Decyzja 2007/313/WE w sprawie wniosku Republiki Włoskiej dotyczącego stosowania obniżonej stawki podatku od wartości dodanej w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji urządzeń wykorzystywanych do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 kwietnia 2007 r.
w sprawie wniosku Republiki Włoskiej dotyczącego stosowania obniżonej stawki podatku od wartości dodanej w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji urządzeń wykorzystywanych do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody

(Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 1823)

(2007/313/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 8 maja 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej(1), w szczególności jej art. 102,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Pierwszym pismem, zarejestrowanym w Komisji dnia 3 października 2006 r., oraz pismem uzupełniającym, zarejestrowanym w Komisji dnia 22 stycznia 2007 r., władze włoskie poinformowały Komisję o zamiarze stosowania obniżonej stawki podatku od wartości dodanej w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji urządzeń do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody, wykorzystywanych przez konsorcja prowadzące działalność w tym zakresie.

(2) Władze włoskie pragną stosować obniżoną stawkę (w wysokości 10 %) w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji urządzeń wykorzystywanych przez wspomniane wyżej konsorcja do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody; konsorcja te są traktowane jako podmioty prawa publicznego odpowiedzialne zgodnie z prawem krajowym za konserwację i inne prace pomocnicze związane z odprowadzaniem wody. Najwyraźniej tego rodzaju prac nie wykonują we Włoszech żadne podobne istniejące lub mogące powstać podmioty.

(3) Zgodnie z art. 39 dyrektywy 2006/112/WE dostawa energii elektrycznej na końcowym etapie, tj. od sprzedawców i dystrybutorów do nabywców, jest opodatkowana w miejscu, w którym nabywca faktycznie wykorzystuje i konsumuje towary. Pozwala to zagwarantować, że dostawa podlega opodatkowaniu w państwie, w którym następuje faktyczna konsumpcja.

(4) Planowany środek w postaci stosowania obniżonej stawki podatku od wartości dodanej w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji urządzeń wykorzystywanych do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody nie powoduje jakiegokolwiek ryzyka zakłóceń konkurencji, jeśli będzie stosowany na tych samych warunkach wobec każdego konsorcjum lub podmiotu eksploatującego tego rodzaju urządzenia.

(5) Ponieważ środek ma charakter ogólny (gdyż obejmuje wszystkie dostawy na potrzeby eksploatacji urządzeń wykorzystywanych do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody), nie przewiduje on żadnych wyjątków i zasadniczo nie ma zastosowania w stosunku do żadnych innych dostaw na potrzeby działalności handlowej, zawodowej lub innej działalności gospodarczej, nie istnieje ryzyko zakłóceń konkurencji. W związku z powyższym warunek określony w art. 102 dyrektywy 2006/112/WE jest spełniony i władzom włoskim należy udzielić upoważnienia do stosowania omawianego środka,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Włochy zostają niniejszym upoważnione do stosowania obniżonej stawki podatku od wartości dodanej w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji urządzeń służących do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Włoskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 kwietnia 2007 r.

W imieniu Komisji
László KOVÁCS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 347 z 11.12.2006, str. 1. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 2006/138/WE (Dz.U. L 384 z 29.12.2006, str. 92).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.118.18

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/313/WE w sprawie wniosku Republiki Włoskiej dotyczącego stosowania obniżonej stawki podatku od wartości dodanej w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej na potrzeby eksploatacji urządzeń wykorzystywanych do nawadniania oraz do przepompowywania i odprowadzania wody
Data aktu: 30/04/2007
Data ogłoszenia: 08/05/2007