Decyzja 2004/5/WE ustanawiająca Komitet Europejskich Organów Nadzoru Bankowego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 5 listopada 2003 r.
ustanawiająca Komitet Europejskich Organów Nadzoru Bankowego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/5/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 7 stycznia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W czerwcu 2001 r. Komisja przyjęła decyzje 2001/527/WE(1) i 2001/528/WE(2) ustanawiające Komitet Europejskich Organów Nadzoru Papierów Wartościowych i odpowiednio Europejski Komitet Papierów Wartościowych.

(2) Parlament Europejski w swoich rezolucjach z dnia 5 lutego i 21 listopada 2002 r. potwierdził czterostopniowe podejście zalecane w raporcie końcowym Komitetu Mędrców w sprawie regulacji europejskich rynków papierów wartościowych i zażądał rozszerzenia niektórych aspektów tego podejścia na sektory bankowy i ubezpieczeń stosownie do wyraźnego zaangażowania się Rady w reformę w celu zagwarantowania właściwej równowagi instytucjonalnej.

(3) Dnia 3 grudnia 2002 r. Rada wezwała Komisję do wykonania takich ustaleń w obszarze bankowości i ubezpieczeń oraz emerytur pracowniczych, a także do ustanowienia, tak szybko jak to możliwe, nowych komitetów doradczych w tych obszarach.

(4) Należy powołać niezależny organ rozważający, obradujący i doradzający Komisji w zakresie regulacji i nadzoru bankowego.

(5) Taki organ, zwany Komitetem Europejskich Organów Nadzoru Bankowego, dalej zwany "Komitetem", powinien przyczyniać się do jednolitego i terminowego stosowania prawodawstwa wspólnotowego w Państwach Członkowskich oraz do zbieżności praktyk nadzoru w całej Wspólnocie.

(6) Komitet powinien zachęcać do współpracy w sektorze bankowym, takiej jak wymiana informacji.

(7) Ustanowienie Komitetu powinno być bez uszczerbku dla organizacji nadzoru bankowego, zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym.

(8) Skład Komitetu powinien odzwierciedlać organizację nadzoru bankowego i uwzględniać rolę banków centralnych w odniesieniu do ogólnej stabilności sektora bankowości na poziomie krajowym i wspólnotowym. Odpowiednie prawa różnych kategorii uczestników powinny być wyraźnie określone. W szczególności przewodniczenie i prawa głosu powinny być zarezerwowane dla właściwych organów nadzorczych każdego Państwa Członkowskiego, a udział w poufnych obradach dotyczących poszczególnych instytucji nadzorowanych powinny, w odpowiednim przypadku, zostać ograniczone do właściwych organów nadzorczych i do banków centralnych, którym powierzono szczególne obowiązki operacyjne nadzoru nad tymi poszczególnymi instytucjami kredytowymi.

(9) Komitet powinien stworzyć własne zasady operacyjne i utrzymywać bliskie kontakty operacyjne z Komisją i Komitetem ustanowionym decyzją Komisji 2004/10/WE z dnia 5 listopada 2003 r. ustanawiającą Europejski Komitet Bankowy(3).

(10) Komitet powinien współpracować z innymi komitetami sektora finansowego, zwłaszcza z Komitetem ustanowionym decyzją 2004/10/WE, wraz z Komitetem Nadzoru Bankowego i Europejskim Systemem Banków Centralnych oraz z Groupe de Contact europejskich organów nadzoru bankowego. W szczególności Komitet powinien mieć możliwość zapraszania obserwatorów z innych komitetów z sektora bankowego i finansów.

(11) Komitet powinien we wczesnym stadium prowadzić w sposób otwarty i przejrzysty intensywne konsultacje z uczestnikami rynku, konsumentami i użytkownikami końcowymi.

