Rozporządzenie 2125/2005 ustanawiające środki przejściowe wynikające z przyjęcia ulepszonych zasad handlu dotyczących wywozu niektórych przetworzonych produktów rolnych do Rumunii

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2125/2005
z dnia 22 grudnia 2005 r.
ustanawiające środki przejściowe wynikające z przyjęcia ulepszonych zasad handlu dotyczących wywozu niektórych przetworzonych produktów rolnych do Rumunii

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 3448/93 z dnia 6 grudnia 1993 r. ustanawiające zasady handlu mające zastosowanie do niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych(1), w szczególności jego art. 8 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota zawarła ostatnio umowę handlową dotyczącą przetworzonych produktów rolnych z Rumunią w ramach przygotowań do jej przystąpienia do Wspólnoty. Umowa ta przewiduje ustępstwa obejmujące, po stronie Wspólnoty, zniesienie refundacji wywozowych na niektóre przetworzone produkty rolne.

(2) Decyzja Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005 z dnia 5 lipca 2005 r. dotycząca ulepszenia zasad handlu przetworzonymi produktami rolnymi określona w Protokole 3 do Układu Europejskiego(2) zakłada zniesienie refundacji przetworzonych produktów rolnych niewymienionych w załączniku I do Traktatu w przypadku ich wywozu do Rumunii od dnia 1 grudnia 2005 r.

(3) W zamian za zniesienie refundacji wywozowych, jak określono w decyzji Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005, władze Rumunii zobowiązały się do zapewnienia wzajemnych preferencyjnych uzgodnień dotyczących przywozu towarów na ich terytorium, jeżeli do towarów tych dołączona jest kopia zgłoszenia wywozowego zawierającego informację, że towarom nie przysługują refundacje wywozowe. W przypadku braku takiej dokumentacji zastosowanie ma pełna stawka celna.

(4) Z chwilą wejścia w życie decyzji Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005, towary, odnośnie do których podmioty gospodarcze złożyły wnioski o świadectwa refundacji zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1043/2005 z dnia 30 czerwca 2005 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 3448/93 w odniesieniu do systemu przyznawania refundacji wywozowych dla niektórych produktów rolnych wywożonych w postaci towarów nieobjętych załącznikiem I do Traktatu oraz kryteriów dla ustalania wysokości kwot takich refundacji(3), nie będą już objęte refundacjami, jeżeli będą wywożone do Rumunii.

(5) Należy dopuścić ograniczenie kwoty świadectw refundacji i proporcjonalne zwolnienie odpowiedniego zabezpieczenia, w przypadku gdy podmioty gospodarcze będą w stanie wykazać w sposób zadowalający właściwemu organowi krajowemu, że na zgłoszone przez nich żądania refundacji wpłynęło wejście w życie decyzji Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005. Podczas oceny wniosków o ograniczenie kwoty świadectwa refundacji i proporcjonalne zwolnienie odpowiedniego zabezpieczenia właściwy organ krajowy, w przypadku wątpliwości, powinien uwzględnić zwłaszcza dokumenty, o których mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4045/89 z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie kontroli przez Państwa Członkowskie transakcji stanowiących część systemu finansowania przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej i uchylającego dyrektywę nr 77/435/EWG(4) bez uszczerbku dla stosowania innych postanowień tego rozporządzenia. Ze względów administracyjnych należy zapewnić, aby wnioski o ograniczenie kwoty świadectwa refundacji i zwolnienie zabezpieczenia były składane w krótkim okresie oraz aby powiadomić Komisję o zaakceptowanych kwotach ograniczenia w terminie odpowiednim dla uwzględnienia ich przy określaniu kwoty, na którą będą wystawiane świadectwa refundacji stosowane od dnia 1 lutego 2006 r. zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1043/2005.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego do spraw zagadnień horyzontalnych dotyczącą handlu przetworzonymi produktami rolnymi niewymienionymi w załączniku I do Traktatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towary, na które refundacje wywozowe zostały zniesione na mocy decyzji Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005, są w przywozie do Rumunii wolne od opłat celnych w ramach kontyngentów lub obłożone obniżonymi stawkami celnymi, jeżeli jest do nich dołączona prawidłowo wypełniona kopia zgłoszenia wywozowego zawierająca następującą informację w polu 44:

"Refundacja wywozowa: 0 EUR/decyzja Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005".

Artykuł  2
1.
Świadectwa refundacji wystawiane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1043/2005 przy wywozie towarów, na które refundacje wywozowe zniesiono na mocy decyzji Rady Stowarzyszenia nr 3/2005, mogą zostać ograniczone na wniosek strony zainteresowanej na warunkach przewidzianych w ust. 2.
2.
Aby uzyskać prawo do ograniczenia kwoty zaświadczenia refundacji, należy złożyć wniosek o przyznanie świadectw wspomnianych w ust. 1 przed datą wejścia w życie decyzji Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005, a ich termin ważności musi upływać po dniu 30 listopada 2005 r.
3.
Świadectwo jest ograniczone o kwotę, której zwrotu w ramach refundacji wywozowej strona zainteresowana nie może żądać w związku z wejściem w życie decyzji Rady Stowarzyszenia UE-Rumunia nr 3/2005, o ile wykaże to w sposób zadowalający właściwemu organowi krajowemu.

Podczas dokonywania oceny odpowiednie władze, w przypadku wątpliwości, uwzględniają zwłaszcza dokumenty handlowe przywołane w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 4045/89.

4.
Odpowiednie zabezpieczenie jest zwolnione proporcjonalnie do danego ograniczenia.
Artykuł  3
1.
Aby wniosek mógł być rozpatrzony na mocy art. 2, odpowiednie władze krajowe muszą otrzymać wnioski najpóźniej dnia 7 stycznia 2006 r.
2.
Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję nie później niż dnia 14 stycznia 2006 r. o kwotach, względem których ograniczenia zostały zaakceptowane zgodnie z art. 2 ust. 3 niniejszego rozporządzenia. Podane kwoty są uwzględniane przy określaniu kwoty, na jaką zostaną wystawione świadectwa refundacji przeznaczone do wykorzystania z dniem 1 lutego 2006 r., zgodnie z art. 33 lit. c) rozporządzenia 1043/2005.
Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2005 r.

W imieniu Komisji
Günter VERHEUGEN
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 318 z 20.12.1993, str. 18. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2580/2000 (Dz.U. L 298 z 25.11.2000, str. 5).

(2) Dz.U. L 324 z 10.12.2005, str. 26.

(3) Dz.U. L 172 z 5.7.2005, str. 24.

(4) Dz.U. L 388 z 30.12.1989, str. 18. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2154/2002 (Dz.U. L 328 z 5.12.2002, str. 4).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.340.31

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2125/2005 ustanawiające środki przejściowe wynikające z przyjęcia ulepszonych zasad handlu dotyczących wywozu niektórych przetworzonych produktów rolnych do Rumunii
Data aktu: 22/12/2005
Data ogłoszenia: 23/12/2005
Data wejścia w życie: 26/12/2005