Rozporządzenie 858/2004 określające stawki oraz warunki przyznawania dodatków specjalnych przewidzianych w art. 56 lit. c) regulaminu pracowniczego za niektóre prace o charakterze szczególnie uciążliwym

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE, EURATOM) NR 858/2004
z dnia 29 kwietnia 2004 r.
określające stawki oraz warunki przyznawania dodatków specjalnych przewidzianych w art. 56 lit. c) regulaminu pracowniczego za niektóre prace o charakterze szczególnie uciążliwym

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych urzędników Wspólnot Europejskich ustanowione rozporządzeniem (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 723/2004(2), w szczególności art. 56 lit. c) regulaminu pracowniczego,

uwzględniając wniosek Komisji przedłożony po konsultacji z Komitetem ds. Regulaminu Pracowniczego,

a także mając na uwadze, co następuje:

do Rady, działającej na wniosek Komisji, należy określenie stawek oraz warunków przyznawania dodatków specjalnych niektórym urzędnikom za niektóre prace o charakterze szczególnie uciążliwym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Urzędnikom powołanym do wykonywania pracy o charakterze szczególnie uciążliwym przysługuje prawo do dodatków specjalnych zgodnie z poniższymi artykułami.

Artykuł  2

Dodatki te wyraża się w punktach. Jeden punkt jest równy 0,032 % stawki podstawowego wynagrodzenia urzędnika szczebla 1 stopnia 1(3). Dodatki koryguje się z pomocą współczynnika wyrównawczego stosowanego w odniesieniu do wynagrodzeń urzędników. Dodatki wypłaca się co miesięcznie.

Artykuł  3
1.
Przedstawiona poniżej tabela określa szczególne warunki pracy, w których przyznaje się dodatki oraz liczbę punktów za każdą godzinę rzeczywistego czasu pracy:
Szczególne warunki pracy Liczba punktów za godzinę rzeczywistego czasu pracy dla grup funkcyjnych AD i AST(1)
I. Środki ochrony osobistej:
a) Noszenie szczególnie niewygodnej

odzieży chroniącej przed ogniem,

skażeniem, promieniowaniem czy

substancjami żrącymi:

1. Specjalna odzież ciężka 10
2. Samodzielne kombinezony chroniące

przed ogniem

50
3. Samodzielne kombinezony ochronne

innego rodzaju

34
4. Odzież ochronna wraz z

samodzielnym aparatem oddechowym

25
5. Innego rodzaju odzież ochronna z

aparatem oddechowym

20
b) Ochrona częściowa:
1. Samodzielne aparaty oddechowe 16
2. Pełne maski oddechowe 10
3. Maski oddechowe przeciwpyłowe 6
4. Innego rodzaju przyrządy chroniące

przed substancjami trującymi,

duszącymi, żrącymi itp.

2
5. Komora rękawicowa i manipulatory

zdalnego podawania

2
II. Miejsce pracy:
a) Przestrzeń zamknięta:
Praca w przestrzeni zamkniętej, pozbawionej światła dziennego, przez którą przeprowadzone są kable wysokonapięciowe czy wysokotemperaturowe przewody rurowe, a którą to przestrzeń zagospodarowano w sposób utrudniający poruszanie się 2
b) Hałas:
Praca w przestrzeni o średniej intensywności dźwięku powyżej 85 decybeli 2
c) Miejsce niebezpieczne wymagające

korzystania z uciążliwego systemu

ochrony:

1. chodniki podziemne 2
2. miejsca, w których praca się

odbywa co najmniej 6 metrów nad

ziemią w warunkach szczególnego

ryzyka

5
W wyżej wymienionych przypadkach dodatek przyznaje się na podstawie decyzji wydanej przez organ powołujący po zasięgnięciu, w przypadkach, w których jest to stosowne, opinii komitetu wspólnego.
III. Charakter pracy:
a) Praca z określonymi substancjami

lub w kontakcie z tymi

substancjami, w warunkach

powodujących jej uciążliwość

(wykaz odnośnych substancji

przedstawiono w załączniku)

2
b) Praca, w charakterze pirotechnika,

z materiałami wybuchowymi

5
(1) W okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r.: kategorie

A*, B*, C*, D*.

2.
W celu umożliwienia stałego nadzoru, prace wykonywane w warunkach określonych w ust. 1 należy protokołować natychmiast po ich zakończeniu, podając je w porządku chronologicznym. Taki protokół powinien zawierać szczegółowy wykaz wykonanych czynności rozpisanych zgodnie z zestawieniem przedstawionym w tabeli.

Organ powołujący określa procedurę sprawowania takiego nadzoru; jeżeli liczbę godzin danej pracy można uznać za identyczną każdego miesiąca, organ powołujący nie musi brać protokołu pod uwagę.

Artykuł  4

Dodatki przyznawane za pracę wykonywaną w warunkach określonych w pozycji I tabeli w art. 3 nie mogą być sumowane; dotyczy to również dodatków określonych w pozycjach II i III tabeli.

