Decyzja 2004/764/WE dotycząca przedłużenia maksymalnego okresu ustanowionego na kolczykowanie w odniesieniu do niektórych sztuk bydła hodowanych w rezerwatach przyrody w Niderlandach

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 października 2004 r.
dotycząca przedłużenia maksymalnego okresu ustanowionego na kolczykowanie w odniesieniu do niektórych sztuk bydła hodowanych w rezerwatach przyrody w Niderlandach

(notyfikowana jako dokument nr K(2004) 4013)

(jedynie tekst w języku holenderskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/764/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 16 listopada 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczące etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 820/97(1), w szczególności jego art. 4 ust. 2,

uwzględniając wniosek złożony przez Niderlandy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W związku z trudnościami praktycznymi Niderlandy złożyły wniosek o przedłużenie do dwunastu miesięcy maksymalnego okresu przewidzianego na kolczykowanie sztuk bydła hodowanych w rezerwatach przyrody.

(2) Zwierzęta te są hodowane głównie w celu ochrony przyrody i konserwacji krajobrazu, a nie w celach produkcyjnych. Zwierzęta hodowane są w gospodarstwach ekstensywnych na wolnym wybiegu, gdzie cielęta pozostają zawsze w pobliżu swoich matek.

(3) Uwzględnienie wniosku złożonego przez Niderlandy jest uzasadnione, pod warunkiem że przedłużenie maksymalnego okresu ustanowionego na kolczykowanie nie wpłynie na jakość informacji dostarczanych przez niderlandzką bazę danych dotyczącą bydła oraz że nie dojdzie do przemieszczania sztuk niezakolczykowanych.

(4) W przypadku zwierząt niezakolczykowanych do szóstego miesiąca życia, tożsamość matki powinna zostać ustalona przy pomocy badania DNA. Uwzględniając tę dodatkową gwarancję, maksymalny okres na kolczykowanie nie powinien być dłuższy niż dwanaście miesięcy.

(5) Odstępstwo to powinno być ściśle ograniczone do niewielkiej liczby gospodarstw, które zostały odrębnie zatwierdzone jako rezerwaty przyrody zgodnie z ustalonymi kryteriami i podane do wiadomości Komisji.

(6) Władze Niderlandów zobowiązują się nie poszerzać zakresu tego odstępstwa o systemy identyfikacji i rejestracji bydła.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niderlandy mogą przedłużyć do dwunastu miesięcy maksymalny okres przewidziany w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1760/2000, ustanowiony na kolczykowanie cieląt hodowanych w niektórych rezerwatach przyrody z zastrzeżeniem spełnienia wszystkich warunków przewidzianych w niniejszej decyzji.

Przedłużenie to nie wpływa na jakość informacji dostarczanych przez skomputeryzowaną bazę danych dotyczących bydła.

Artykuł  2
1.
Zezwala sie na przedłużenie, o którym mowa w art. 1, z zastrzeżeniem spełnienia wszystkich warunków określonych w ust. 2-5.
2.
Zwierzęta rodzą się w rezerwacie przyrody zatwierdzonym przez właściwy organ, zgodnie z art. 3.
3.
Narodziny każdego cielęcia są zgłaszane właściwym organom w terminie ustalonym przez Niderlandy zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1760/2000.
4.
Kolczyki są zakładane zanim cielęta skończą dwunasty miesiąc życia.
5.
W żadnym przypadku zwierzęta nie opuszczają rezerwatu przyrody przed założeniem kolczyków.
6.
W przypadku cieląt kolczykowanych poźniej niż sześć miesięcy po urodzeniu, tożsamość matki ustala się na podstawie badania DNA podczas kolczykowania.
Artykuł  3
1.
Właściwy organ może zawierdzić rezerwaty przyrody dla celów niniejszej decyzji, jeśli spełniają one następujące warunki:

a) rezerwat przyrody jest gospodarstwem, w którym zwierzęta hodowane są przede wszystkim w celu ochrony przyrody i konserwacji krajobrazu;

b) rezerwat przyrody obejmuje obszar przynajmniej 100 hektarów;

c) rzeczywiste zagęszczenie zwierząt jest mniejsze niż 0,5 sztuki w wieku powyżej dwunastu miesięcy na hektar w skali średniorocznej;

d) zwierzęta hodowane są na wolności w systemie całkowcie ekstensywnym, gdzie cielęta pozostają ze swoimi matkami.

2.
Status gospodarstwa jako zatwierdzonego rezerwatu przyrody, w którym obowiązuje przedłużony okres na kolczykowanie, jest jasno określony w rejestrze skomputeryzowanej bazy danych dotyczących bydła.
3.
Właściwy organ przedstawia Komisji spis rezerwatów przyrody zatwierdzonych zgodnie z ust. 1.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Niderlandów.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 października 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 204 z 11.8.2000, str. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.339.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/764/WE dotycząca przedłużenia maksymalnego okresu ustanowionego na kolczykowanie w odniesieniu do niektórych sztuk bydła hodowanych w rezerwatach przyrody w Niderlandach
Data aktu: 22/10/2004
Data ogłoszenia: 16/11/2004