Chorwacja-Wspólnota Europejska. Porozumienie w formie wymiany listów dotyczące systemu punktów tranzytowych mającego zastosowanie do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię. Bruksela.2004.06.30.

POROZUMIENIE W FORMIE WYMIANY LISTÓW
między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji dotyczące systemu punktów tranzytowych mającego zastosowanie do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię

A.

List Wspólnoty Europejskiej

Szanowny Panie,

Mam zaszczyt poinformować Pana, że w wyniku procedury pojednawczej między Radą a Parlamentem Europejskim w sprawie rozporządzenia (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady(1) ustanawiającego w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, odbyły się negocjacje między delegacją Republiki Chorwacji a delegacją Wspólnoty Europejskiej w związku z Protokołem 6 do Umowy przejściowej w sprawie handlu i kwestii dotyczących handlu między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji(2), oraz biorąc pod uwagę przepisy artykułu 11, ustępu 5 Protokołu 6 do Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu(3) między Wspólnotami Europejskimi a ich Państwami Członkowskimi i Republiką Chorwacji, uzgodniono, co następuje:

1. System punktów tranzytowych ma zastosowanie do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji, z maksymalną dopuszczalną masą powyżej 7,5 tony, używających 6, 7 lub 8 punktów, gdy te samochody przejeżdżają przez Austrię, niezależnie, czy są załadowane, czy nie.

Samochody ciężarowe używające więcej niż 8 punktów nie mają pozwolenia na przejazd przez Austrię.

Samochody ciężarowe, które wymagają 5 punktów lub mniej, są wyłączone z tego systemu.

2. Ilość punktów przydzielonych do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji i przejeżdżających przez Austrię:

dla 2004 r., 172.378 punktów;

dla 2005 r., 163.305 punktów;

dla 2006 r., 154.233 punkty.

3. Sposoby zastosowania jak również procedury w celu zarządzania i kontrole punktów są takie same jak te ustanowione w Porozumieniu w formie wymiany listów między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji dotyczącym systemu ekopunktowego, który ma być stosowany do chorwackiego ruchu tranzytowego przez Austrię od dnia 1 stycznia 2003 r.(4)

Tymczasowy Komitet, a później Rada Stabilizacji i Stowarzyszenia, przyjmuje, w razie potrzeby, dalsze środki dotyczące procedur odnoszących się do tranzytowego systemu punktowego, przydzielania punktów i kwestii technicznych dotyczących zastosowania obecnej wymiany listów.

4. Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w dniu następującym po powiadomieniu przez obydwie strony, że procedura wewnętrzna prowadząca do zawarcia niniejszego Porozumienia, jest zakończona.

Niniejsze Porozumienie stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia 2004 r.

Porozumienie to wygasa, gdy rozporządzenie (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 grudnia 2003 r. ustanawiające w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, wygasa.

Byłbym zobowiązany, gdyby potwierdził Pan zgodę Pańskiego Rządu na treść niniejszego listu.

Proszę przyjąć Szanowny Panie, wyrazy mojego najwyższego poważania.

______

(1) Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 30.

(2) Dz.U. L 330 z 14.12.2001, str. 3.

(3) Który jest w trakcie ratyfikacji.

(4) Dz.U. L 150 z 18.6.2003, str. 33.

B.

List Republiki Chorwacji

Szanowny Panie,

W odniesieniu do Pańskiego poprzedniego listu, w którym informuje mnie Pan, co następuje:

"Mam zaszczyt poinformować Pana, że w wyniku procedury pojednawczej między Radą a Parlamentem Europejskim w sprawie rozporządzenia (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady(1) ustanawiającego w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, odbyły się negocjacje między delegacją Republiki Chorwacji a delegacją Wspólnoty Europejskiej w związku z Protokołem 6 do umowy przejściowej w sprawie handlu i kwestii dotyczących handlu między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji(2), oraz biorąc pod uwagę przepisy artykułu 11, ustępu 5 Protokołu 6 do Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu(3), między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi a Republiką Chorwacji, uzgodniono, co następuje:

1. System punktów tranzytowych ma zastosowanie do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji, z maksymalną dopuszczalną masą powyżej 7,5 tony, używających 6, 7 lub 8 punktów, gdy te samochody przejeżdżają przez Austrię, niezależnie czy są załadowane, czy nie.

Samochody ciężarowe używające więcej niż 8 punktów nie mają pozwolenia na przejazd przez Austrię.

Samochody ciężarowe, które wymagają 5 punktów lub mniej, są wyłączone z tego systemu.

2. Ilość punktów przydzielonych do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji i przejeżdżających przez Austrię:

dla 2004 r., 172.378 punktów;

dla 2005 r., 163.305 punktów;

dla 2006 r., 154.233 punkty.

3. Sposoby zastosowania jak również procedury w celu zarządzania i kontrole punktów są takie same, jak te ustanowione w Porozumieniu w formie wymiany listów między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji, dotyczącym systemu ekopunktowego, który ma być stosowany dla chorwackiego ruchu tranzytowego przez Austrię od dnia 1 stycznia 2003 r.(4)

Tymczasowy Komitet, a później Rada Stabilizacji i Stowarzyszenia, przyjmuje, w razie potrzeby, dalsze środki dotyczące procedur odnoszących się do tranzytowego systemu punktowego, przydzielania punktów i kwestii technicznych dotyczących zastosowania obecnej wymiany listów.

4. Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w dniu następującym po powiadomieniu przez obydwie strony, że procedura wewnętrzna prowadząca do zawarcia niniejszego Porozumienia jest zakończona.

Niniejsze porozumienie stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia 2004 r.

Porozumienie to wygasa, gdy rozporządzenie (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z 22 grudnia 2003 r. ustanawiające w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, wygasa.

Byłbym zobowiązany, gdyby potwierdził Pan zgodę Pańskiego Rządu na treść niniejszego listu.

______

(1) Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 30.

(2) Dz.U. L 330 z 14.12.2001, str. 3.

(3) Który jest w trakcie ratyfikacji.

(4) Dz.U. L 150 z 18.6.2003, str. 33."

Mam zaszczyt potwierdzić, iż mój Rząd zgadza się z treścią tego listu.

Proszę przyjąć Szanowny Panie, wyrazy mojego najwyższego poważania.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.57.20

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chorwacja-Wspólnota Europejska. Porozumienie w formie wymiany listów dotyczące systemu punktów tranzytowych mającego zastosowanie do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię. Bruksela.2004.06.30.
Data aktu: 30/06/2004
Data ogłoszenia: 25/02/2004
Data wejścia w życie: 01/01/2004, 01/05/2004