Decyzja 2004/69/WE przyjmująca, na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG, wykaz obszarów w alpejskim regionie biogeograficznym mających znaczenie dla Wspólnoty

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 grudnia 2003 r.
przyjmująca, na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG, wykaz obszarów w alpejskim regionie biogeograficznym mających znaczenie dla Wspólnoty

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 4957)

(2004/69/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 stycznia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory(1), w szczególności jej art. 4 ust. 2 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

Alpejski region biogeograficzny, o którym mowa w art. 1 lit. c) ppkt iii) dyrektywy 92/43/EWG, obejmuje wspólnotowe terytorium Alp (Austria, Włochy, Niemcy, Francja), Pireneje (Francja i Hiszpania), Apeniny (Włochy) oraz północne Góry Skandynawskie (Szwecja i Finlandia), zgodnie z kartą biogeograficzną zatwierdzoną dnia 23 października 2000 r. przez Komitet "Habitats" utworzony na mocy art. 20 dyrektywy.

Wykazy obszarów tego regionu proponowane jako obszary mające znaczenie dla Wspólnoty w rozumieniu art. 1 dyrektywy 92/43/EWG zostały odpowiednio przekazane Komisji, zgodnie z art. 4 ust. 1 tej dyrektywy, przez Austrię 24 października 2003 r., Włochy - 11 września 2003 r., Niemcy - 7 listopada 2003 r., Francję - 23 października 2003 r., Hiszpanię - 7 marca i 9 lipca 2002 r., Finlandię - 9 września 2002 r. i Szwecję - 3 lipca 2002 r.

Wykazom proponowanych obszarów towarzyszyły informacje o każdym obszarze, dostarczone na podstawie formularza ustanowionego decyzją Komisji 97/266/WE(2) z dnia 18 grudnia 1996 r. dotyczącej formularza zawierającego informacje o terenach proponowanych jako tereny Natura 2000.

Te informacje zawierają najbardziej aktualną i ostateczną mapę obszaru przekazaną przez dane Państwo Członkowskie, nazwę obszaru, położenie i wielkość oraz dane uzyskane przez zastosowanie kryteriów określonych w załączniku III do dyrektywy 92/43/EWG.

Na podstawie projektu wykazu opracowanego przez Komisję w porozumieniu z każdym z zainteresowanych Państw Członkowskich, który określa także priorytetowe rodzaje siedlisk przyrodniczych lub priorytetowe gatunki, powinien zostać przyjęty wykaz obszarów wybranych jako obszary mające znaczenie dla Wspólnoty.

Posiadana wiedza na temat istnienia i rozmieszczenia rodzajów siedlisk przyrodniczych i gatunków wciąż się rozwija, także z uwagi na kontole na mocy art. 11, ocena i wybór miejsc na poziomie wspólnotowym została dokonana na podstawie wszystkich dostępnych informacji.

Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości "aby sporządzić projekt wykazu obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty, którego celem jest utworzenie zwartej europejskiej sieci specjalnych stref ochronnych, Komisja musi posiadać wyczerpujący spis obszarów mających w skali krajowej istotne znaczenie ekologiczne wobec celu, jakim jest ochrona siedlisk przyrodniczych, jak też i dzikiej fauny i flory, o której mowa w dyrektywie. Zresztą tylko w ten sposób można osiągnąć określony w art. 3 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 92/43/EWG cel zachowania lub przywrócenia rodzajów siedlisk przyrodniczych i siedlisk wybranych gatunków, obejmując je sprzyjającą ochroną w ich naturalnym otoczeniu, które może znajdować się po obu stronach granic wewnętrznych we Wspólnocie".

Na podstawie posiadanych informacji i wspólnych ocen dokonanych w ramach seminariów biogeograficznych, przygotowanych przez Europejskie Centrum Tematyczne Ochrony Przyrody i jej Różnorodności oraz zebrań dwustronnych między Państwami Członkowskimi niektóre Państwa Członkowskie nie zaproponowały wystarczającej liczby obszarów dla pewnych rodzajów siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, aby spełnić wymagania dyrektywy 92/43/EWG. Jest zatem niemożliwe stwierdzenie, że sieć jest kompletna w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, o których mowa w załączniku 2 do niniejszej decyzji. Mając jednak na uwadze czas konieczny do otrzymania informacji i do osiągnięcia porozumienia z Państwami Członkowskimi, Komisja uważa za stosowne przyjęcie wstępnego wykazu obszarów, który będzie musiał być uzupełniony zgodnie z przepisami art. 4 dyrektywy 92/43/EWG w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, o których mowa w załączniku 2 do niniejszej decyzji, dla których wskazane Państwa Członkowskie nie zaproponowały wystarczającej liczby obszarów, aby spełnić wymagania dyrektywy 92/43/EWG.

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego zgodnie z art. 20 dyrektywy 92/43/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wykaz znajdujący się w załączniku I do niniejszej decyzji stanowi wstępny wykaz obszarów alpejskiego regionu biogeograficznego o znaczeniu wspólnotowym, zgodnie z art. 4 ust. 2 akapit trzeci dyrektywy 92/43/EWG.

Wykaz ten będzie uzupełniany na podstawie innych propozycji przedstawionych przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 4 dyrektywy 92/43/EWG w odniesieniu do niektórych rodzajów siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, o których mowa w załączniku II do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 206 z 22.7.1992, str. 7. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/62/WE (Dz.U. L 305 z 8.11.1997, str. 42).

(2) Dz.U. L 107 z 24.4.1997, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

ZAŁĄCZNIK  I

Wykaz obszarów alpejskiego regionu biogeograficznego o znaczeniu wspólnotowym

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz rodzajów siedlisk, w odniesieniu do których Komisja nie może stwierdzić, że wykaz jest pełny

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024