Decyzja 2004/635/WE dotycząca zawarcia Eurośródziemnomorskiego Układu ustanawiającego Stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu, z drugiej strony

DECYZJA RADY
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
dotycząca zawarcia Eurośródziemnomorskiego Układu ustanawiającego Stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu, z drugiej strony

(2004/635/EC)

(Dz.U.UE L z dnia 30 września 2004 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 310, wraz z art. 300 ust. 2 zdanie drugie oraz art. 300 ust. 3 akapit drugi(1),

uwzględniając wniosek Komisji(2)

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Układ Eurośródziemnomorski, ustanawiający Stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu z drugiej strony, podpisany w imieniu Wspólnoty Europejskiej, w Luksemburgu w dniu 25 czerwca 2001 r., powinien zostać zatwierdzony,

(2) Postanowienia tego Układu, które wchodzą w zakres Części III, tytułu IV Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską wiążą Zjednoczone Królestwo i Irlandię jako osobne Umawiające się Strony, a nie jako część Wspólnoty Europejskiej, do czasu gdy Zjednoczone Królestwo lub Irlandia (w odpowiednim przypadku) notyfikuje Arabskiej Republice Egiptu, że stały się wiążące jako część Wspólnoty Europejskiej, zgodnie z Protokołem w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii załączonym do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu ustanawiającym Wspólnotę Europejską. To samo ma zastosowanie do Danii, zgodnie z Protokołem załączonym do tych Traktatów w sprawie stanowiska Danii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Układ Eurośródziemnomorski, ustanawiający Stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu z drugiej strony (zwany dalej "Układem o Stowarzyszeniu"), wraz z załącznikami i Protokołami dołączonymi do niego, oraz wspólne deklaracje, deklaracje Wspólnoty Europejskiej i Wymiana Listów dołaczona do Aktu Końcowego zostają niniejszym zatwierdzone w imieniu Wspólnoty Europejskiej.

Teksty dokumentów określonych w akapicie pierwszym są załączone do niniejszej decyzji.

Artykuł  2
1.
Pozycja zajęta przez Wspólnotę w ramach Rady Stowarzyszenia oraz w ramach Komitetu Stowarzyszenia, gdy ten zostanie umocowany do stanowienia przez Radę Stowarzyszenia, zostanie określona przez Radę na podstawie wniosku Komisji, zgodnie z odpowiednimi postanowieniami Traktatów.
2.
Zgodnie z art. 75 Układ o Stowarzyszeniu, Przewodniczący Rady przewodniczy Radzie Stowarzyszenia. Pprzedstawiciel Komisji przewodniczy Komitetowi Stowarzyszenia, zgodnie z jego regulaminem wewnętrznym.
3.
Decyzja o publikacji decyzji Rady Stowarzyszenia i Komitetu Stowarzyszenia w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich jest podejmowana w stosunku do każdego przypadku przez Radę.
Artykuł  3

Przewodniczący Rady, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, jest niniejszym upoważniony do wyznaczenia osób umocowanych do notyfikacji przewidzianej w art. 92 Układu Stowarzyszenia.

Sporządzono w Luksemburgu, w dniu 21 kwietnia 2004 r.

W imieniu Rady
J. WALSH
Przewodniczący

______

(1) Wspólnota Europejska przejmuje wszystkie prawa i obowiązki Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, gdyż tej ostatniej wygasają w dniu 23 lipca 2002 r. (Dz.U. L 194 z 23.7.2002, str. 35).

(2) Dz.U. C 304 E z 30.10.2001, str. 2.

(3) Dz.U. C 153 E z 27.6.2002, str. 264.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.304.38

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/635/WE dotycząca zawarcia Eurośródziemnomorskiego Układu ustanawiającego Stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu, z drugiej strony
Data aktu: 21/04/2004
Data ogłoszenia: 30/09/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/04/2004