Decyzja 2005/877/WE w sprawie usprawnienia uzgodnień handlowych dotyczących przetworzonych produktów rolnych przewidzianych w Protokole 3 do Układu Europejskiego

DECYZJA NR 3/2005 RADY STOWARZYSZENIA UE-RUMUNIA
z dnia 5 lipca 2005 r.
w sprawie usprawnienia uzgodnień handlowych dotyczących przetworzonych produktów rolnych przewidzianych w Protokole 3 do Układu Europejskiego

(2005/877/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 10 grudnia 2005 r.)

RADA STOWARZYSZENIA,

uwzględniając Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony(1), w szczególności art. 1 ust. 2 Protokołu 3 do Układu,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokół 3 zawiera uzgodnienia handlowe pomiędzy Wspólnotą a Rumunią dotyczące przetworzonych produktów rolnych. Protokół 3 został ostatnio zmieniony Protokołem dostosowującym aspekty handlowe Układu Europejskiego(2).

(2) Wynegocjowano niedawno nowe uzgodnienia handlowe, których celem jest poprawa konwergencji ekonomicznej w ramach przygotowań do przystąpienia i które określają koncesje w postaci pełnej liberalizacji handlu niektórymi przetworzonymi produktami rolnymi, redukcje ceł lub kontyngenty taryfowe dla innych towarów.

(3) Zgodnie z art. 2 ust. 1 tiret drugie Protokołu 3 stosowane stawki celne mogą być obniżane decyzją Rady Stowarzyszenia w odpowiedzi na obniżki wynikające z wzajemnych koncesji dotyczących przetworzonych produktów rolnych.

(4) W stosunku do niektórych przetworzonych produktów rolnych objętych Protokołem 3, lecz niewymienionych w niniejszej decyzji lub dla których otwarte kontyngenty zostały wyczerpane, stosuje się dotychczasowe przepisy handlowe określone w Protokole 3.

(5) Na przetworzone produkty rolne nieobjęte załącznikiem I do Traktatu nie przyznaje się refundacji wywozowych przewidzianych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1520/2000 z dnia 13 lipca 2000 r. ustanawiającym wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu przyznawania refundacji wywozowych do niektórych produktów rolnych wywożonych jako towary nieobjęte załącznikiem I do Traktatu oraz kryteria dla ustalania wysokości sum takich refundacji(3).

(6) Nie przyznaje się refundacji wywozowych na przetworzone produkty rolne pochodzące z Rumunii i wywożone do Wspólnoty.

(7) Roczne kontyngenty określone w załączniku III i załączniku IV do niniejszej decyzji powinny zostać otwarte na warunkach określonych w tych załącznikach. W odniesieniu do roku 2005, przy uwzględnieniu, że kontyngenty roczne mogą zostać otwarte jedynie po 1 stycznia 2005 r., z dniem, który zostanie określony, powinny one zostać proporcjonalnie zmniejszone do liczby miesięcy, które już upłynęły w tym roku,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Począwszy od daty wejścia w życie niniejszej decyzji do towarów pochodzących z Rumunii przywożonych do Wspólnoty, wymienionych w załączniku I, stosuje się stawki celne określone w tym załączniku.

Począwszy od daty wejścia w życie niniejszej decyzji do towarów pochodzących ze Wspólnoty przywożonych do Rumunii, wymienionych w załączniku II, stosuje się stawki celne określone w tym załączniku.

Artykuł  2

Niewymienione w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, przetworzone produkty rolne pochodzące ze Wspólnoty wywożone do Rumunii, nie kwalifikują się do refundacji wywozowych przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1520/2000.

Niewymienione w załączniku I do tego Traktatu przetworzone produkty rolne pochodzące z Rumunii wywożone do Wspólnoty nie kwalifikują się do refundacji wywozowych w Rumunii.

Artykuł  3

Kontyngenty taryfowe, o których mowa w załączniku III i załączniku IV, zostają otwarte na warunkach określonych w tych załącznikach. Wielkość kontyngentów na rok 2005 jest zmniejszana proporcjonalnie do liczby miesięcy, które już upłynęły w tym roku.

Artykuł  4

W stosunku do przetworzonych produktów rolnych nieobjętych załącznikami I, II, III i IV lub dla których wyczerpane zostały kontyngenty określone w załącznikach III i IV, stosuje się w dalszym ciągu postanowienia zawarte w Protokole 3, o ile nie przewidziano inaczej.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie pierwszego dnia pierwszego miesiąca następującego po dniu powiadomienia przez obie strony o zakończeniu ich wewnętrznych procedur ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 lipca 2005 r.

W imieniu Rady Stowarzyszenia
J. STRAW
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 357 z 31.12.1994, str. 2.

(2)Protokół w sprawie dostosowania aspektów handlowych Układu Europejskiego między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Rumunią, z drugiej strony, w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji do Unii Europejskiej oraz wyników negocjacji rolnych Rundy Urugwajskiej w sprawie rolnictwa, wraz z rozszerzeniem istniejącego systemu preferencji (Dz.U. L 301 z 11.11.1998, str. 3).

(3) Dz.U. L 177 z 15.7.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 893/2005 (Dz.U. L 152 z 15.6.2005, str. 13).

ZAŁĄCZNIKI

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

ZAŁĄCZNIK  I

Należności przywozowe stosowane wobec przywożonych do Wspólnoty towarów pochodzących z Rumunii

ZAŁĄCZNIK  II

Należności przywozowe stosowane wobec przywożonych do Rumunii towarów pochodzących ze Wspólnoty

ZAŁĄCZNIK  III

Kontyngenty i cła stosowane wobec przywożonych do Wspólnoty towarów pochodzących z Rumunii

ZAŁĄCZNIK  IV

Kontyngenty taryfowe stosowane wobec towarów pochodzących ze Wspólnoty przywożonych do Rumunii

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.324.26

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2005/877/WE w sprawie usprawnienia uzgodnień handlowych dotyczących przetworzonych produktów rolnych przewidzianych w Protokole 3 do Układu Europejskiego
Data aktu: 05/07/2005
Data ogłoszenia: 10/12/2005
Data wejścia w życie: 01/12/2005