Rozporządzenie 1332/2005 zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1332/2005
z dnia 9 sierpnia 2005 r.
zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(1), w szczególności jego art. 19 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Podczas trzynastego spotkania Konferencji Stron Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (zwanej dalej "Konwencją"), która odbyła się w Bangkoku (Tajlandia) w październiku 2004 r., wprowadzono pewne zmiany do załącznikówdo Konwencji.

(2) Orcaella brevirostris, Cacatua sulphurea, Amazona finschi, Pyxis arachnoides i Chrysalidocarpus decipiens zostały przeniesione z dodatku II do Konwencji do jej dodatku I.

(3) Haliaeetus leucocephalus, Cattleya trianaei i Vanda coerulea, suazyjska populacja Ceratotherium simum simum (wyłącznie w celu dopuszczenia do międzynarodowego handlu trofeami myśliwskimi i żywymi zwierzętami wysyłanymi do właściwych oraz dopuszczalnych miejsc przeznaczenia), kubańska populacja Crocodylus acutus oraz namibijska populacja Crocodylus niloticus zostały przeniesione z załącznika I do Konwencji do jej załącznika II.

(4) Adnotacje do wymienionych w załączniku II do Konwencji gatunków Loxodonta africana (populacje Namibii i Afryki Południowej), Euphorbia spp., Orchidaceae, Cistanche deserticola i Taxus wallichiana, zostały zmienione.

(5) Malayemis subtrijuga, Notochelys platynota, Amyda cartilaginea, Carettochelys insculpta, Chelodina mccordi, Uroplatus spp., Carcharodon carcharias (obecnie wymieniony w załaczniku III), 3Cheilinus undulatus, Lithophaga lithophaga, Hoodia spp., Taxus chinensis, T. cuspidata, T. fuana, T. sumatrana), Aquilaria spp. (z wyjątkiem A. malaccensis, który został już wymieniony w dodatku II), Gyrinops spp. i Gonystylus spp. (poprzednio wymieniony w załączniku III) zostały włączone do załącznika II do Konwencji.

(6) Agapornis roseicollis został skreślony z załącznika II do Konwencji.

(7) Po trzynastym spotkaniu Konferencji Stron Konwencji, populacje Chin gatunków Chinemys megalocephala, C. nigricans, C. reevesii, Geoemyda spengleri, Mauremys iversoni, M. pritchardi, Ocadia glyhpistoma, O. philippeni, O. sinensis, Sacalia bealei, S. pseudocellata, S. quadriocellata, Palea steindachneri, Pelodiscus axenaria, P. maackii, P. parviformis, P. sinensis i Rafetus swinhoei zostały, na wniosek Chin, włączone do załącznika III do Konwencji.

(8) Żadne Państwo Członkowskie nie wprowadziło jakiegokolwiek zastrzeżenia w odniesieniu do żadnej z tych zmian.

(9) Trzynasta Konferencja Stron Konwencji przyjęła również nowe odniesienia taksonomiczne, które powodują konieczność przemianowania i zmian porządku taksonomicznego niektórych gatunków wymienionych w załacznikach do Konwencji.

(10) Zmiany wprowadzone do załączników I, II i III do Konwencji powodują zatem konieczność wprowadzenia zmian do załączników A, B i C załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(11) Pomimo faktu przeniesienia Haliaeetus leucocephalus do załącznika II do Konwencji, art. 6 ust. 1 dyrektywy Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa(2) uzasadnia pozostawienie tego gatunku w załączniku A załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(12) Zgodnie z wymogami art. 12 ust. 2 dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory(3), Orcaella brevirostris jest już objęta załącznikiem A załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(13) Arisaema jacquemontii, A. speciosum, A. triphyllum, Biaris davisii ssp. davisii, Othonna armiana, O. euphorbioides, O. lobata, Adenia fruticosa, A. spinosa, Ceraria gariepina, C. longipedunculata, C. namaquensis, C. pygmaea, C. schaeferi, Trillium catesbaei, T. cernuum, T. flexipes, T. grandiflorum, T. luteum, T. recurvatum i T. undulatum- wszystkie objęte obecnie załącznikiem D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97 - nie są przywożone do Wspólnoty w takich ilościach, aby było uzasadnione ich monitorowanie. Gatunki te należy zatem skreślić z załącznika D.

(14) Natomiast Selaginella lepidophylla, nieobjęta obecnie załącznikiem A, B, C lub D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97 jest przywożona do Wspólnoty w takich ilościach, że uzasadnione jest jej monitorowanie. Gatunek ten powinien zatem zostać objęty załącznikiem D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(15) Charakter handlu Harpagophytum spp., objętym obecnie załącznikiem D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97, jest tego rodzaju, że handel martwym materiałem roślinnym, jak również żywymi roślinami wymaga monitorowania. Należy zatem zmienić sposób, w jaki wspomniany rodzaj został wymieniony w załączniku poprzez dodanie adnotacji o takim skutku.

(16) W związku z zakresem zmian, właściwe jest, dla celów przejrzystości, zastąpienie całego załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.

(17) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dzikimi Gatunkami Fauny i Flory,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZADZENIE:

Artykuł  1

Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 sierpnia 2005 r.
W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 834/2004 (Dz. U. L 127 z 29.4.2004, str. 40).

(2) Dz.U. L 103 z 25.4.1979 str. 1 Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 807/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 36).

(3) Dz.U. L 206 z 22.7.1992, str. 7. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024