Decyzja 2005/740/WE zmieniająca decyzję 2005/693/WE dotyczącą niektórych środków ochronnych w odniesieniu do ptasiej grypy w Rosji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 października 2005 r.
zmieniająca decyzję 2005/693/WE dotyczącą niektórych środków ochronnych w odniesieniu do ptasiej grypy w Rosji

(notyfikowana jako dokument nr C(2005) 4176)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/740/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 października 2005 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/496/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnych zwierząt wprowadzanych na rynek Wspólnoty z państw trzecich i zmieniającą dyrektywy 89/662/EWG, 90/425/EWG oraz 90/675/EWG(1), w szczególności jej art. 18 ust. 1 i 6,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(2), w szczególności jej art. 22 ust. 1 i 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ptasia grypa jest zakaźną chorobą wirusową drobiu i ptaków, powodującą śmiertelność i zaburzenia, które w szybkim czasie mogą osiągnąć rozmiary epidemii i spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz znacznie obniżyć opłacalność hodowli drobiu.

(2) Decyzja Komisji 2005/693/WE z dnia 6 października 2005 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do ptasiej grypy w Rosji(3) została przyjęta z powodu wystąpienia ogniska ptasiej grypy w Rosji. Wspomnianą decyzją wstrzymuje się przywóz z Rosji ptaków innych niż drób.

(3) Ponadto decyzją 2005/693/WE wstrzymuje się przywóz nieprzetworzonych piór i nieprzetworzonych części piór z regionów Rosji, które wymieniono w załączniku I do wspomnianej decyzji. Jednakże nadal zezwala się na przywóz nieprzetworzonych piór i części nieprzetworzonych piór z regionów Rosji, których nie wymieniono w załączniku I do wspomnianej decyzji, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, włączając regiony leżące na zachód od Uralu, w których nie pojawiły się ogniska choroby w dniu przyjęcia decyzji 2005/693/WE.

(4) Dnia 19 października 2005 r. Rosja poinformowała Komisję o wystąpieniu ogniska ptasiej grypy w Tuli w Centralnym Okręgu Federalnym Rosji, w którym wcześniej nie zgłaszano ogniska choroby i z którego nieprzetworzone pióra i części nieprzetworzonych piór mogą być nadal przywożone, zgodnie z decyzją 2005/693/WE.

(5) W związku z niedawnym wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy wywołanej wirusem grypy A podtyp H5N1 w Turcji, Rumunii i Rosji, dowody i epidemiologia molekularna zdecydowanie wskazują na to, że wirus ptasiej grypy został przeniesiony do tych państw trzecich przez ptaki migrujące ze Środkowej Azji. Wspomniane wyjaśnienie znajduje się także w sprawozdaniu z ostatniej misji w Rosji przeprowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), opublikowanym dnia 14 października 2005 r.

(6) Przywóz do Wspólnoty nieprzetworzonych piór i części nieprzetworzonych piór powinien być zatem zakazany z regionów Rosji, w których ognisko ptasie grypy niedawno wystąpiło lub, w których występuje szczególne ryzyko, zgodnie z obecną wiedzą na temat ścieżki migracji ptaków migrujących z obszarów Środkowej Azji i Syberii, gdzie zanotowano wystąpienie choroby.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do decyzji Komisji 2005/693/WE.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku I do decyzji 2005/693/WE dodaje się pkt. 4, 5, 6 i 7:

"4. Centralny Okręg Federalny

Obejmuje następujące podmioty Federacji Rosyjskiej: obwód Biełgorodski, obwód Briański, obwód Iwanowski, obwód Kałuski, obwód Kostromski, obwód Kurski, obwód Lipiecki, Moskwa (miasto federalne), obwód Moskiewski, obwód Oryol, obwód Riazański, obwód Smoleński, obwód Tambowski, obwód Twerski, obwód Tulski, obwód Władymirski, obwód Woroneski, obwód Jarosławski.

5. Południowy Okręg Federalny

Obejmuje następujące podmioty Federacji Rosyjskiej: Republika Adygeja, obwód Archangielski, Republika Czeczeńska, Republika Dagestan, Republika Inguska, Republika Kabardyno- Bałkarska, Republika Kalmykia, Republika Karaczajo- Czerkieska, Kraj Krasnojarski, Republika Północna Osetia-Alania, Kraj Stawropolski, obwód Rostowski, obwód Wołgogradzki.

6. Północny Okręg Federalny

Obejmuje następujące podmioty Federacji Rosyjskiej: obwód Archangielski, Republika Komi, obwód Nowgorodzki, obwód Pskowski, obwód Wołogziański.

7. Nadwołżański Okręg Federalny

Obejmuje następujące podmioty Federacji Rosyjskiej: Republika Baszkortostan, Republika Czuwaska, obwód Kirowski, Republika Mari Eł, Republika Mordwa, obwód Niżegorodzki, obwód Orenburski, obwód Penzeński, obwód Permski, Permiacki Okręg Autonomiczny, Obwód Samarski, Obwód Saratowski, Republika Tatarstan, Republika Udmurcka, obwód Uljanowski."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 października 2005 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 56. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 2003 roku.

(2) Dz.U. L 24 z 31.1.1998, str. 9. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 165 z 30.4.2004, str. 1; sprostowanie w Dz.U. L 191 z 28.5.2004, str. 1).

(3) Dz.U. L 263 z 8.10.2005, str. 22.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024