(12) Ilekroć Komitet doradza w kwestii przepisów mających zastosowanie zarówno do instytucji kredytowych, jak i firm inwestycyjnych, powinien zasięgnąć opinii władz właściwych do kontroli firm inwestycyjnych, niemających jeszcze reprezentacji w Komitecie,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Ustanawia się niezależną grupę doradczą nadzoru bankowego we Wspólnocie, zwaną Komitetem Europejskich Organów Nadzoru Bankowego (dalej zwany "Komitetem").

Artykuł  2

Zadaniem Komitetu jest doradztwo Komisji, bądź to na jej prośbę w terminie, który może ona określić stosownie do tego, jak pilna jest sprawa, bądź z własnej inicjatywy Komitetu, w szczególności odnośnie do przygotowania projektu środków wykonawczych w obszarze działalności bankowej.

Komitet przyczynia się do jednolitego stosowania dyrektyw Wspólnoty i do zbieżności praktyk nadzorczych Państw Członkowskich na całym terytorium Wspólnoty.

Usprawnia on współpracę w zakresie nadzoru, łącznie z wymianą informacji dotyczących poszczególnych nadzorowanych instytucji.

Artykuł  3

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele wysokiego szczebla z następujących organizacji:

a) krajowe organy publiczne właściwe do nadzoru instytucji kredytowych, dalej zwane "właściwe organy nadzorcze";

b) krajowe banki centralne, którym powierzono szczególne obowiązki operacyjne nadzoru poszczególnych instytucji kredytowych wraz z właściwym organem nadzorczym;

c) banki centralne, które nie są bezpośrednio zaangażowane w nadzór poszczególnych instytucji kredytowych, włączając Europejski Bank Centralny.

Każde Państwo Członkowskie wyznacza przedstawicieli wysokiego szczebla do uczestnictwa w zebraniach Komitetu. Europejski Bank Centralny wyznacza przedstawiciela wysokiego szczebla do uczestnictwa w Komitecie.

Komisja jest obecna na zebraniach Komitetu i wyznacza swojego przedstawiciela wysokiego szczebla do uczestniczenia w obradach Komitetu.

Ilekroć ma miejsce wymiana poufnych informacji dotyczących poszczególnych nadzorowanych instytucji, uczestnictwo w takich obradach może zostać ograniczone do właściwych organów nadzorujących i krajowych banków centralnych, którym powierzono szczególne obowiązki operacyjne nadzoru poszczególnych instytucji kredytowych, o których mowa.

Komitet wybiera przewodniczącego spośród przedstawicieli właściwych organów nadzorczych.

Komitet może zaprosić ekspertów i obserwatorów do udziału w swoich zebraniach.

Artykuł  4

Komitet utrzymuje bliskie kontakty operacyjne z Komisją i Komitetem ustanowionym decyzją Komisji 2004/10/WE.

Komitet może utworzyć grupy robocze. Komisja jest zapraszana do uczestnictwa w grupach roboczych.

Artykuł  5

Przed przekazaniem Komisji swojej opinii Komitet przeprowadza w sposób otwarty i przejrzysty wielostronne konsultacje na wczesnym stadium z uczestnikami rynku, konsumentami i użytkownikami końcowymi.

Zapewniając doradztwo w zakresie przepisów mających zastosowanie zarówno do instytucji kredytowych, jak i firm inwestycyjnych, Komitet zasięga opinii wszystkich organów, które są właściwe do nadzoru firm inwestycyjnych a nie są jeszcze reprezentowane w Komitecie.

Artykuł  6

Komitet przedkłada Komisji roczne sprawozdanie.

Artykuł  7

Komitet przyjmuje własny regulamin wewnętrzny i ustala zasady operacyjne, włączając prawa głosu. Wyłącznie przedstawiciele właściwych organów nadzorczych otrzymują prawo głosu.

Artykuł  8

Komitet podejmuje swoje obowiązki dnia 1 stycznia 2004 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 listopada 2003 r.

W imieniu Komisji
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 191, z 13.7.2001, str. 43.

(2) Dz.U. L 191, z 13.7.2001, str. 45.

(3) Dz.U. L 003 z 7.1.2004, str. 36.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024