Decyzja 2004/249/WE dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań Państw Członkowskich z wykonania dyrektywy 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 marca 2004 r.
dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań Państw Członkowskich z wykonania dyrektywy 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 714)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/249/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 16 marca 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r.(1) w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), w szczególności jej art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy dyrektywy 2002/96/WE Państwa Członkowskie przesyłają Komisji sprawozdanie z wykonania dyrektywy.

(2) Sprawozdanie to powinno szczegółowo ujmować zarówno włączenie dyrektywy do prawa krajowego, jak i jej wykonanie. Sprawozdanie to należy sporządzić na podstawie kwestionariusza załączonego do niniejszej decyzji.

(3) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu powołanego zgodnie z art. 6 dyrektywy 91/692/EWG(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie sporządzają swoje sprawozdania z wykonania dyrektywy 2002/96/WE w oparciu o kwestionariusz znajdujący się w Załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 marca 2004 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 37 z 13.2.2003, str. 24. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 2003/118/WE (Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 106).

(2) Dz.U. L 377 z 23.12.1991, str. 48. Dyrektywa zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

KWESTIONARIUSZ

stanowiący podstawę sprawozdania Państw Członkowskich z transpozycji i wykonania dyrektywy 2002/96/WE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Powtarzanie informacji już dostarczonych nie jest konieczne, proszę jednak wskazać, kiedy i gdzie taka informacja została przekazana.

1. WŁĄCZENIE DO PRAWA KRAJOWEGO

1.1. Czy przekazano Komisji krajowe przepisy ustawowe i wykonawcze, które wprowadzają dyrektywę do prawa krajowego? (Tak/Nie)

1.1.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 1.1 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

1.1.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 1.1 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Czy Państwo Członkowskie dokonało transpozycji przepisów wymienionych w art. 17 ust. 3 dotyczących transponowania w drodze porozumień zawieranych między właściwymi organami a danym sektorem gospodarczym? (Tak/Nie)

1.2.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 1.2 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

2. WYKONANIE DYREKTYWY

Dane dotyczące zbiórek selektywnych, ponownego użycia, odzysku znajdują się w oddzielnych sprawozdaniach w formacie ustalonym zgodnie z art. 12 ust. 1.

2.1. Czy zostały przyjęte środki na podstawie art. 4, dotyczące projektowania produktu? (Tak/Nie)

2.1.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.1 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

Należy przewidzieć środki zmierzające do tego, by producenci nie uniemożliwiali ponownego użycia WEEE.

2.1.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.1 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.1.3. Proszę wskazać oceną pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z tym artykułem.

2.2. Czy system został utworzony w sposób umożliwiający użytkownikom oraz dystrybutorom zwrot WEEE co najmniej nieodpłatnie zgodnie z art. 5 dyrektywy? (Tak/Nie)

2.2.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.2 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły. Obejmują one:

- ogólny opis systemu,

- czy zwrot do dystrybutora, co najmniej nieodpłatnie, na zasadzie bezpośredniej wzajemnej relacji został wprowadzony oraz czy i jakie alternatywne środki przyjęto w związku z art. 5 ust. 2b,

- czy producenci ustanowili i działają indywidualnie i/lub w zbiorowych systemach zwrotu towaru dla WEEE pochodzących z prywatnych gospodarstw domowych,

- czy ustanowiono przepisy szczególne dotyczące WEEE niezawierających podstawowych części składowych lub zanieczyszczonych WEEE,

- dodatkowo, informacje dotyczące systemów zwrotu towaru dla WEEE niepochodzących z prywatnych gospodarstw domowych.

2.2.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.2 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.2.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.3. Czy zostały przyjęte środki zapewniające przyjazne dla środowiska przetwarzanie WEEE zgodnie z art. 6?

2.3.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.3 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły. Obejmują one:

- ogólny opis systemów przetwarzania dostępnych w Państwie Członkowskim,

- gdy wymogi dotyczące przetwarzania lub minimalne normy jakościowe dla przetwarzania zebranych WEEE w Państwie Członkowskim są odmienne lub przekraczają wymienione w załączniku II dyrektywy, opis tych wymogów lub standardów,

- gdy odstępstwo od wymogu posiadania pozwolenia określonego w art. 11 ust. 1b dyrektywy 75/442/EWG(1) ma zastosowanie do operacji przetwarzania dotyczących WEEE, opis warunków, na których ma zastosowanie to odstępstwo oraz warunki przeprowadzania przewidzianych kontroli na mocy art. 6 ust. 2 dyrektywy 2002/96/WE,

- gdy wymogi dotyczące punktów składowania i przetwarzania przekraczają te wymienione w załączniku III, ich opis,

- krótki opis zasad, procedur oraz kontroli mających zastosowanie do WEEE wywożony poza obszar Wspólnoty zaliczany w celu wypełnienia zobowiązań oraz wielkości docelowych art. 7 ust. 1 i 2 dyrektywy, biorąc pod uwagę art. 6 ust. 5 dyrektywy.

2.3.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.3 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.3.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.4. Czy zostały przyjęte środki zapewniające przyjazne dla środowiska ponowne użycie, odzysk oraz recykling WEEE zgodnie z art. 7 dyrektywy?

2.4.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.4 brzmi "Tak", proszę podać ogólny opis krajowych środków zmierzających do osiągnięcia wielkości docelowych ponownego użycia, odzysku oraz recyklingu.

2.4.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.4 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.4.3. Proszę wskazać wszelkie działania podjęte w odniesieniu do art. 7 ust. 5 dyrektywy.

2.4.4. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.5. Czy zostały przyjęte niezbędne środki zapewniające finansowanie w odniesieniu do WEEE, zgodnie z art. 8 i 9 dyrektywy?

2.5.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.5 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły. Obejmują one:

- ogólny przegląd uzgodnień finansowania w Państwie Członkowskim oraz główne schematy wprowadzania wymogów finansowania,

- szczegóły dotyczące wykorzystania niewidocznych opłat za stare odpady pochodzące od prywatnych gospodarstw domowych, gdy mają zastosowanie,

- szczegóły dotyczące poszczególnych uzgodnień dotyczących producentów dostarczających sprzęt elektryczny i elektroniczny środkami porozumiewania się na odległość, gdy istnieją takie uzgodnienia.

2.5.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.5 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.5.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.6. Czy zostały przyjęte niezbędne środki informujące użytkowników EEE oraz wzmacniające ich uczestnictwo w zarządzaniu WEEE zgodnie z art. 10 dyrektywy?

2.6.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.6 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

2.6.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.6 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.6.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.7. Czy zostały przyjęte niezbędne środki informujące punkty przetwarzania WEEE zgodnie z art. 11 dyrektywy?

2.7.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.7 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły, zwłaszcza w odniesieniu do charakteru przekazywanych informacji oraz środka przekazu, za pomocą którego informacja jest przekazywana.

2.7.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.7 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.7.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.8. Proszę podać szczegóły dotyczące systemu kontroli oraz monitoringu stosowanego w Państwie Członkowskim w celu weryfikacji właściwego wykonania niniejszej dyrektywy.

______

(1) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.78.56

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/249/WE dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań Państw Członkowskich z wykonania dyrektywy 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)
Data aktu: 11/03/2004
Data ogłoszenia: 16/03/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970