Rozporządzenie 876/2007 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2245/2006 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 876/2007
z dnia 24 lipca 2007 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2245/2006 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych(1), w szczególności jego art. 107 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych, przyjętego w dniu 2 lipca 1999 r. (zwanego dalej "Aktem genewskim"), zatwierdzonym decyzją Rady 2006/954/WE(2), a także w związku z dotyczącymi tego faktu zmianami do rozporządzenia (WE) nr 6/2002, konieczne jest dostosowanie niektórych technicznych środków wykonawczych.

(2) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie Komisji (WE) nr 2245/2002 z dnia 21 października 2002 r. wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych(3).

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na podstawie art. 109 rozporządzenia (WE) nr 6/2002,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2245/2002 wprowadza się następujące zmiany:

1) dodaje się art. 11a w brzmieniu:

"Artykuł 11a

Badanie podstaw odmowy

1. Jeśli zgodnie z art. 106e ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 6/2002 podczas badania międzynarodowej rejestracji Urząd stwierdzi, że wzór, o którego ochronę wystąpiono, nie odpowiada definicji zawartej w art. 3 lit. a) tego rozporządzenia lub jest sprzeczny z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami, Urząd przesyła powiadomienie o odmowie do Biura Międzynarodowego Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (zwanego dalej »Biurem Międzynarodowym«) przed upływem sześciu miesięcy od daty publikacji międzynarodowej rejestracji, podając powody odmowy zgodnie z art. 12 ust. 2 Aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych, przyjętego w dniu 2 lipca 1999 r. (zwanego dalej »Aktem genewskim«), zatwierdzonego decyzją Rady 2006/954/WE(*).

2. Urząd określa termin, w którym właściciel międzynarodowej rejestracji może zgodnie z art. 106e ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 6/2002 zrezygnować z międzynarodowej rejestracji w odniesieniu do Wspólnoty, ograniczyć międzynarodową rejestrację w odniesieniu do Wspólnoty do jednego lub kilku wzorów przemysłowych lub przedłożyć uwagi.

3. Jeśli właściciel międzynarodowej rejestracji musi być reprezentowany w postępowaniach przed Urzędem zgodnie z art. 77 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 6/2002, w powiadomieniu musi być zawarta informacja o obowiązku wyznaczenia przez właściciela pełnomocnika zgodnie z art. 78 ust. 1 tego rozporządzenia.

Termin, o którym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, stosuje się mutatis mutandis.

4. Jeśli właściciel nie wyznaczy pełnomocnika w wyznaczonym terminie, Urząd odmawia ochrony międzynarodowej rejestracji.

5. Jeśli w wyznaczonym terminie właściciel przedłoży uwagi, które będą satysfakcjonujące dla Urzędu, Urząd wycofa odmowę i powiadomi Biuro Międzynarodowe zgodnie z art. 12 ust. 4 Aktu genewskiego.

Jeśli w wyznaczonym terminie właściciel nie przedłoży zgodnie z art. 12 ust. 2 Aktu genewskiego uwag, które satysfakcjonowałyby Urząd, Urząd potwierdza decyzję o odmowie ochrony międzynarodowej rejestracji. Od decyzji tej przysługuje odwołanie zgodnie z tytułem VII rozporządzenia (WE) nr 6/2002.

6. Jeśli właściciel rezygnuje z międzynarodowej rejestracji lub ograniczy międzynarodową rejestrację w odniesieniu do Wspólnoty do jednego lub kilku wzorów przemysłowych, informuje o tym Biuro Międzynarodowe w drodze procedury wpisu zgodnie z art. 16 ust. 1 ppkt iv) i v) Aktu genewskiego. Właściciel może poinformować Urząd, składając odpowiednie oświadczenie.

______

(*) Dz.U. L 386 z 29.12.2006, str. 28.";

2) artykuł 22 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 22

Przedłużenie ważności rejestracji wzoru wspólnotowego

1. Wniosek o przedłużenie ważności rejestracji zawiera:

a) nazwisko osoby wnioskującej o przedłużenie rejestracji;

b) numer rejestracji;

c) tam gdzie ma to zastosowanie, wskazanie, że wnosi się o przedłużenie ważności dla wszystkich wzorów objętych rejestracją zbiorową lub, jeżeli nie wnosi się o przedłużenie ważności dla wszystkich wzorów, wskazanie tych wzorów, dla których wnosi się o przedłużenie ważności.

2. Opłaty wymagane na podstawie art. 13 rozporządzenia (WE) nr 6/2002 za przedłużenie ważności rejestracji składają się z:

a) opłaty za przedłużenie ważności, która w przypadku rejestracji zbiorowej obejmującej wiele wzorów jest proporcjonalna do liczby wzorów objętych przedłużeniem ważności;

b) tam gdzie to ma zastosowanie, opłaty dodatkowej za wniesioną po terminie opłatę za przedłużenie ważności rejestracji lub przedłożenie po terminie wniosku o przedłużenie ważności rejestracji, przewidziane w art. 13 rozporządzenia (WE) nr 6/2002, nakładanej zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2246/2002.

