Decyzja 2004/550/WE

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 lipca 2004 r.
zmieniająca decyzję 2003/828/WE w odniesieniu do przemieszczania zwierząt zaszczepionych przeciwko chorobie niebieskiego języka ze stref ochronnych
(notyfikowana jako dokument nr K(2004) 1925)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2004/550/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/75/WE z dnia 20 listopada 2000 r. ustanawiającą przepisy szczególne dotyczące kontroli i zwalczania choroby niebieskiego języka (1), w szczególności jej art. 9 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2003/828/WE z dnia 25 listopada 2003 r. w sprawie stref ochrony i nadzoru w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (2) została przyjęta w świetle sytuacji związanej z chorobą niebieskiego języka panującej w dotkniętych nią regionach Wspólnoty. Decyzja ta wyznacza strefy ochrony i nadzoru ("strefy ograniczonego przemieszczania") odpowiadające poszczególnym sytuacjom epidemiologicznym i ustanawia przepisy w odniesieniu do warunków, na jakich dopuszcza się zwolnienie z obowiązujących zakazów w zakresie przemieszczania zwierząt do oraz z przedmiotowych stref ustanowionych dyrektywą 2000/75/WE ("zakaz opuszczania strefy").

(2) W dniach od 26 do 29 października 2003 r. zostało zorganizowane sympozjum na temat choroby niebieskiego języka przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (Office International des Epizooties). Jeden z wniosków tego sympozjum głosi, że przemieszczanie zwierząt ze stref zainfekowanych do strefy wolnej od choroby niebieskiego języka może odbywać się bez stwarzania ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa, jeśli zwierzęta te zostały zaszczepione przynajmniej na miesiąc przed datą przemieszczenia, pod warunkiem, że zastosowana szczepionka obejmuje wszystkie serotypy obecne w obszarze pochodzenia.

(3) Uwzględniając ten wniosek, warunki dotyczące przemieszczania zaszczepionych zwierząt określone w decyzji 2003/828/WE zostały zmienione na podstawie sytuacji panującej w ostatnim kwartale 2003 r. decyzją 2004/34/WE w celu umożliwienia przemieszczania bez wymogu ustania obiegu wirusa w regionie pochodzenia lub aktywności nosicieli w obszarze przeznaczenia. Niemniej jednak, jako środek ostrożności, decyzja 2003/828/WE zmieniona decyzją 2004/34/WE przewiduje możliwość przemieszczania wyłącznie w obrębie kraju z obszarów, na których szczepienia zostały zakończone zgodnie z programem przyjętym przez właściwy organ danego Państwa Członkowskiego.

(4) Po trzeciej kampanii szczepienia, która została przeprowadzona zimą na przełomie 2003/2004 r., oraz ogólnym ograniczeniu obiegu wirusa we wszystkich strefach ograniczonego przemieszczania, obecnie istnieje możliwość rozważenia ogólnych warunków dotyczących przemieszczania zaszczepionych zwierząt na obszarze ogólnokrajowym ze wszystkich stref ograniczonego przemieszczania bez uwzględnienia obiegu pozostałości wirusa na obszarze pochodzenia. Niemniej jednak, jako środek ostrożności, zwierzęta winny pochodzić ze stad zaszczepionych zgodnie z programem przyjętym przez właściwy organ danego państwa członkowskiego, a także program nadzoru nosicieli na danym obszarze epidemiologicznym miejsca przeznaczenia winien potwierdzić, że aktywność dorosłego Culicoïdes imicola ustała.

(5) Artykuł 3 ust. 1 decyzji 2003/828/WE wyłącza z zakazu przemieszczania się krajowe wysyłki zwierząt, ich spermy, komórek jajowych i zarodków i stosuje się w określonych strefach ograniczonego przemieszczania we Francji i Włoszech. Należy poprawić błąd drukarski polegający na pominięciu Hiszpanii w art. 3 ust. 1.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2003/828/WE.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2003/828/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 3 ust. 1 i ust. 2 otrzymują brzmienie:

"1. Krajowe wysyłki zwierząt oraz ich spermy, komórek jajowych i zarodków ze strefy ograniczonego przemieszczania wymienionej w załączniku I są zwolnione z zakazu opuszczania danej strefy, wyłącznie jeśli zwierzęta te, ich sperma, komórki jajowe i zarodki spełniają warunki określone w załączniku II lub, w przypadku Francji, Włoch i Hiszpanii, w ust. 2, bądź - w przypadku Grecji - ust. 3.

2. We Francji, Włoszech i Hiszpanii krajowe wysyłki przewidziane w ust. 1 są zwolnione z zakazu opuszczania strefy przez właściwy organ, jeśli:

a) zwierzęta pochodzą ze stada zaszczepionego zgodnie z programem przyjętym przez właściwy organ,

b) zwierzęta zostały zaszczepione więcej niż 30 dni i mniej niż rok przed datą wysyłki na serotyp(y) obecne lub ewentualnie obecne w odnośnym obszarze epidemiologicznym pochodzenia,

c) program nadzoru nosicieli na odnośnym obszarze epidemiologicznym miejsca przeznaczenia potwierdza, że aktywność dorosłego Culicoïdes imicola ustała."

2) Załącznik I otrzymuje brzmienie określone w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 5 sierpnia 2004 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 lipca 2004 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 327 z 22.12.2000, str. 74.

(2) Dz.U. L 311 z 27.11.2003, str. 41. Decyzja zmieniona decyzją 2004/34/WE (Dz.U. L 7 z 13.1.2004, str. 47).

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK I

(Strefy ograniczonego przemieszczania: obszary geograficzne, na których Państwa Członkowskie ustanowią strefy ochrony i nadzoru)

Strefa A (serotypy 2 i 9 oraz w mniejszym zakresie 4 i 16)

Włochy

Abruzzo: Chieti, wszystkie obszary miejskie należące do lokalnej jednostki ochrony zdrowia Avezzano-Sulmona

Basilicata: Matera i Potenza

Calabria: Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria, Vibo Valentia

Campania: Caserta, Benevento, Avellino, Neapol, Salerno

Lazio: Frosinone, Latina

Molise: Isernia, Campobasso

Puglia: Foggia, Bari, Lecce, Taranto, Brindisi

Sycylia: Agrigento, Catania, Caltanissetta, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Siracusa i Trapani

Malta (*)

Strefa B (serotyp 2)

Włochy

Abruzzo: L’Aquila z wyjątkiem wszystkich obszarów miejskich należących do lokalnej jednostki ochrony zdrowia Avezzano-Sulmona

Lazio: Viterbo, Roma, Rieti

Marche: Ascoli Piceno, Macerata

Toskania: Massa Carrara, Piza, Grosseto, Livorno

Umbria: Terni i Perugia

Strefa C (serotypy 2 i 4 oraz w mniejszym zakresie 16)

Francja

Corse du sud, Haute-Corse

Hiszpania

Baleary

Włochy

Sardynia: Cagliari, Nuoro, Sassari, Oristano

Strefa D

Grecja

Całe terytorium Grecji, z wyjątkiem prefektur wymienionych w Strefie E.

Strefa E

Grecja

Prefektury Dodekanisi, Samos, Chios i Lesvos.

Cypr (*)

______

(*) Przejściowy status zdrowia zwierząt dla Cypru i Malty, trwa analizowanie danych epidemiologicznych. Status zostanie poddany weryfikacji najpóźniej do 1 maja 2007 r.".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.244.51

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/550/WE
Data aktu: 13/07/2004
Data ogłoszenia: 16/07/2004
Data wejścia w życie: 05/08/2004, 13/07/2004