Wspólne działanie 2004/552/WPZiB w sprawie aspektów działania europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej mających wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY 2004/552/WPZiB
z dnia 12 lipca 2004 r.
w sprawie aspektów działania europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej mających wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 1 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1321/2004 z dnia 12 lipca 2004 r. w sprawie ustanowienia struktur zarządzania europejskim systemem radionawigacji satelitarnej (1) powołało do życia agencję wspólnotową, zwaną Organem Nadzoru Europejskiego Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej GNSS (SA).

(2) Rozporządzenie to stanowi, że Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej będzie między innymi zarządzać wszystkimi aspektami związanymi z bezpieczeństwem i niezawodnością systemu, bez uszczerbku dla aspektów związanych z bezpieczeństwem Unii Europejskiej i jej Państw Członkowskich.

(3) Postanawia się również, że Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej będzie organem wydającym zezwolenia prywatnym posiadaczom koncesji, którzy będą odpowiedzialni za wprowadzenie systemu w życie i zarządzanie jego działaniem oraz będą, poprzez umowę o koncesjach z Europejskim Organem Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej, zobowiązani do wykonywania poleceń Rady stosownie do niniejszego wspólnego działania.

(4) W sytuacjach, w których działanie systemu może mieć wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej lub jej Państw Członkowskich, Rada winna zdecydować, jakie niezbędne środki należy podjąć.

(5) Sekretarz Generalny Rady i Wysoki Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa winni, dla celów niniejszego wspólnego działania, być upoważnieni do podjęcia niezbędnych środków w przypadkach nagłych oraz winni zagwarantować trwały nadzór nad działaniem systemu,

PRZYJĘŁA NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Bez uszczerbku dla rozporządzenia (WE) nr 1321/2004 niniejsze wspólne działanie określa obowiązki Rady w przypadkach, gdy działanie europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej (dalej zwanego "systemem") może mieć wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej lub jej Państw Członkowskich.

Artykuł 2
1. 2
W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa Unii Europejskiej lub Państwa Członkowskiego w związku z działaniem lub używaniem systemu lub w przypadku zagrożenia dla działania systemu, w szczególności powstałego w wyniku kryzysu międzynarodowego, Rada, stanowiąc jednomyślnie, podejmuje decyzje co do koniecznych instrukcji dla Organu Nadzoru Europejskiego Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (SA) i dla posiadacza koncesji związanej z systemem. Każdy z członków Rady, Sekretarz Generalny, Wysoki Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa lub Komisja mogą prosić o dyskusję z Radą w celu uzgodnienia takich poleceń.
2.
Jeżeli możliwe, Rada zwraca się o doradztwo do Europejskiego Organu Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej w sprawie prawdopodobnego szerszego wpływu na system Galileo wszelkich instrukcji, na jakie zamierza ona się zdecydować.
3.
Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa wydaje Radzie opinię w stosownym przypadku.
Artykuł  3
1.
W przypadkach wyjątkowych, gdy sytuacja ze względu na swój nagły charakter wymaga natychmiastowego działania, SG/HR jest upoważniony do wydania niezbędnych poleceń, o których mowa w art. 2 ust. 1. SG/HR niezwłocznie poinformuje Radę i Komisję o wszelkich poleceniach wydanych stosownie do tego artykułu.
2.
Rada może podjąć decyzję o modyfikacji instrukcji, jeżeli jest to konieczne.
Artykuł  4

Rada, stanowiąc jednomyślnie, dokona koniecznego przeglądu i dopracuje zasady i procedury określone w art. 2 i 3 niniejszego wspólnego działania w świetle rozwoju europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej. W tym kontekście Rada w szczególności wskaże środki, które należy podjąć w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa Unii Europejskiej lub Państwa Członkowskiego, zwłaszcza gdy doszło do utraty odbiorników ODP, ich niewłaściwego użycia lub narażenia na szwank; wskaże ona również, w jaki sposób może wydać Organowi Nadzorującemu niezbędne polecenia dotyczące wszystkich spraw, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej lub jej Państw Członkowskich.

Artykuł 5

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Artykuł  6

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 lipca 2004 r.
W imieniu Rady
B. BOT
Przewodniczący

______

(1) Patrz: str. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego.

1 Motyw 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 9 stycznia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.4.11).
2 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 9 stycznia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.4.11).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.246.30

Rodzaj: Wspólne działanie
Tytuł: Wspólne działanie 2004/552/WPZiB w sprawie aspektów działania europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej mających wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej
Data aktu: 12/07/2004
Data ogłoszenia: 20/07/2004
Data wejścia w życie: 12/07/2004