Decyzja 5/2004/SC ustanawiająca zasadę podziału kosztów w przypadku mechanizmu finansowego EOG

DECYZJA STAŁEGO KOMITETU PAŃSTW EFTA nr 5/2004/SC
z dnia 23 września 2004 r.
ustanawiająca zasadę podziału kosztów w przypadku mechanizmu finansowego EOG

STAŁY KOMITET PAŃSTW EFTA,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zmienione przez Protokół dostosowujący Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwane dalej Porozumieniem o EOG,

uwzględniając Porozumienie w sprawie udziału Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej w Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwane dalej Porozumieniem o Rozszerzeniu EOG,

uwzględniając Protokół 38a dotyczący mechanizmu finansowego EOG włączony do Porozumienia o EOG na mocy Porozumienia o Rozszerzeniu EOG,

uwzględniając Porozumienie pomiędzy Królestwem Norwegii a Wspólnotą Europejską dotyczące norweskiego mechanizmu finansowego na okres 2004-2009,

uwzględniając decyzję Stałego Komitetu Państw EFTA nr 4/2003/SC z dnia 4 grudnia 2003 r. ustanawiającą Tymczasowy Komitet ds. Mechanizmu Finansowego EOG,

uwzględniając decyzję Stałego Komitetu Państw EFTA nr 4/2004/SC z dnia 3 czerwca 2004 r. ustanawiającą Komitet ds. Mechanizmu Finansowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Składki Państw Członkowskich EOG EFTA w ramach mechanizmu finansowego EOG na okres 2004-2009 są określone w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Decyzja wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Sekcji EOG oraz w Suplemencie EOG do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 września 2004 r.
W imieniu Stałego Komitetu
Przewodniczący Sekretarz Generalny
Kjartan JÓHANNSSON William ROSSIER

ZAŁĄCZNIK  1

TTECHNICZNY OPIS PODZIAŁU KOSZTÓW W RAMACH MECHANIZMU FINANSOWEGO NA OKRES 2004-2009

1. Składki Państw Członkowskich EOG EFTA w ramach mechanizmu finansowego EOG są obliczane na podstawie produktu krajowego brutto (PKB) z ostatnich trzech lat, dla których dostępne są dane. Dla każdego Państwa Członkowskiego EOG EFTA wkład ustalany na dany rok budżetowy jest obliczany według następującego wzoru:

wkład (t) = ((PKB(t-4)/PKBEFTA(t-4)) + (PKB(t-3)/PKBEFTA(t-3)) + (PKB(t-2)/PKBEFTA(t-2))) : 3

2. W powyższym wzorze PKBEFTA oznacza całość PKB Państw Członkowskich EOG EFTA, natomiast PKB oznacza PKB danego Państwa Członkowskiego EOG EFTA.

3. Składka danego Państwa Członkowskiego EOG EFTA w ramach każdej z pięciu transz rocznych mechanizmu finansowego odpowiada zatem wysokości udziału jego PKB w całości PKB Państw Członkowskich EOG EFTA, uśrednionemu na okres ostatnich trzech lat, dla którego dostępne są dane.

4. Dane dotyczące PKB są dostarczane przez krajowe urzędy statystyczne (NSI) Państw Członkowskich EOG EFTA.

5. Składka jest wyrażona w EUR.

6. Wartość PKB, stanowiąca podstawę do obliczenia składki za dany rok t, jest podawana do dnia 1 lutego tego roku i odnosi się do roku t-2. Jeżeli wartość PKB za rok t-2 nie jest dostępna, w odniesieniu do Liechtensteinu należy zastosować wartość zastępczą opartą na najnowszych dostępnych danych (t-4), skorygowaną o stopę wzrostu PKB Konfederacji Szwajcarskiej za rok t-3 i t-2. Powyższa metoda podlega przeglądowi w terminie trzech lat.

1 Załącznik zmieniony przez art. 1 decyzji nr 1/2007/SC z dnia 25 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.08.122.32) zmieniającej nin. decyzję z dniem 25 października 2007 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.168.48

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 5/2004/SC ustanawiająca zasadę podziału kosztów w przypadku mechanizmu finansowego EOG
Data aktu: 23/09/2004
Data ogłoszenia: 30/06/2005
Data wejścia w życie: 23/09/2004, 01/01/2004