Dyrektywa 2007/22/WE zmieniająca dyrektywę Rady 76/768/EWG dotyczącą produktów kosmetycznych w celu dostosowania jej załączników IV i VI ze względu na postęp techniczny

DYREKTYWA KOMISJI 2007/22/WE
z dnia 17 kwietnia 2007 r.
zmieniająca dyrektywę Rady 76/768/EWG dotyczącą produktów kosmetycznych w celu dostosowania jej załączników IV i VI ze względu na postęp techniczny
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 76/768/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących produktów kosmetycznych(1), w szczególności jej art. 8 ust. 2,

po konsultacji z Komitetem Naukowym ds. Produktów Przeznaczonych dla Konsumentów,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komitet Naukowy ds. Kosmetyków i Produktów Nieżywnościowych Przeznaczonych dla Konsumentów, zastąpiony na mocy decyzji Komisji 2004/210/WE(2) Komitetem Naukowym ds. Produktów Przeznaczonych dla Konsumentów (SCCP), wydał opinię dotyczącą bezpiecznego użycia butylokarbaminianu jodopropynylowego, jako środka konserwującego (IPBC) w produktach kosmetycznych, stwierdzając, że dzienne bioprzyswajalne spożycie jodu poprzez produkty kosmetyczne nie powinno przekraczać 20 % zalecanego dziennego spożycia wynoszącego 150 μg oraz że IPBC nie powinien być stosowany w produktach higieny jamy ustnej i pielęgnacji ust.

(2) Mając na uwadze fakt, iż wykaz środków konserwujących dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych nie powinien być zbyt ograniczony, natomiast narażenie na jod z IPBC nie powinno być zbyt duże, należy odpowiednio zmienić obecny wpis 56 w załączniku VI.

(3) Jodan sodu oraz barwnik CI 45425 zawierają jod i widnieją w załączniku VI, jako dopuszczone do stosowania środki konserwujące, oraz w załączniku IV, jako dopuszczone do stosowania barwniki. Mając na uwadze fakt, iż strony nie były zainteresowane utrzymaniem stosowania tych substancji, jak również opinię SCCP potwierdzającą konieczność zmniejszenia narażenia na jod zawarty w produktach kosmetycznych, pozwolenia powinny zostać wycofane.

(4) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić dyrektywę 76/768/EWG.

(5) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Kosmetycznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załącznikach IV i VI do dyrektywy 76/768/EWG wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Państwa członkowskie podejmą wszelkie niezbędne środki w celu zagwarantowania, że począwszy od dnia 18 października 2008 r. żadne produkty kosmetyczne niezgodne z wymogami niniejszej dyrektywy nie będą wprowadzane do obrotu przez wytwórców lub importerów mających siedzibę we Wspólnocie.

Państwa członkowskie podejmą wszelkie niezbędne środki w celu zagwarantowania, że wspomniane produkty nie będą sprzedawane lub w inny sposób udostępniane odbiorcom końcowym po 18 kwietnia 2009 r.

Artykuł  3
1.
Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do 18 stycznia 2008 r. państwa członkowskie niezwłocznie przekażą Komisji tekst tych przepisów oraz tabelę korelacji między tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odesłanie do niniejszej dyrektywy lub odesłanie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2.
Państwa członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 kwietnia 2007 r.
W imieniu Komisji
Günter VERHEUGEN
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, str. 169. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2007/17/WE (Dz.U. L 82 z 23.3.2007, str. 27).

(2) Dz.U. L 66 z 4.3.2004, str. 45.

ZAŁĄCZNIK 

W dyrektywie 76/768/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w części 1 załącznika IV skreśla się barwnik CI 45425;

2) w załączniku VI część 1, wprowadza się następujące zmiany:

a) skreśla się numer odniesienia 10;

b) numer referencyjny 56 otrzymuje brzmienie:

Numer referencyjny Substancja Maksymalne dopuszczalne stężenie Ograniczenia i wymagania Warunki stosowania i ostrzeżenia, które muszą być wydrukowane na etykiecie
A B C D E
"56 butylokarbaminian jodopropynylowy

(IPBC) butylokarbaminian 3-jodo-2-ropynylowy

CAS nr

55406-53-6

a) produkty

spłukiwane:

0,02 %

b) produkty

niespłukiwane:

0,01 %, z

wyjątkiem

dezodorantów/

antyperspirantów:

0,0075 %

Nie stosuje się w produktach higieny jamy ustnej i pielęgnacji ust

a) Nie stosuje się w

preparatach dla

dzieci w wieku

poniżej 3 lat, z

wyjątkiem

produktów do

kąpieli/żelu pod

prysznic i

szamponu

b) - Nie stosuje się

w emulsjach do

ciała i kremach do

ciała(*)

- Nie stosuje się

w preparatach dla

dzieci w wieku

poniżej 3 lat.

a) »Nie stosuje się

u dzieci w wieku

poniżej 3 lat«

(**)

b) »Nie stosuje się

u dzieci w wieku

poniżej 3 lat«

(***)

(*) Dotyczy wszelkich produktów przeznaczonych do stosowania na większej części ciała.

(**) Wyłącznie w odniesieniu do produktów, innych niż produkty do kąpieli/żele pod prysznic i

szampony, które można stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

(***) Wyłącznie w odniesieniu do produktów, które mogą być stosowane u dzieci w wieku poniżej 3 lat."

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.101.11

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2007/22/WE zmieniająca dyrektywę Rady 76/768/EWG dotyczącą produktów kosmetycznych w celu dostosowania jej załączników IV i VI ze względu na postęp techniczny
Data aktu: 17/04/2007
Data ogłoszenia: 18/04/2007
Data wejścia w życie: 08/05/2007