Nie można także sumować dodatków za pracę wykonywaną w warunkach określonych w pozycjach I i III powyższej tabeli.

Dla celów stosowania powyższych akapitów, jeżeli przysługuje jednocześnie kilka dodatków, wypłaca się jedynie najwyższy z nich.

Artykuł  5

Dodatki wypłacane na podstawie niniejszego rozporządzenia nie mogą wynosić, w odniesieniu do jednego urzędnika, więcej niż 1.500 punktów miesięcznie, z zastrzeżeniem zastosowania art. 2 rozporządzenia (EWWiS, EWG, Euratom) nr 300/76(4) określającego kategorie urzędników, którym przysługują dodatki za pracę zmianową, oraz wysokość tych dodatków i warunki ich przyznawania.

Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie stosuje się odpowiednio do pracowników czasowych, personelu pomocniczego i pracowników kontraktowych.

Artykuł  7

W kwietniu każdego roku Komisja przedkłada Radzie sprawozdanie przedstawiające:

– liczbę urzędników i pracowników każdej kategorii otrzymujących dodatki określone w niniejszym rozporządzeniu, z podziałem na poszczególne instytucje i lokalizacje oraz liczbę godzin przepracowanych w różnych warunkach określonych w tabeli w art. 3,

– całkowitą kwotę wydatków związanych z tymi dodatkami.

Artykuł  8

Rozporządzenie (EWG) nr 1799/72(5) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 kwietnia 2004 r.

W imieniu Rady
M. McDOWELL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 56 z 4.3.1968, str. 1.

(2) Dz.U. L 124 z 27.4.2004, str. 1.

(3) W okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r.: szczebel D*1 stopień 1.

(4) Dz.U. L 38 z 13.2.1976, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, EWWiS, Euratom) nr 2461/98 (Dz.U. L 307 z 17.11.1998, str. 5).

(6) Dz.U. L 192 z 22.8.1972, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz określony w art. 3

A. Substancje żrące oraz duszące

1. W pracy z substancjami takimi jak:

chlorowce, kwasy wodorowe chlorowców (kwas chlorowodorowy i fluorowodorowy); fluorki chlorowców; kwas siarkowy, chlorek siarki, soda kaustyczna i potas żrący, amoniak

2. W pracach technicznych takich jak:

oczyszczanie i pasywacja, w kąpieli lub w masie, stali nierdzewnych i stopów lekkich, przy użyciu środków czyszczących lub utleniających.

B. Substancje trujące

1. W pracy z substancjami takimi jak:

toksyczne formy substancji radioaktywnych; beryl i jego związki; arsen i jego związki; rtęć, jej związki i amalgamaty; tetraetyl ołowiu; kwas cyjanowodorowy, cyjanki i akrylonitryl; tlenki i ditlenki azotu; fosfor i etery fosforowe; selen, ciężka woda

2. W pracach technicznych takich jak:

obróbka, wzbogacanie i składowanie toksycznych form substancji radioaktywnych; odlewanie, spawanie i obróbka przy użyciu ołowiu oraz stopów antymonu i ołowiu lub antymonu i kadmu.

C. Substancje łatwopalne i/lub wybuchowe

1. W pracy z substancjami takimi jak:

gazy sprężone: acetylen, tlen, metan, etan, etylen i gazy szlachetne; lotne rozpuszczalniki organiczne takie jak: alkohol metylowy i etylowy, eter dietylowy, aceton, benzen, toluen; metale ciekłe takie jak: sód i potas; siarka.

2. W pracach technicznych takich jak:

spawanie argonem; oczyszczanie i odłuszczanie bardzo brudnych części przy użyciu rozpuszczalników takich jak trichloroetylen; używanie płynów pochodzenia organicznego takich jak difenyl, trifenyl, polifenyl, dauterm, osady składników wysokowrzących; lanie parafiny i wylewanie asfaltów bitumicznych.

D. Substancje brudne

1. W pracy z substancjami takimi jak:

związki kadmu, chromu, niklu, bizmutu, baru, wanadu i manganu w formie sproszkowanej; sproszkowany tlenek żelaza.

2. W pracach technicznych takich jak:

obróbka grafitu; smarowanie i opróżnianie pomp i silników takich jak pompy próżniowe, pompy obiegu płynów, pompy dekompresyjne, wytwornice sprężonego powietrza; polerowanie przy użyciu specjalnych substancji; operowanie żużlami metali.

Niniejszy załącznik jest zmieniany przez Radę, na wniosek Komisji, w świetle rozwoju nauki i techniki.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.161.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 858/2004 określające stawki oraz warunki przyznawania dodatków specjalnych przewidzianych w art. 56 lit. c) regulaminu pracowniczego za niektóre prace o charakterze szczególnie uciążliwym
Data aktu: 29/04/2004
Data ogłoszenia: 30/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004