Decyzja 2004/185/Euratom dotycząca przyjęcia dodatkowego programu badawczego do wykonania przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

DECYZJA RADY
z dnia 19 lutego 2004 r.
dotycząca przyjęcia dodatkowego programu badawczego do wykonania przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej *

(2004/185/Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 25 lutego 2004 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 7,

uwzględniając wniosek Komisji przedłożony po konsultacji z Komitetem Naukowo-Technicznym,

uwzględniając opinię Rady Gubernatorów Wspólnego Centrum Badawczego (WCB),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W ramach Europejskiej przestrzeni badawczej, dodatkowy program badawczy dotyczący reaktora wysokostrumieniowego (HFR) stanowi jeden z podstawowych środków dostępnych w Unii przyczyniających się do bezpiecznych technologii jądrowych, badań materiałów w zakresie syntezy termojądrowej, badań podstawowych, badań medycznych i zastosowań medycznych oraz do szkolenia w tych dziedzinach,

(2) Wkłady finansowe na rzecz tego dodatkowego programu będą pochodzić bezpośrednio z Niderlandów i Francji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się na okres trzech lat, począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r., dodatkowy program badawczy dotyczący funkcjonowania reaktora wysokostrumieniowego, zwany dalej "programem", którego cele określone są w załączniku I.

Artykuł  2

Wkłady finansowe oszacowane jako niezbędne dla wykonania programu wynoszą około 30,6 milionów EUR. Podział wkładów przedstawiono w załączniku II. Uwzględniono w nim środki na wycofanie reaktora z eksploatacji.

Artykuł  3

Komisja jest odpowiedzialna za wykonanie tego programu i w tym celu korzysta z usług WCB. Rada Gubernatorów WCB jest stale informowana o wykonaniu programu.

Artykuł  4

Komisja co roku, przed dniem 15 czerwca, przedstawia Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lutego 2004 r.

W imieniu Rady
M. McDOWELL
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

CELE NAUKOWE I TECHNICZNE

Program ma na celu przede wszystkim:

1. Zapewnić ponad 250 dni pracy reaktora wysokostrumieniowego rocznie, aby zagwarantować dostępność neutronów do celów eksperymentalnych.

2. Umożliwić racjonalne użycie tego reaktora zgodnie z potrzebami instytucji badawczych wymagających wsparcia reaktora wysokostrumieniowego w takich dziedzinach jak: poprawa bezpieczeństwa istniejących reaktorów jądrowych, zdrowie, włączając rozwój izotopów medycznych w celu odpowiedzi na pytania związane z badaniami medycznymi oraz badaniami technik terapeutycznych, synteza, badania podstawowe i szkolenie oraz gospodarka odpadami, włączając możliwość rozwoju paliw jądrowych przeznaczonych do eliminacji plutonu jakości wojskowej.

ZAŁĄCZNIK  II

PODZIAŁ WKŁADÓW

Wkłady finansowe na rzecz programu będą pochodzić z Niderlandów i Francji.

Podział tych wkładów jest następujący:

Niderlandy: 29,75 milionów EUR,

Francja: 0,90 milionów EUR,

Ogółem: 30,65 milionów EUR.

* Z dniem 1 stycznia 2007 r. okres obowiązywania niniejszej decyzji został przedłużony do dnia 31 grudnia 2007 r., zgodnie z art. 1 decyzji nr 2007/773/Euratom z dnia 26 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.312.29).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.57.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/185/Euratom dotycząca przyjęcia dodatkowego programu badawczego do wykonania przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej
Data aktu: 19/02/2004
Data ogłoszenia: 25/02/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970, 01/01/2004