Decyzja 2004/130/WE przewidująca tymczasowy obrót niektórymi rodzajami materiału siewnego gatunku Vicia faba L., niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 66/401/EWG

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 stycznia 2004 r.
przewidująca tymczasowy obrót niektórymi rodzajami materiału siewnego gatunku Vicia faba L., niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 66/401/EWG

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 161)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/130/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 10 lutego 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 66/401/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 2003/61/WE(2), w szczególności jej art. 17 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W Zjednoczonym Królestwie ilość dostępnego materiału siewnego wiosennych odmian fasoli (Vicia faba L) właściwego do krajowych warunków klimatycznych, który spełnia wymagania dyrektywy 66/401/EWG dotyczące zdolności kiełkowania, jest niewystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie tego Państwa Członkowskiego.

(2) Nie jest możliwe zaspokojenie popytu na materiał siewny tych gatunków w sposób zadowalający materiałem siewnym z innych Państw Członkowskich lub z państw trzecich, który spełnia wszystkie wymagania ustanowione w dyrektywie 66/401/EWG.

(3) W związku z tym Zjednoczone Królestwo powinno być upoważnione do zezwalania na obrót materiałem siewnym tych gatunków przy zastosowaniu mniej rygorystycznych wymagań przez okres wygasający w dniu 15 lutego 2004 r.

(4) Dodatkowo inne Państwa Członkowskie, niezależnie od tego czy materiał siewny był zbierany w Państwie Członkowskim lub w państwie trzecim objętym decyzją Rady 2003/17/WE w sprawie równoważności materiału siewnego(3), które dostarczają Zjednoczonemu Królestwu materiału siewnego tych gatunków, powinny być upoważnione do zezwolenia na obrót takim materiałem siewnym.

(5) Właściwe jest, aby Zjednoczone Królestwo działało jako koordynator w celu zapewnienia, by całkowita kwota materiału siewnego dopuszczona na mocy niniejszej decyzji, nie przekraczała maksymalnej ilości objętej niniejszą decyzją.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ

Artykuł  1 1

Zezwala się na obrót we Wspólnocie materiałem siewnym wiosennych odmian fasoli (Vicia faba L), który nie spełnia minimalnych wymogów w zakresie zdolności kiełkowania ustanowionych w dyrektywie 66/401/EWG, w okresie wygasającym w dniu 31 marca 2004 r., zgodnie z warunkami określonymi w załączniku do niniejszej decyzji oraz przy spełnieniu następujących warunków:

a) zdolność kiełkowania musi być co najmniej taka, jak ta określona w załączniku do niniejszej decyzji;

b) urzędowa etykieta musi stwierdzać, że kiełkowanie zostało ustalone na podstawie urzędowych badań przeprowadzonych na mocy art. 2 ust. 1 lit. C pkt d) dyrektywy 66/401/EWG;

c) materiał siewny po raz pierwszy musiał zostać wprowadzony do obrotu zgodnie z art. 2 niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Każdy dostawca materiału siewnego, który zamierza wprowadzić do obrotu materiał siewny określony w art. 1, składa wniosek o pozwolenie w Państwie Członkowskim, w którym prowadzi działalność lub do którego importuje.

Zainteresowane Państwo Członkowskie upoważnia dostawcę do wprowadzenia do obrotu materiału siewnego, chyba że:

a) istnieją dostateczne dowody by wątpić, że dostawca jest w stanie wprowadzić do obrotu kwotę materiału siewnego, na którą wnioskował o pozwolenie, lub

b) całkowita ilość objęta zezwoleniem na obrót, na mocy odnośnego odstępstwa, przekroczyłaby maksymalną ilość wyszczególnioną w załączniku.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie udzielają sobie wzajemnie pomocy administracyjnej w zastosowaniu niniejszej decyzji.

Zjednoczone Królestwo działała jako koordynujące Państwo Członkowskie w odniesieniu do art. 1, w celu zapewnienia, że całkowita dopuszczona kwota nie przekracza ilości maksymalnej wyszczególnionej w załączniku.

Każde Państwo Członkowskie otrzymujące wniosek zgodnie z art. 2 niezwłocznie powiadamia koordynujące Państwo Członkowskie o kwocie objętej tym wnioskiem. Koordynujące Państwo Członkowskie niezwłocznie informuje powiadamiające Państwo Członkowskie, czy udzielenie pozwolenia spowoduje przekroczenie ilości maksymalnej.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję oraz inne Państwa Członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których przyznały one pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na mocy niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 stycznia 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 125 z 11.7.1966, str. 2298/66.

(2) Dz.U. L 165 z 3.7.2003, str. 23.

(3) Dz.U. L 8 z 14.1.2003, str. 10. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2003/403/WE (Dz.U. L 141 z 7.6.2003, str. 23).

ZAŁĄCZNIK

Gatunki Rodzaj odmiany Maksymalna Ilość [t] Minimalne kiełkowanie (% czystego materiału siewnego)
Vicia faba L. Ashleigh, Compass, Hobbit, Lobo, Maris Bead, Meli, Nile, Oena, Quattro, Syncro, Victor 4.035 75
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2004/164/WE z dnia 19 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.52.77) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.37.32

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/130/WE przewidująca tymczasowy obrót niektórymi rodzajami materiału siewnego gatunku Vicia faba L., niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 66/401/EWG
Data aktu: 30/01/2004
Data ogłoszenia: 10/02/2004
Data wejścia w życie: 01/01/1970