Decyzja 2004/288/WE przyznająca Australii i Nowej Zelandii tymczasowy dostęp do wspólnotowych rezerw antygenów wirusa pryszczycy

DECYZJA KOMISJI
z dnia 26 marca 2004 r.
przyznająca Australii i Nowej Zelandii tymczasowy dostęp do wspólnotowych rezerw antygenów wirusa pryszczycy

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 967)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/288/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 marca 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2003/85/WE z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania pryszczycy, uchylającą dyrektywę 85/511/EWG i decyzję 89/531/EWG i 91/665/EWG i zmieniającą dyrektywę 92/46/EWG(1), w szczególności jej art. 83 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją Rady 91/666/EWG z dnia 11 grudnia 1991 r. ustanawiającą wspólnotowe rezerwy szczepionek przeciwko pryszczycy(2), ustanwiono zapasy antygenów do szybkiego opracowania szczepionki przeciwko pryszczycy.

(2) Do czasu zakończenia uzgodnień dotyczących rezerw antygenów wirusa pryszczycy, Australia i Nowa Zelandia zwróciły się do Wspólnoty z prośbą o tymczasową pomoc w przypadku wprowadzenia szczepienia interwencyjnego w celu zwalczania ewentualnego ogniska pryszczycy.

(3) Właściwe organy Australii i Nowej Zelandii dostarczyły informacje na temat oceny ryzyka i przewidywanych ilości i podtypów antygenów wymaganych w ramach planów interwencyjnych.

(4) Po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez władze Australii i Nowej Zelandii oraz uwzględniając zdolność i dostępność ilości i podtypów antygenów przechowywanych we wspólnotowych rezerwach antygenów, wydaje się, że można udzielić wnioskowanej pomocy bez niepotrzebnych odstępstw od wspólnotowych uzgodnień dotyczących planów interwencyjnych.

(5) Należy udzielić Australii i Nowej Zelandii tymczasowego dostępu do wspólnotowych rezerw antygenów z zastrzeżeniem niektórych warunków.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Udziela się Australii i Nowej Zelandii tymczasowego dostępu do wspólnotowych rezerw antygenów w celu opracowania szczepionek przeciwko pryszczycy z zastrzeżeniem następujących warunków:

1) 1 dostępu udziela się do dnia 31 grudnia 2005 r., na zasadzie praw ciągnienia dla dwóch zainteresoanych krajów maksymalnie do 500.000 odpowiedników dawek szczepionki dla bydła oraz w każdym razie dla obydwu krajów łącznie w wysokości nie większej niż 50 % istniejących zapasów każdego z antygenów we wspólnotowych rezerwach;

2) w zależności od specyfikacji podanej w pisemnym wniosku złożonym przez właściwe organy Australii i Noweja Zelandii, Komisja niezwłocznie podejmie działania w celu urgent lub natychmiastowego opracowania właściwych antygenów oraz produkcji, butelkowania, etykietowania oraz dostarczenia szczepionek zgodnie z wrunkami obowiązujących umów, które zawarła z producentami;

3) Komisja podejmie działania w celu zapewnienia, by w przypadku określonym w ust. 2 koszty następujących działań były właściwie rozłożone między właściwymi organami Australii lub Nowej Zelandii, bez względu na to kto wnioskował o wykorzystanie antygenów przechowywanych we wspólnotowych rezerwach do opracowania szczepionek:

a) przekazanie antygenów z miejsce magazynowania do siedziby producenta;

b) opracowanie i produkcja szczepionek, włcznie z dodatkowymi badaniami, które mogą okazać się konieczne;

c) butelkowanie i etykietowanie szczepionek oraz ich transport do wskazanego miejsca realizacji dostawy;

d) zastąpienie bezzwłocznie każdej wykorzystanej ilości antygenów antygenami co najmniej o tej samej jakości i tego samego pochodzenia.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 marca 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 306 z 22.11.2003, str. 1.

(2) Dz.U. L 368 z 31.12.1991, str. 21. Decyzja ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 807/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 36).

1 Art. 1 pkt. 1 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2005/209/WE z dnia 11 marca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.68.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024