Rozporządzenie 621/2004 ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 621/2004
z dnia 1 kwietnia 2004 r.
ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1164/94 z dnia 16 maja 2001 r. ustanawiające Fundusz Spójności(1), w szczególności jego art. 14 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wykonanie decyzji Komisji 96/455/WE z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie prowadzenia przez Państwa Członkowskie i Komisję działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94(2) wymaga uproszczenia, ponieważ niektóre środki okazały się zbyt skomplikowane, aby je wykonać.

(2) Jest sprawą podstawową, aby ułatwić wykonanie działań informacyjnych i promocyjnych oraz poprawę ich skuteczności w celu zwiększenia widoczności projektów i podniesienia publicznej świadomości roli, jaką odgrywa Unia Europejska poprzez politykę spójności.

(3) Środki informacji dotyczące Funduszu Spójności powinny być zharmonizowane z tymi dotyczącymi funduszy strukturalnych, jak ustanowiono rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1159/2000 z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie prowadzenia przez Państwa Członkowskie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących pomocy udzielanej z funduszy strukturalnych(3).

(4) Propagowane wiadomości powinny być wyjaśnione i instrumenty najlepiej dostosowane do celu zwiększenia zidentyfikowanej publicznej świadomości,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

ZASADY I ZAWARTOŚĆ DZIAŁAŃ

Artykuł  1

Działania informacyjne i promocyjne dotyczące pracy Funduszu Spójności będą miały na celu zwiększenie publicznej świadomości projektów częściowo finansowanych przez Fundusz i pokazanie roli, jaką Wspólnota odgrywa za pośrednictwem tego Funduszu.

Działania będą skierowane na opinię publiczną w Państwach Członkowskich, które z nich skorzystają i będą dążyć do zaprojektowania jednolitego wizerunku roli Wspólnoty.

W miarę potrzeb mogą one obejmować działalność dotyczącą programów i projektów częściowo finansowanych przez fundusze strukturalne na mocy rozporządzenia (WE) nr 1159/2000.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie zapewniają, że ich władze odpowiedzialne za wykonanie projektów Funduszu Spójności (zwane dalej władzami odpowiedzialnymi) podejmą wszelkie kroki administracyjne, aby zapewnić informacje i promocję tych projektów zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

Opracują one spójny zestaw środków na cały czas trwania projektów, po podjęciu decyzji w sprawie współfinansowania ze strony Funduszu Spójności.

Artykuł  3

Władze odpowiedzialne będą notyfikować Komisji, łącznie z jej biurem i odpowiednim Państwem Członkowskim, o działaniach określonych w art. 2 akapit drugi. Gdzie to właściwe, mogą one prosić o pomoc techniczną do ich wykonania.

Artykuł  4

W uzupełnieniu opisu projektu, zarówno działania, jak i informacje oraz instrumenty promocyjne, będą obejmować:

a) wyjaśnienie w następujących słowach lub w jakimś równoważnym wyrażeniu roli jaką odgrywa Unia poprzez Fundusz Spójności:

"Niniejszy projekt pomaga zmniejszyć gospodarcze i społeczne nierówności między obywatelami Unii Europejskiej";

b) flaga europejska, zgodnie z zasadami graficznymi wymienionymi w Załączniku, z następującymi słowami lub jakimś równoważnym wyrażeniem:

"Niniejszy projekt jest częściowo finansowany przez Unię Europejską".

Artykuł  5

Odpowiedzialne władze prześlą do Komisji wszelkie informacje potrzebne do przygotowania rocznego sprawozdania przewidzianego w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1164/94.

ROZDZIAŁ  II

DZIAŁANIA INFORMACYJNE I PROMOCYJNE

SEKCJA  1

Środki przymusowe

Artykuł  6

Środki określone w art. 7 i 8 zostaną podjęte, gdy projekty będą wykonywane.

Artykuł  7
1.
Gdy już Komisja podejmie decyzję o częściowym finansowaniu jakiegoś projektu, media (prasa, radio, telewizja) zostaną poinformowane o jego rozpoczęciu, głównych etapach jego wykonania i jego zakończeniu w najbardziej właściwej formie, głównie poprzez spotkania z prasą, lecz również przez komunikaty prasowe i inne środki.

Tam gdzie koszt całkowity projektu jest mniejszy niż 50 milionów EUR, konferencje prasowe określone w akapicie pierwszym nie będą obowiązkowe.

Odpowiedzialne władze zadecydują, stosownie, o prowadzeniu takich konferencji, w zależności od wagi i wpływu projektu.

2.
Dokumentacja dotycząca projektu będzie dostarczona mediom i każdej innej zainteresowanej stronie.
Artykuł  8
1.
Tablice reklamowe będą wznoszone w miejscach projektu w czasie prac.

Plakietki upamiętniające zastąpią tablice reklamowe w miejscach infrastruktury dostępnych ogółowi społeczeństwa przez czas nie dłuższy niż sześć miesięcy od zakończenia prac.

2.
Jeżeli projekt otrzymuje finansowanie z Funduszu Spójności, zostanie wzniesiona tablica reklamowa lub przytwierdzona plakietka opisująca projekt i podająca informacje wymienione w art. 4.

Ta informacja powinna zajmować co najmniej 25 % tablicy reklamowej.

SEKCJA  2

Inne działania

Artykuł  9

W uzupełnieniu środków wymienionych w art. 7 i 8 odpowiedzialne władze i promotorzy projektu mogą zastosować inne działania dla osiągnięcia celu publicznej świadomości określonego w art. 1, w szczególności:

a) prezentowanie plakatów w lokalizacjach o wysokiej oglądalności;

b) przygotowywanie publikacji (broszury, ulotki, listy reklamowe itp.) oraz materiału wideo;

c) tworzenie stron internetowych.

ROZDZIAŁ  III

ROLA KOMITETÓW MONITORUJĄCYCH

Artykuł  10

Na spotkaniach komitetu monitorującego, którego to dotyczy, przewodniczący złoży sprawozdanie o postępach w sprawie działań promocyjnych i dostarczy członkom kopie wytworzonych materiałów lub dowody na podjęte środki reklamowe i wykorzystane instrumenty, takie jak fotografie tablic reklamowych i wydarzeń.

Artykuł  11

Zgodnie z art. 7 przewodniczący komitetu monitorującego, z pomocą Komisji, będzie informował media o pracy komitetu i postępach projektów, za które jest odpowiedzialny.

ROZDZIAŁ  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  12

Decyzja 96/455/EWG traci moc.

Odwołania do uchylonej decyzji należy traktować jako odwołania do niniejszej decyzji.

Artykuł  13

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
Michel BARNIER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 130 z 25.5.1994, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1265/1999 (Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 62).

(2) Dz.U. L 188 z 27.7.1996, str. 47.

(3) Dz.U. L 130 z 31.5.2000, str. 30.

ZAŁĄCZNIK

Szczegółowe zasady graficzne dotyczące flagi europejskiej można znaleźć na:

http://europa.eu.int/abc/symbols/emblem/index_en.htm

Przykład podstawowych elementów, jakie mają być włączone do informacji i instrumentów i środków reklamy:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.98.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 621/2004 ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności
Data aktu: 01/04/2004
Data ogłoszenia: 02/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 05/04/2004