3. Jeśli płatność, o której mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, jest dokonywana zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2246/2002, uznaje się, że stanowi ona wniosek o przedłużenie ważności, o ile podano przy niej wszystkie informacje wymagane zgodnie z ust. 1 lit. a) i b) niniejszego artykułu oraz art. 6 ust. 1 przywołanego rozporządzenia.

4. Jeśli wniosek o przedłużenie ważności został złożony w terminie przewidzianym w art. 13 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 6/2002, ale inne warunki przedłużenia ważności przewidziane w art. 13 tego rozporządzenia oraz w przepisach niniejszego rozporządzenia nie są spełnione, Urząd informuje wnioskodawcę o stwierdzonych brakach.

5. Jeżeli wniosek o przedłużenie ważności rejestracji nie został złożony lub został złożony po upływie terminu przewidzianego w art. 13 ust. 3 zdanie drugie rozporządzenia (WE) nr 6/2002, lub jeżeli opłaty nie zostały uiszczone bądź zostały uiszczone po upływie odpowiedniego terminu, lub też jeżeli w terminie określonym przez Urząd nie zostały usunięte stwierdzone braki, Urząd stwierdza, że rejestracja wygasła, o czym powiadamia odpowiednio właściciela.

Jeżeli w przypadku rejestracji zbiorowej uiszczone opłaty nie wystarczają na pokrycie wszystkich wzorów, dla których wnosi się o przedłużenie ważności rejestracji, wygaśnięcie rejestracji stwierdza się dopiero wtedy, gdy Urząd ustali, które wzory mają być objęte wniesioną opłatą.

Z braku innych kryteriów dla określenia, które wzory mają być objęte uiszczoną opłatą, Urząd przyjmuje kolejność numeracji wzorów według art. 2 ust. 4.

Urząd stwierdza wygaśnięcie rejestracji w odniesieniu do wszystkich wzorów, za które opłaty za przedłużenie ważności nie zostały uiszczone lub zostały uiszczone w niepełnej wysokości.

6. Jeżeli stwierdzenie dokonane przez Urząd na podstawie ust. 5 stało się prawomocne, Urząd wykreśla wzór z rejestru ze skutkiem od następnego dnia po wygaśnięciu rejestracji.

7. Jeżeli uiszczone zostały opłaty za przedłużenie ważności rejestracji, przewidziane w ust. 2, ale ważność rejestracji nie została przedłużona, opłaty te podlegają zwrotowi.

8. Jeden wniosek o przedłużenie ważności może obejmować dwa lub większą liczbę wzorów, niezależnie od tego, czy są one objęte tą samą rejestracją zbiorową czy nie, o ile za wszystkie wzory zostały wniesione wymagane opłaty i pod warunkiem, że właścicielem lub pełnomocnikiem we wszystkich przypadkach jest ta sama osoba.";

3) dodaje się art. 22a w brzmieniu:

"Artykuł 22a

Przedłużenie ważności międzynarodowej rejestracji wyznaczającej Wspólnotę

Ważność międzynarodowej rejestracji przedłuża się bezpośrednio w Biurze Międzynarodowym zgodnie z art. 17 Aktu genewskiego.";

4) w art. 31 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Jeśli Urząd stwierdzi nieważność skutków międzynarodowej rejestracji na terytorium Wspólnoty, po uprawomocnieniu się tej decyzji powiadamia o niej Biuro Międzynarodowe.";

5) w art. 47 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Komunikacja pomiędzy Urzędem i Biurem Międzynarodowym odbywa się w obopólnie uzgodniony sposób i w obopólnie uzgodnionym formacie, w miarę możliwości przy użyciu środków elektronicznych. Wszelkie odniesienia do formularzy rozumiane są jako odniesienia obejmujące formularze dostępne w formacie elektronicznym.";

6) w art. 71 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Urząd udostępnia informacje na temat międzynarodowych rejestracji wyznaczających Wspólnotę w formie elektronicznego odnośnika do bazy danych zapewniającej możliwość wyszukiwania, prowadzonej przez Biuro Międzynarodowe.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem wejścia w życie Aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych w odniesieniu do Wspólnoty Europejskiej. Data wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 lipca 2007 r.

W imieniu Komisji
Charlie McCREEVY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 3 z 5.1.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1891/2006 (Dz.U. L 386 z 29.12.2006, str. 14).

(2) Dz.U. L 386 z 29.12.2006, str. 28.

(3) Dz.U. L 341 z 17.12.2002, str. 28.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.193.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 876/2007 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2245/2006 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych
Data aktu: 24/07/2007
Data ogłoszenia: 25/07/2007
Data wejścia w życie: 01/01/2008