Decyzja 2004/522/WE

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 kwietnia 2004 r.
zmieniająca dyrektywę 2001/32/WE uznającą chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie
(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 1582)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2004/522/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h) akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 20 Aktu Przystąpienia z 2003 r. odwołuje się do załącznika II wymienionego Aktu, który zawiera dostosowania do dorobku wspólnotowego wymagane do czasu przystąpienia. Załącznik II jednak z zasady bierze pod uwagę tylko dostosowania do aktów przyjętych przed końcową datą negocjacji akcesyjnych, czyli 1 listopada 2002 r.

(2) Koniecznym jest jednak dokonanie dodatkowych dostosowań do dorobku wspólnotowego, w szczególności do aktów przyjętych po tej dacie, oraz do aktów, które nie mogły zostać włączone do załącznika II lub które, z powodu zmienionych okoliczności, wymagają nowych dostosowań.

(3) Dyrektywa Komisji 2001/32/WE z dnia 8 maja 2001 r. uznająca chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie oraz uchylająca dyrektywę 92/76/WE (2) została zmieniona wielokrotnie po 1 listopada 2002 r. w odniesieniu do niektórych przepisów, które były dostosowane przez Akt Przystąpienia z 2003 r.

(4) W celu zachowania jasności właściwym jest ustanowienie uaktualnionej pełnej listy wymienionych stref. W związku z powyższym należy zmienić dyrektywę 2001/32/WE.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 2001/32/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Wymienione w Załączniku strefy znajdujące się we Wspólnocie uznaje się niniejszym za »chronione strefy« w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. h) akapit pierwszy dyrektywy 2000/29/WE w odniesieniu do organizmów szkodliwych, wymienionych odpowiednio przy nazwach tych stref w Załączniku do niniejszej dyrektywy.

W odniesieniu do pozycji a) pkt 3.1 Załącznika, przedmiotową strefę na Cyprze uznaje się do 31 marca 2006 r.

W odniesieniu do pozycji a) pkt 6 Załącznika, przedmiotową strefę na Łotwie, w Słowenii i w Słowacji uznaje się do 31 marca 2006 r.

W odniesieniu do pozycji a) pkt 11 Załącznika, przedmiotową strefę na Cyprze uznaje się do 31 marca 2006 r.

W odniesieniu do pozycji a) pkt 13 Załącznika, przedmiotową strefę na Cyprze i Malcie uznaje się do 31 marca 2006 r.

W odniesieniu do pozycji b) pkt 2 Załącznika, dla Irlandii, Włoch (Apulia, Emilia-Romania: prowincje Forlí-Cesena, Parma, Piacenza i Rimini; Lombardia; Trydent-Górna Adyga: autonomiczna prowincja Trento; Veneto: z wyjątkiem gmin Rovigo, Polesella, Villamarzana, Fratta Polesine, San Bellino, Badia Polesine, Trecenta, Ceneselli, Pontecchio Polesine, Arquà Polesine, Costa di Rovigo, Occhiobello, Lendinara, Canda, Ficarolo, Guarda Veneta, Frassinelle Polesine, Villanova del Ghebbo, Fiesso Umbertiano, Castelguglielmo, Bagnolo di Po, Giacciano con Baruchella, Bosaro, Canaro, Lusia, Pincara, Stienta, Gaiba, Salara w prowincji Rovigo i gmin Castelbaldo, Barbona, Piacenza d’Adige, Vescovana, S. Urbano, Boara Pisani, Masi w prowincji Padwa i gmin Palù, Roverchiara, Legnago, Castagnaro, Ronco all’Adige, Villa Bartolomea, Oppeano, Terrazzo, Isola Rizza, Angiari w prowincji Werona), Łotwy, Litwy, Austrii (Burgenland, Karyntia, Dolna Austria, Tyrol (administracyjny dystrykt Lienz), Styria, Wiedeń), Słowenii i Słowacji, przedmiotowe strefy uznaje się do 31 marca 2006 r.

W odniesieniu do pozycji d) pkt 1 Załącznika, przedmiotową strefę na Litwie uznaje się do 31 marca 2006 r.

W odniesieniu do pozycji d) pkt 3 Załącznika, przedmiotową strefę na Malcie uznaje się do 31 marca 2006 r.".

2) W Załączniku wprowadza się zmiany zgodnie z Załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Decyzję stosuje się z uwzględnieniem i od daty wejścia w życie Traktatu o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 kwietnia 2004 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2004/70/WE (Dz.U. L 127 z 29.4.2004, str. 97).

(2) Dz.U. L 127 z 9.5.2001, str. 38. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2004/32/WE (Dz.U. L 85 z 23.3.2004, str. 24).

ZAŁĄCZNIK 

W Załączniku do dyrektywy 2001/32/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) W pozycji b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al Hiszpania, Francja (Korsyka), Irlandia, Włochy (Abruzja;

Apulia; Basilicata; Kalabria; Kampania; Emilia-Romania:

prowincje Forlí-Cesena, Parma, Piacenza i Rimini; Friuli-

Wenecja Julijska; Lacjum; Liguria; Lombardia; Trydent-Górna

Adyga: autonomiczna prowincja Trento; Marche, Molise, Piemont,

Sardynia, Sycylia, Toskania, Umbria, Valle d’Aosta, Veneto: z

wyjątkiem gmin Rovigo, Polsella, Villamarzana, Fratta

Polesine, San Bellino, Badia Polesine, Trecenta, Ceneselli,

Pontecchio Polesine, Arquà Polesine, Costa di Rovigo,

Occhiobello, Lendinara, Canda, Ficarolo, Guarda Veneta,

Frassinelle Polesine, Villanova del Ghebbo, Fiesso Umbertiano,

Castelguglielmo, Bagnolo di Po, Giacciano con Baruchella,

Bosaro, Canaro, Lusia, Pincara, Stienta, Gaiba, Salara w

prowincji Rovigo i gmin Castelbaldo, Barbona, Piacenza

d'Adige, Vescovana, S. Urbano, Boara Pisani, Masi w prowincji

Padwa i gmin Palù, Roverchiara, Legnago, Castagnaro, Ronco

all'Adige, Villa Bartolomea, Oppeano, Terrazzo, Isola Rizza,

Angiari w prowincji Werona), Łotwa, Litwa, Austria

(Burgenland, Karyntia, Dolna Austria, Tyrol (administracyjny

dystrykt Lienz), Styria, Wiedeń), Słowenia, Słowacja,

Finlandia, Zjednoczone Królestwo (Północna Irlandia, Wyspa Man

i Wyspy Normandzkie)"

2) W pozycji (d), pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wirus nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka Dania, Francja (Bretania), Irlandia, Litwa, Portugalia

(Azory), Finlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia

Północna)"

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024