Rozporządzenie 625/2004 rozszerzające i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1659/98 w sprawie współpracy zdecentralizowanej

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 625/2004 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 31 marca 2004 r.
rozszerzające i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1659/98 w sprawie współpracy zdecentralizowanej

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 179 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1659/98 z dnia 17 lipca 1998 r. w sprawie współpracy zdecentralizowanej(2) było stosowane do dnia 31 grudnia 2001 r.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1659/98 zostało zmienione i rozszerzone do dnia 31 grudnia 2003 r. rozporządzeniem (WE) nr 955/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady.

(3) Ocena zakończona w 2003 r. doprowadziła do wniosku, że linia budżetowa, której to dotyczy powinna być bardziej skupiona.

(4) Instrument zdecentralizowanej współpracy posiada szczególną wartość dodaną do celów wspierania działań w szczególnych sytuacjach i trudnym partnerstwie, gdzie tradycyjne instrumenty nie mogą być zastosowane lub nie są odpowiednie, jak również do wspierania różnicowania zdecentralizowanych podmiotów jako potencjalnych partnerów w procesie rozwoju.

(5) Rozporządzenie (WE) nr 1659/98 powinno zostać zmienione i rozszerzone do dnia 31 grudnia 2006 r. po zakończeniu oceny i przyjęciu komunikatu Komisji w sprawie udziału pozarządowych aktorów w polityce rozwoju Wspólnoty. Ramy finansowe i okres odniesienia wskazane w tym rozporządzeniu powinny być dostosowane.

(6) Rozporządzenie (WE) nr 1659/98 powinno zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1659/98 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Wspólnota wspiera działania i inicjatywy podjęte przez przedstawicieli zdecentralizowanej współpracy ze Wspólnoty i krajów rozwijających się skupiające się na zmniejszeniu biedy i stałym rozwoju, szczególnie w sytuacjach zaangażowania trudnego partnerstwa, w których inne instrumenty nie mogą być zastosowane. Takie działania i inicjatywy promują:

- bardziej uczestniczące podejście do rozwoju, odpowiadające potrzebom i inicjatywom ludności w krajach rozwijających się,

- wkład w zróżnicowanie i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i korzeni demokracji w zainteresowanych krajach.

W popieraniu takich działań będzie nadany priorytet przedstawicielom zdecentralizowanej współpracy krajów rozwijających się. Wszystkie kraje rozwijające kwalifikują się do działań wspierania zdecentralizowanej współpracy.";

2) w art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

a) tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- informacja i mobilizacja przedstawicieli zdecentralizowanej współpracy i udział w forach międzynarodowych w celu zwiększenia dialogu w sprawie sformułowania polityki,";

b) po tiret trzecim dodaje się tiret w brzmieniu:

"- wzmocnienie sieci organizacji społecznych i ruchów działających na rzecz stałego rozwoju, praw człowieka, w szczególności praw socjalnych, i demokratyzacji,".

3) Artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. Partnerami współpracy kwalifikującymi się do finansowego wsparcia na mocy rozporządzenia są przedstawiciele zdecentralizowanej współpracy we Wspólnocie lub w krajach rozwijających się, tacy jak lokalne władze (łącznie z municypalnymi), organizacje pozarządowe, organizacje ludności autochtonicznej, lokalne stowarzyszenia podmiotów gospodarczych i lokalne grupy obywateli, spółdzielnie, związki zawodowe, organizacje podmiotów gospodarczych i społecznych, lokalne organizacje (łącznie z sieciami), które są aktywne w obszarze regionalnej zdecentralizowanej współpracy i integracji, organizacje konsumentów, organizacje kobiece i młodzieżowe, organizacje nauczające, kulturalne, badawcze i naukowe, uniwersytety, kościoły i stowarzyszenia lub wspólnoty religijne, media i wszelkie stowarzyszenia pozarządowe i niezależne fundacje, które mogłyby przyczynić się do rozwoju.

2. Działalność przedstawicieli stowarzyszonych z celami niniejszego rozporządzenia jest przejrzysta i zgodna z zasadami należytego zarządzania finansami i odpowiedzialności.";

4) Artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Finansowanie przez Wspólnotę działań, o których mowa w art. 1 obejmuje okres trzech lat. Ramy finansowe dla wykonania niniejszego programu na okres 2004-2006 są ustalone na 18 milionów EUR.

Wartość rocznych środków przyznawanych zatwierdzana jest przez władze budżetowe w ramach limitów Perspektywy finansowej.";

5) W art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 2 "ecu" zastępuje się "EUR";

b) w ust. 3 dodaje się tiret w brzmieniu:

"- szczególne potrzeby krajów, w których oficjalna współpraca nie jest w stanie wnieść znacznego wkładu do celów przedstawionych w art. 1.";

6) w art. 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Komisja jest wspomagana przez Komitet utworzony zgodnie z art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 1658/98 z dnia 17 lipca 1998 r. w sprawie współfinansowania działań wraz z europejskimi pozarządowymi organizacjami ds. rozwoju w dziedzinach dotyczących krajów rozwijających się (zwanego dalej »komitetem«)(*).

______

(*) Dz.U. L 213 z 30.7.1998, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. 1 z 31.10.2003, str. 1).";

7) w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:

a) akapit pierwszy otrzymuje brzmienie

"Jako część rocznego sprawozdania dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wykonania polityki rozwoju, Komisja przedstawia podsumowanie finansowanych działań, wpływ i wyniki takich działań oraz niezależna ocenę wykonania niniejszego rozporządzenia w ciągu roku, jak również szczegółowe dane podmiotów zdecentralizowanej współpracy, z którymi zawarto kontrakty.";

b) w akapicie drugim "ecu" zastępuje się "EUR";

8) w art. 13 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 31 marca 2004 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX D. ROCHE
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 18 grudnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 4 marca 2004 r.

(2) Dz.U. L 213 z 30.7.1998, str. 6. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 955/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 148 z 6.6.2002, str. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024