Rozporządzenie 1274/2004 ustanawiające środki przejściowe w odniesieniu do sprzedaży maksymalnej ilości 25.000 ton pszenicy i 10.000 ton kukurydzy z krajowych zapasów bezpieczeństwa znajdujących się w posiadaniu Słowacji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1274/2004
z dnia 12 lipca 2004 r.
ustanawiające środki przejściowe w odniesieniu do sprzedaży maksymalnej ilości 25.000 ton pszenicy i 10.000 ton kukurydzy z krajowych zapasów bezpieczeństwa znajdujących się w posiadaniu Słowacji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji,

uwzględniając Akt Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 41 ust.1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 6 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1972/2003 z dnia 10 listopada 2003 r. w sprawie środków przejściowych przyjętych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi ze względu na przystąpienie Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (1), słowackie władze poinformowały Komisję o zamiarze sprzedania maksymalnej ilości 25.000 ton pszenicy i 10.000 ton kukurydzy z krajowych zapasów bezpieczeństwa w ramach procedury rotacji.

(2) Sprzedaż tak dużych ilości pszenicy i kukurydzy może zakłócić funkcjonowanie rynku zbóż Wspólnoty. Wobec tego należy wprowadzić środki przejściowe, by ustanowić warunki sprzedaży podobne do tych, które zostały przewidziane w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2131/93 z dnia 28 lipca 1993 r. ustanawiającym procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych (2), w celu zapewnienia, że podmioty gospodarcze są traktowane jednakowo oraz że są przestrzegane warunki rynkowe.

(3) Ponieważ wszelkie operacje odnawiania zapasów mogą również zakłócić funkcjonowanie rynku Wspólnoty, należy wprowadzić procedurę pozwalającą Komisji na zatwierdzanie uzgodnień dotyczących odnawiania zapasów.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przejściowe zasady sprzedaży maksymalnej ilości 25.000 ton pszenicy i 10.000 ton kukurydzy z krajowych zapasów bezpieczeństwa będących w posiadaniu słowackich władz w dniu 1 maja 2004 r. i wszelkich następnych operacji odnawiania zapasów.

Artykuł 2

Agencja odpowiedzialna za zarządzanie słowackimi zapasami bezpieczeństwa, o której szczegółowe informacje zostały podane w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, sprzedaje ilości wymienione w art. 1 na rynku Wspólnoty w drodze stałego zaproszenia do składania ofert przetargowych, obowiązującego do dnia 31 sierpnia 2004 r.

Do celów niniejszego rozporządzenia sprzedaż w drodze przetargu oznacza oferowanie do sprzedaży w drodze zaproszenia do składania ofert przetargowych, przy czym umowę zawiera się z osobą, której oferta cenowa jest najkorzystniejsza i która spełnia wymagania ustanowione w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł  3

Agencja, o której mowa w art. 2 ust. 1, publikuje ogłoszenie o zaproszeniu do przetargu co najmniej na trzy dni przed końcowym terminem pierwszego okresu składania ofert.

W zaproszeniu do przetargu określa w szczególności:

a) początkowe i końcowe terminy składania ofert dla każdej cząstkowej procedury przetargowej oraz adres, na który należy składać oferty;

b) minimalne ilości, jakich może dotyczyć oferta przetargowa;

c) zabezpieczenia, które należy złożyć i warunki ich zwrotu;

d) główne cechy fizyczne i technologiczne różnych partii zboża;

e) miejsce składowania oraz nazwę i adres podmiotu składującego;

f) warunki płatności.

Końcowym terminem składania ofert przetargowych dla pierwszej cząstkowej procedury przetargowej jest piąty dzień roboczy po opublikowaniu niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskej.

Artykuł 4

Oferenci, którzy wygrali przetarg, są zobowiązani podać cenę co najmniej równą cenie stwierdzonej dla podobnej jakości i dla reprezentatywnej ilości na rynku w miejscu składowania lub, jeśli jest to niemożliwe, na najbliższym rynku, z uwzględnieniem kosztów transportu. Cena nie może być niższa niż 108,76 EUR za tonę.

Artykuł  5

Agencja, o której mowa w art. 2 ust. 1, podejmuje wszelkie środki niezbędne do umożliwienia zainteresowanym stronom oceny jakości wystawianego na sprzedaż zboża przed złożeniem ofert.

Artykuł 6

Agencja, o której mowa w art. 2 ust. 1, powiadamia niezwłocznie wszystkich oferentów o wynikach ich udziału w procedurze przetargowej. W terminie trzech dni roboczych od daty tego zawiadomienia kieruje ona do zwycięzców przetargu, listem poleconym lub pisemnym środkiem telekomunikacji, deklaracje o udzieleniu zamówienia.

Artykuł  7

Agencja, o której mowa w art. 2 ust. 1, powiadamia Komisję o ilości i średnich cenach poszczególnych sprzedanych partii najpóźniej do wtorku przypadającego w tygodniu następującym po końcowym terminie składania ofert przetargowych.

Artykuł 8

Uzgodnienia dotyczące odnowienia zapasów pszenicy i kukurydzy, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, zatwierdza Komisja przed ich wprowadzeniem w życie w celu zapewnienia, że funkcjonowanie rynku zbóż Wspólnoty nie zostanie zakłócone.

Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 lipca 2004 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 293 z 11.11.2003, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 735/2004 (Dz.U. L 114 z 21.4.2004, str. 13).

(2) Dz.U. L 191 z 31.7.1993, str. 76. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 777/2004 (Dz.U. L 123 z 27.4.2004, str. 50).

ZAŁĄCZNIK 

Agencja odpowiedzialna za zarządzanie zapasami bezpieczeństwa w Słowacji, o której mowa w art. 2:

Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky

(Administracja Państwowymi Rezerwami Materiałów Republiki Słowackiej)

Prazska 29, 81263 Bratislava

Tel. (421) 2 57 278 287

Faks (421) 2 57 278 306.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.241.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1274/2004 ustanawiające środki przejściowe w odniesieniu do sprzedaży maksymalnej ilości 25.000 ton pszenicy i 10.000 ton kukurydzy z krajowych zapasów bezpieczeństwa znajdujących się w posiadaniu Słowacji
Data aktu: 12/07/2004
Data ogłoszenia: 13/07/2004
Data wejścia w życie: 14/07/2004