Decyzja 2004/445/WE przyjmująca zobowiązanie zaproponowane w związku z postępowaniem antydumpingowym dotyczącym przywozu krzemu pochodzącego z Rosji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 kwietnia 2004 r.
przyjmująca zobowiązanie zaproponowane w związku z postępowaniem antydumpingowym dotyczącym przywozu krzemu pochodzącego z Rosji

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 1312)

(2004/445/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 kwietnia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów nie będących członkami Wspólnoty Europejskiej(1) ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 8 i 9,

po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

A. PROCEDURA

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 1235/2003(2), Komisja nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe na przywóz do Wspólnoty krzemu (dalej zwany przedmiotowy produkt) pochodzącego z Rosji.

(2) W następstwie przyjęcia tymczasowych środków antydumpingowych Komisja kontynuuje badanie dumpingu, szkody i interesu Wspólnoty. Ostateczne ustalenia i wnioski z badania są określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2229/2003/z dnia 22 grudnia 2003 r. nakładającym ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym poborze cła tymczasowego nałożonego na przywóz krzemu pochodzącego z Rosji(3) (rozporządzenie ostateczne).

(3) Badanie potwierdziło tymczasowe ustalenia dotyczące szkodliwego dumpingu w odniesieniu do przywozu krzemu pochodzącego z Rosji.

B. ZOBOWIĄZANIE

(4) Po przyjęciu tymczasowych środków antydumpingowych, SKU LLC, Sual-Kremny- Ural i ZAO KREMNY, współpracujący producenci wywożący z Rosji, należący do SUAL Holding Group, razem z jej powiązanym podmiotem gospodarczym, ASMP Gmbh, w Szwajcarii (SKU LLC, SUAL-Kremny-Ural; ZAO KREMNY i ASMP Gmbh, dalej zwane wspólnie przedsiębiorstwem), zaproponowały zobowiązanie zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia podstawowego. Propozycja została złożona w terminie określonym w art. 8 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, ale nie mogła być przyjęta ze względu na powody szczegółowo określone w motywie 94 ostatecznego rozporządzenia.

(5) Następnie przedsiębiorstwo przedłożyło zasadniczo zweryfikowaną propozycję zobowiązania. W tej propozycji zobowiązania przedsiębiorstwo zaoferowało sprzedaż przedmiotowego produktu co najmniej po takich cenach, które eliminują szkodliwe skutki dumpingu. Ponadto zobowiązanie to przewiduje, że sprzedaż do Wspólnoty przedmiotowego produktu pozostającego w zakresie tego zobowiązania będzie podlegać rocznemu pułapowi ilościowemu. Jeżeli w danym roku zostaje osiągnięty określony pułap, pobierane jest obowiązujące cło antydumpingowe. Nie poufna wersja poprawionej propozycji zobowiązania została przedstawiona zainteresowanym stronom zgodnie z art. 8 ust. 4 rozporządzenia podstawowego. Po tym powiadomieniu nie otrzymano żadnych uwag zawierających zarzuty przeciwko temu zobowiązaniu cenowemu.

(6) Przedsiębiorstwo będzie także dostarczać Komisji regularnie szczegółowe informacje dotyczące jego eksportu do Wspólnoty łącznie z informacjami dotyczącymi produktów innych niż krzem, co oznaczałoby, że zobowiązanie może być skutecznie monitorowane przez Komisję. Przedsiębiorstwo przekazało także informacje w odniesieniu do swoich wykazów klientów wraz z informacjami dotyczącymi ilości i cen produktów, które przedsiębiorstwo sprzedało swoim klientom. Pokazało to, w przeciwieństwie do sytuacji, która w pierwszej propozycji zobowiązania została uznana za problematyczną, że przeważająca większość sprzedaży przedmiotowego produktu została dokonana na rzecz klientów, którzy nie uzyskiwali od przedsiębiorstwa żadnego innego produktu wyprodukowanego przez to przedsiębiorstwo, także ryzyko jakiegokolwiek wyrównania cen między przedmiotowym produktem a innym produktem zostało uznane za ograniczone.

(7) Ta końcowa, będąca do przyjęcia propozycja zobowiązania cenowego została złożona przez przedsiębiorstwo przed opublikowaniem ostatecznych ustaleń, ale na tak późnym etapie postępowania, że administracyjnie było już niemożliwe włączenie propozycji do ostatecznego rozporządzenia. Wyjątkowo, a w szczególności, biorąc pod uwagę wysiłki przedsiębiorstwa w celu przezwyciężenia obaw ze strony Komisji ze względu na ryzyko obejścia i wyeliminowania szkody, uważa się za właściwe przyjęcie propozycji zobowiązania niezależnie od faktu, że nastąpiło to po okresie przewidzianym w art. 20 ust. 5 rozporządzenia podstawowego, podczas którego muszą być wniesione uwagi.

(8) Aby Komisja mogła w sposób skuteczny monitorować wypełnianie zobowiązania przez przedsiębiorstwo, kiedy zgodnie z zobowiązaniem przedstawiony jest właściwym władzom celnym wniosek o dopuszczenie do swobodnego obrotu, zwolnienie od cła będzie zależne od przedstawienia faktury handlowej, zawierającej co najmniej informacje wymienione w załączniku do rozporządzenia Rady (WE) 2229/2003, zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 821/2004, oraz zaświadczenia wydanego przez przedsiębiorstwo, zawierającego analizę chemiczną dla każdej jakości przedmiotowego produktu, przedstawionego w danej fakturze handlowej. Informacje te są również niezbędne w celu umożliwienia władzom celnym ustalenia z wystarczającą precyzją, że wysyłka odpowiada dokumentom handlowym. W przypadku nieprzedłożenia faktury handlowej oraz zaświadczenia, lub gdy nie odpowiadają one produktowi przedstawionemu władzom celnym, konieczne będzie zapłacenie właściwej stawki cła antydumpingowego.

(9) W przypadku naruszenia, podejrzenia naruszenia lub wycofania zobowiązania może być nałożone cło antydumpingowe zgodnie z art. 8 ust. 9 i 10 rozporządzenia podstawowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się zobowiązanie zaproponowane przez producentów wymienionych poniżej, w powiązaniu z postępowaniem antydumpingowym dotyczącym przywozów krzemu pochodzącego z Rosji.

Kraj

Przedsiębiorstwo

Dodatkowy kod Taric

Rosja

SKU LLC, Sual-Kremny-Ural, Kamensk, Ural Region, Rosja, ZAO KREMNY, Irkutsk Region, Rosja i jej odnośny podmiot gospodarczy ASMP Gmbh, Baarerstrasse 16, CH 6300 Zug, Szwajcaria, wszystkie należące do SUAL Holding Group.

A517

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dnia 30 kwietnia 2004 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
Pascal LAMY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1972/2002 (Dz.U. L 305, z 7.11.2002, str. 1).

(2) Dz.U. L 173, 11.7.2003, str. 14.

(3) Dz.U. L 339, z 24.12.2003, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 821/2004 (Dz.U. L 127 z 29.4.2004, str. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.127.114

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/445/WE przyjmująca zobowiązanie zaproponowane w związku z postępowaniem antydumpingowym dotyczącym przywozu krzemu pochodzącego z Rosji
Data aktu: 13/04/2004
Data ogłoszenia: 29/04/2004