Rozporządzenie 2045/2004 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2131/93 ustanawiające procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2045/2004
z dnia 29 listopada 2004 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2131/93 ustanawiające procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1784/2003 z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku zbóż(1), w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2131/93(2) ustanawia procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych.

(2) Należy zastosować nowoczesne środki komunikacji w celu informowania wszystkich zainteresowanych stron na terenie całej Wspólnoty o sprzedaży interwencyjnej. Pozwala to na upoważnienie organów interwencyjnych do sprzedaży większych ilości w drodze przetargu bez wcześniejszej decyzji Komisji oraz wzięcie pod uwagę sytuacji rynkowej w ich Państwach Członkowskich. Dla uproszczenia sprzedaży przeznaczonej na wywóz, miejsce składowania nie powinno być wymagane decyzją dotyczącą zaproszenia do składania ofert.

(3) W Państwach Członkowskich, które nie dysponują portami morskimi, oferenci będą obciążeni wyższymi kosztami transportu przeznaczonych do sprzedaży zbóż. W związku z dodatkowymi kosztami, o których mowa, zboża są trudniejsze do wywozu z tych Państw Członkowskich, co przyczynia się w szczególności do dłuższego interwencyjnego składowania i dodatkowych kosztów dla budżetu Wspólnoty. Należy zatem przewidzieć w niektórych przypadkach możliwość finansowania najmniejszych kosztów transportu między miejscem składowania a miejscem wyjścia w celu zapewnienia porównywalnych ofert. Port Constanta w Rumunii był tradycyjnym portem wyjścia dla krajów Europy Środkowej przed ich przystąpieniem do Unii Europejskiej. Należy zatem uznać Constanta jako miejsce obliczenia kosztów transportu, które mogą być zwracane w wypadku wywozu.

(4) W celu uproszczenia procedury sprzedaży zbóż należy ujednolicić zabezpieczenia towarzyszące ofertom dotyczącym sprzedaży przeznaczonej na wywóz jak również na rynek Wspólnoty.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (EWG) nr 2131/93.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2131/93 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2 ust. 2 "2.000 ton" zastępuje się "5.000 ton";

2) w art. 3 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje następujące brzmienie:

"Agencje interwencyjne opracowują ogłoszenia o zaproszeniach do składania ofert, zgodnie z art. 12 i zapewniają odpowiednie rozpowszechnienie ogłoszeń, w szczególności poprzez umieszczanie ich w swoich siedzibach, jak również na swoich stronach internetowych i stronach internetowych odpowiedniego ministerstwa";

3) w art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 1 skreśla się lit. b);

b) w ust. 2a dodaje się następujące zdanie:

"Do celów niniejszego ustępu port Constanta w Rumunii można uznać za miejsce wyjścia.";

4) w art. 13 ust. 4 w akapicie drugim wprowadza się następujące zmiany:

"Oferty są ważne wyłącznie wtedy, gdy towarzyszy im dowód wpłaty przez oferenta zabezpieczenia w wysokości 5 euro za tonę".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 listopada 2004 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 270 z 21.10.2003, str. 78.

(2) Dz.U. L 191 z 31.7.1993, str. 76. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 777/2004 (Dz.U. L 123 z 27.4.2004, str. 50).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.354.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2045/2004 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2131/93 ustanawiające procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych
Data aktu: 29/11/2004
Data ogłoszenia: 30/11/2004
Data wejścia w życie: 07/12/2004