1), w szczególności jej art. 19 ust. 3 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2006/802/WE z dnia 23 listopada 2006 r. zatwierdzająca plany zwalczania klasycznego pomoru świń w populacji dzików i szczepień interwencyjnych dzików oraz świń hodowlanych przeciwko tej chorobie w Rumunii(2) została przyjęta w celu zwalczania klasycznego pomoru świń w tym państwie członkowskim.

(2) Artykuł 4 tej decyzji zatwierdza przedłożony Komisji przez Rumunię w dniu 27 września 2006 r. plan szczepień interwencyjnych świń hodowlanych przeciwko klasycznemu pomorowi świń przy pomocy żywej klasycznej szczepionki antenuowanej ("zatwierdzony plan").

(3) Artykuł 5 lit. c) decyzji 2006/802/WE stanowi, że Rumunia ma dopilnować, aby wieprzowina uzyskana od świń szczepionych zgodnie z art. 4 tej decyzji była przeznaczona wyłącznie do spożycia na własne potrzeby hodowców lub do sprzedaży, w małych ilościach odbiorcom ostatecznym lub sprzedaży na rynku lokalnym w obrębie tej samej gminy i nie została wysyłana do pozostałych państw członkowskich. Artykuł 5 lit. b) tej decyzji przewiduje specjalne znakowanie takiej wieprzowiny.

(4) Zatwierdzony plan przewiduje, że przemieszczanie świń domowych z gospodarstw nienastawionych na zysk oraz wieprzowiny, produktów z wieprzowiny i produktów ubocznych pochodzących od tych świń jest zabronione, z wyjątkiem przemieszczania do celów spożycia na własne potrzeby hodowców w gospodarstwie pochodzenia. W stosownych przypadkach, żywe zwierzęta mogą być wprowadzone do obrotu wyłącznie na rynku lokalnym.

(5) Dnia 3 maja 2007 r. Rumunia przedłożyła Komisji zmianę do zatwierdzonego planu. Zatwierdzony plan, zgodnie ze zmianami, dopuszcza, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, bezpośrednie przemieszczanie świń z mniejszych i nienastawionych na zysk gospodarstw, w których przeprowadzono szczepienia interwencyjne przy pomocy żywej klasycznej szczepionki antenuowanej, zgodnie z art. 4 decyzji 2006/802/WE, do ubojni znajdującej się w obrębie tego samego powiatu co gospodarstwo hodowlane pochodzenia lub, jeżeli nie ma ubojni w tym powiecie, do ubojni znajdującej się w sąsiednim powiecie.

(6) Ponadto Rumunia zwróciła się o zastosowanie czasowego odstępstwa od przepisów art. 5 lit. c) decyzji 2006/802/WE do dnia 31 sierpnia 2007 r., aby umożliwić komercjalizację wieprzowiny uzyskanej od tych świń na poziomie powiatu, z uwagi na duże trudności ze znalezieniem zbytu na rynku lokalnym w obrębie gminy.

(7) Zatwierdzony plan i wniosek o zastosowanie odstępstwa od art. 5 lit. c) decyzji 2006/802/WE są zgodne z celem, jakim jest zwalczanie epidemii klasycznego pomoru świń w Rumunii. Jednak, ze względu na zdrowie zwierząt, odstępstwo powinno podlegać określonym warunkom, w szczególności omawiana wieprzowina powinna być znakowana specjalnym znakiem, aby zagwarantować pełną identyfikowalność, i nie może być wysyłana do pozostałych państw członkowskich.

(8) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić decyzję 2006/802/WE.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2006/802/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Plan szczepień interwencyjnych świń hodowlanych przeciwko klasycznemu pomorowi świń przy pomocy żywej klasycznej szczepionki antenuowanej

Przedstawiony Komisji przez Rumunię w dniu 27 września 2006 r. i zmieniony zmianą przedłożoną Komisji w dniu 3 maja 2007 r. plan szczepień interwencyjnych świń hodowlanych przeciwko klasycznemu pomorowi świń przy pomocy żywej klasycznej szczepionki antenuowanej na obszarze, o którym mowa w pkt 4 załącznika, zostaje zatwierdzony.";

2) dodaje się art. 5a w brzmieniu:

"Artykuł 5a

Odstępstwo od warunku określonego w art. 5 lit. c)

1. W drodze odstępstwa od art. 5 lit. c) Rumunia może zezwolić na wprowadzenie do obrotu wieprzowiny uzyskanej od świń szczepionych zgodnie z art. 4 na rynku lokalnym w obrębie tego samego powiatu co gospodarstwo pochodzenia tych świń, pod warunkiem że mięso to:

a) zostało wprowadzone do rejestru w ubojni zgodnie z instrukcjami właściwego organu;

b) przechowywano i składowano oddzielnie od wieprzowiny niewymienionej w niniejszym artykule;

c) jest znakowane specjalnym znakiem zdrowia lub identyfikacyjnym, który:

i) różni się od znaków, o których mowa w art. 5 lit. b);

ii) nie można go pomylić z pieczęcią wspólnotową, o której mowa w art. 4 decyzji 2006/779/WE;

d) może być wysyłane wyłącznie do zakładów w obrębie tego samego powiatu co gospodarstwo pochodzenia świń;

e) towarzyszy mu świadectwo wydane przez urzędowego lekarza weterynarii, określające pochodzenie, identyfikację i miejsca przeznaczenia tej wieprzowiny.

2. Wieprzowina, o której mowa w ust. 1, nie może być wysyłana do pozostałych państw członkowskich.".

Artykuł  2

Rumunia podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zastosowania się do niniejszej decyzji, a następnie poda je do wiadomości publicznej. Rumunia niezwłocznie informuje o tym Komisję.

Artykuł  3

Artykuł 1 pkt 2 stosuje się do dnia 31 sierpnia 2007 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lipca 2007 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 316 z 1.12.2001, str. 5. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2006/104/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 352).

(2) Dz.U. L 329 z 25.11.2006, str. 34.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.193.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/522/WE zmieniająca decyzję 2006/802/WE w odniesieniu do wieprzowiny uzyskanej od świń szczepionych żywą antenuowaną szczepionką klasyczną w Rumunii
Data aktu: 18/07/2007
Data ogłoszenia: 25/07/2007
Data wejścia w życie: 01/09/2007, 01/01/1970