Decyzja 2007/320/WE ustanawiająca grupę wyznaczonych przez państwa członkowskie ekspertów w dziedzinie digitalizacji i ochrony zasobów cyfrowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 marca 2007 r.
ustanawiająca grupę wyznaczonych przez państwa członkowskie ekspertów w dziedzinie digitalizacji i ochrony zasobów cyfrowych

(2007/320/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 maja 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 157 Traktatu powierza Wspólnocie i państwom członkowskim zadanie zapewnienia warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Wspólnoty. Artykuł 151 stanowi, że Wspólnota przyczynia się do rozkwitu kultur państw członkowskich, w poszanowaniu ich różnorodności narodowej i regionalnej, równocześnie podkreślając znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.

(2) W komunikacie zatytułowanym "i2010 - Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia"(1) Komisja zapowiedziała wzorcową inicjatywę dotyczącą bibliotek cyfrowych.

(3) Komunikat Komisji zatytułowany "i2010: Biblioteki cyfrowe"(2) dał początek inicjatywie dotyczącej bibliotek cyfrowych, na którą składają się działania w obszarach digitalizacji, udostępnienia w Internecie oraz ochrony zasobów cyfrowych obejmujących dorobek kulturowy i informacje naukowe.

(4) Zalecenie Komisji 2006/585/WE z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie digitalizacji i udostępnienia w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych(3) (zwane dalej "zaleceniem Komisji") nawołuje państwa członkowskie do podjęcia działań w celu poprawy polityki w przedmiotowych obszarach.

(5) W konkluzjach Rady z dnia 13 listopada 2006 r. w sprawie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych(4) (zwane dalej "konkluzjami Rady") zachęca się Komisję do działań mających na celu lepszą koordynację polityki w wymienionych obszarach, w szczególności poprzez stworzenie grupy złożonej z ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie.

(6) Aby osiągnąć wymienione wyżej cele Komisja musi odwołać się do wiedzy fachowej specjalistów z państw członkowskich zebranych w grupie doradczej.

(7) Grupa powinna wnieść wkład w monitorowanie postępów i ocenę skutków wdrażania zalecenia Komisji i konkluzji Rady. Powinna także wspierać koordynację na szczeblu europejskim oraz wymianę informacji i sprawdzonych rozwiązań w zakresie polityki państw członkowskich w dziedzinie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych.

(8) W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy wyznaczonych przez państwa członkowskie ekspertów w dziedzinie digitalizacji i ochrony zasobów cyfrowych oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

(9) W skład grupy powinni wejść przedstawiciele państw członkowskich posiadający kompetencje w omawianej dziedzinie. Celem zapewnienia skutecznej współpracy na szczeblu europejskim Komisja powinna mieć możliwość zapraszania obserwatorów, w szczególności reprezentujących inne państwa europejskie oraz organizacje międzynarodowe, a także ekspertów posiadających szczególne kompetencje w dziedzinie znajdującej się na porządku obrad grupy.

(10) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, zapisanych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(5), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(11) Dane osobowe członków grupy ekspertów powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(6).

(12) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Grupa wyznaczonych przez państwa członkowskie ekspertów w dziedzinie digitalizacji i ochrony zasobów cyfrowych

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów pod nazwą "Grupa Wyznaczonych przez Państwa Członkowskie Ekspertów w Dziedzinie Digitalizacji i Ochrony Zasobów Cyfrowych", zwaną dalej "grupą", ze skutkiem od dnia przyjęcia niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Zadanie

Zadaniem grupy jest:

a) monitorowanie postępów i ocena skutków wdrażania zalecenia Komisji z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie digitalizacji i udostępnienia w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych i konkluzji Rady z dnia 13 listopada 2006 r. w sprawie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych;

b) stworzenie na szczeblu europejskim forum współpracy pomiędzy organami państw członkowskich i Komisją oraz platformy wymiany informacji i sprawdzonych rozwiązań z zakresu polityki i strategii poszczególnych państw członkowskich w dziedzinie digitalizacji i udostępnienia w Internecie dorobku kulturowego oraz ochrony zasobów cyfrowych.

