Decyzja 2004/634/WE dotycząca zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o intensyfikacji i rozszerzeniu Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych

DECYZJA RADY
z dnia 30 marca 2004 r.
dotycząca zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o intensyfikacji i rozszerzeniu Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych

(2004/634/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 września 2004 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 113 w powiązaniu z art. 300 ust. 2 zdanie pierwsze,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych(1) (CMAA) przewiduje możliwość jej rozszerzenia w celu podwyższenia poziomu współpracy w sprawach celnych i uzupełnienia jej, zgodnie z ich odpowiednim ustawodawstwem celnym, w drodze umów w sprawie poszczególnych sektorów lub spraw.

(2) W imieniu Wspólnoty, Komisja negocjowała ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki umowę o intensyfikacji i rozszerzeniu umowy CMAA w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych (Umowa).

(3) Umowa rozszerza współpracę w sprawach celnych między Wspólnotą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w celu włączenia do niej bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych. Zaleca ona niezwłoczne i skuteczne rozszerzenie Inicjatywy Dotyczącej Bezpieczeństwa Kontenerów na wszystkie spełniające określone warunki porty we Wspólnocie. Umowa ustanawia również program prac dotyczący dalszych środków wykonawczych, w tym opracowania standardów technik zarządzania ryzykiem, informacji wymaganych dla określenia przesyłek wysokiego ryzyka przywożonych do na terytorium Stron, oraz programów partnerstwa branżowego.

(4) W celu zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha dostaw w ramach zagwarantowania ciągłości zgodnego z prawem handlu przy użyciu kontenerów, konieczna jest zewnętrzna koordynacja standardów kontroli celnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W szczególności, konieczne jest zapewnienie, że wszystkie porty wspólnotowe uczestniczą w Inicjatywie Dotyczącej Bezpieczeństwa Kontenerów na takich samych zasadach i że porównywalne standardy są propagowane w portach Stanów Zjednoczonych (USA). Tak więc bezpośredni cel i treść Umowy obejmują ułatwienie zgodnego z prawem handlu między Wspólnotą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki poprzez zapewnienie, na wzajemnych podstawach, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w celu umożliwienia współpracy w zakresie opracowywania działań w szczególnych obszarach kontroli będących w kompetencji Wspólnoty.

(5) Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość rozszerzenia Inicjatywy Dotyczącej Bezpieczeństwa Kontenerów na wszystkie porty wspólnotowe w drodze uzgodnień ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w zakresie uczestnictwa portów wspólnotowych w Inicjatywie Dotyczącej Bezpieczeństwa Kontenerów i przewidujących w tych portach obecność amerykańskich funkcjonariuszy celnych lub możliwość utrzymania w tym celu wszelkich takich istniejących deklaracji zasad, pod warunkiem że uzgodnienia te są zgodne z Traktatem i z umową CMAA rozszerzoną na mocy Umowy.

(6) Konieczne jest zapewnienie ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi a instytucjami Wspólnoty w celu dalszej intensyfikacji i pogłębiania współpracy w sprawach celnych w ramach rozszerzonej umowy CMAA.

(7) W tym celu należy ustanowić procedurę konsultacji, zgodnie z którą Państwa Członkowskie planujące negocjacje uzgodnień ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w kwestiach objętych rozszerzoną umową CMAA niezwłocznie powiadamiałyby o takim zamiarze i przekazywałyby istotne informacje. Jeżeli Państwo Członkowskie lub Komisja żądają tego w krótkim okresie czasu, informacje powinny być przedmiotem konsultacji między Państwami Członkowskimi a Komisją.

(8) Głównym celem konsultacji powinno być ułatwienie wymiany informacji i zapewnienie, że uzgodnienia są zgodne z Traktatem i wspólnymi politykami, w szczególności wspólnymi ramami współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, wymienionymi w rozszerzonej umowie CMAA.

(9) W przypadku gdy Komisja uznaje, że uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, które Państwo Członkowskie zamierza wprowadzić w życie są niezgodne z rozszarzoną umową CMAA lub że przedmiot ustaleń powinien być włączony do rozszerzonej umowy CMAA, odpowiednio informuje o tym Państwo Członkowskie.

(10) Procedura konsultacji pozostaje bez uszczerbku dla odpowiednich kompetencji Państw Członkowskich i Wspólnoty do zawierania planowanych uzgodnień.

(11) Umowa powinna zostać zatwierdzona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Wspólnoty Europejskiej Umowę między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie intensyfikacji i rozszerzenia Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i spraw powiązanych (dalej zwaną "Umową").

Tekst Umowy jest załączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Przewodniczący Rady jest upoważniony do wyznaczenia osób umocowanych do podpisania Umowy, aby stała się ona wiążąca.

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie mogą utrzymywać lub zawierać umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w celu włączenia portów wspólnotowych do Inicjatywy Dotyczącej Bezpieczeństwa Kontenerów. Wszelkie takie umowy muszą zawierać odniesienie do rozszerzonej umowy CMAA i być z nią zgodne, co obejmuje również przyjęte minimalne standardy.

Komisja i zainteresowane Państwa Członkowskie mogą wzajemnie zasięgać opinii w celu zapewnienia, aby takie umowy były zgodne z rozszerzoną umową CMAA.

2.
Przed rozpoczęciem przez Państwo Członkowskie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie ustaleń odnoszących się do kwestii innych niż te określone w ust. 1, ale objętych rozszerzoną umową CMAA, powiadamia ono Komisję i inne Państwa Członkowskie, a w powiadomieniu tym uwzględnia wszelkie istotne informacje.
3.
W terminie ośmiu dni roboczych od daty otrzymania powiadomienia Państwa Członkowskie lub Komisja mogą zażądać konsultacji z innymi Państwami Członkowskimi i Komisją. Takie konsultacje odbywają się w terminie trzech tygodni od daty otrzymania powiadomienia. Jeżeli kwestia ma pilny charakter, wówczas konsultacje odbywają się niezwłocznie.
4.
Nie później niż pięć dni od przeprowadzenia konsultacji, Komisja wydaje pisemną opinię na temat zgodności przekazanych ustaleń z rozszerzoną umową CMAA, gdzie stosowne włączając konieczność włączenia danej kwestii do tej Umowy.
5.
Konsultacje odbywają się w ramach Komitetu ustanowionego na mocy art. 247 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).
6.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji i innym Państwom Członkowskim kopię ustaleń określonych w ust. 1 i 2, wraz z przypadkami ich wypowiedzenia lub zmiany.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 marca 2004 r.

W imieniu Rady
M. McDOWELL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 222 z 12.8.1997, str. 17.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2700/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. 311 z 12.12.2000, str. 17).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.304.32

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/634/WE dotycząca zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o intensyfikacji i rozszerzeniu Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych
Data aktu: 30/03/2004
Data ogłoszenia: 30/09/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 30/03/2004