Wykonując powyższe zadania grupa uwzględnia prace prowadzone przez inne powołane przez Komisję grupy zajmujące się digitalizacją i ochroną zasobów cyfrowych.

Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może konsultować się z grupą we wszelkich sprawach dotyczących digitalizacji i udostępnienia w Internecie dorobku kulturowego oraz ochrony zasobów cyfrowych.

Artykuł  4

Skład grupy i powoływanie jej członków

1.
W skład grupy zasadniczo wchodzi maksymalnie po dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez każde państwo członkowskie. W uzasadnionych sytuacjach państwo członkowskie może wyznaczyć trzeciego przedstawiciela. Przy powoływaniu członków grupy bierze się pod uwagę ich kompetencje w dziedzinie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w dziedzinie ochrony zasobów cyfrowych.
2.
Państwa członkowskie mogą wyznaczać zastępców, których zadaniem jest zastępowanie nieobecnych członków grupy, w liczbie odpowiadającej liczbie członków grupy i na takich samych warunkach, na jakich ci ostatni są wyznaczani.
3.
Członkowie pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do wygaśnięcia ich mandatu.
4.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub naruszą warunki określone w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni.
5.
Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001. Nazwiska członków są publikowane na stronie internetowej inicjatywy i2010: Biblioteki cyfrowe(7).
Artykuł  5

Tryb działania

1.
Grupie przewodniczy Komisja.
2.
W porozumieniu z Komisją grupa może powoływać podgrupy do zbadania szczegółowych kwestii wchodzących w zakres mandatu ustalonego przez grupę. Bezpośrednio po wypełnieniu swojego mandatu takie podgrupy są rozwiązywane.
3.
W celu zapewnienia skutecznej współpracy na szczeblu europejskim przedstawiciel Komisji może zapraszać obserwatorów, w szczególności reprezentujących inne państwa europejskie oraz organizacje międzynarodowe, a także ekspertów posiadających szczególne kompetencje w dziedzinie znajdującej się na porządku obrad, do udziału w obradach grupy lub podgrupy.
4.
Jeżeli Komisja uzna, że informacje uzyskane w wyniku uczestnictwa w obradach grupy lub podgrupy mają charakter poufny, wówczas nie mogą one być ujawniane.
5.
Posiedzenia grupy i podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji, zgodnie z określonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję.
7.
Komisja może publikować - w języku oryginalnym danego dokumentu - wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze związane z pracami grupy.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością grupy są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych. Zwrot wydatków przysługuje tylko na jednego eksperta z danego państwa członkowskiego.

Członkowie, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi.

Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego grupie przez właściwe służby Komisji.

Artykuł  7 1

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2013 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 marca 2007 r.

W imieniu Komisji
Viviane REDING
Członek Komisji

______

(1) COM(2005) 229 wersja ostateczna.

(2) COM(2005) 465 wersja ostateczna.

(3) Dz.U. L 236 z 31.8.2006, str. 28.

(4) Dz.U. C 297 z 7.12.2006, str. 1.

(5) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/548/WE, Euratom (Dz.U. L 215 z 5.8.2006, str. 38).

(6) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.

(7) http://europa.eu.int/information_society/activities/digital_libraries/ index_en.htm

1 Art. 7 zmieniony przez decyzję z dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U.UE.C.10.349.5) zmieniającą nin. decyzję z dniem 15 grudnia 2010 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.119.45

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/320/WE ustanawiająca grupę wyznaczonych przez państwa członkowskie ekspertów w dziedzinie digitalizacji i ochrony zasobów cyfrowych
Data aktu: 22/03/2007
Data ogłoszenia: 09/05/2007
Data wejścia w życie: 22/03/2007