Decyzja 2003/159/WE dotycząca zawarcia Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r.

DECYZJA RADY
z dnia 19 grudnia 2003 r.
dotycząca zawarcia Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r.

(2003/159/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 8 marca 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 310 w połączeniu z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie drugie i art. 300 ust. 3 akapit drugi,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie art. 96 Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r. (zwanej dalej "Umową o partnerstwie")(3), Strona, która uważa, że inna Strona nie wypełniła swojego zobowiązania w odniesieniu do jednego z elementów zasadniczych określonych w art. 9 może wezwać drugą Stronę do podjęcia konsultacji oraz w niektórych okolicznościach, podjąć w odniesieniu do zainteresowanej strony właściwe środki włącznie z pełnym lub częściowym zawieszeniem stosowania Umowy o partnerstwie w miarę potrzeby.

(2) Na podstawie art. 97 Umowy o partnerstwie, Strona, która uważa, że wystąpił poważny przypadek korupcji, może wezwać drugą Stronę do podjęcia konsultacji oraz w niektórych okolicznościach podjąć właściwe środki w odniesieniu do zainteresowanej strony, włącznie z częściowym lub całkowitym zawieszeniem stosowania Umowy o partnerstwie w miarę potrzeby.

(3) Należy przyjąć skuteczną procedurę, w przypadku zamiaru podjęcia właściwych środków na mocy art. 96 lub art. 97 Umowy o partnerstwie.

(4) Komisja określiła pozycję Wspólnoty w stosunku do wniosków o odstępstwa od reguł pochodzenia, określonych w protokole 1 do Umowy o partnerstwie AKP-WE zgodnie z przepisami decyzji Rady 2000/399/WE(4).

(5) Umowa o partnerstwie powinna zostać zatwierdzona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Umowa o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisana w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r., wraz z jej załącznikami i protokołami oraz deklaracjami sporządzonymi przez Wspólnotę jednostronnie lub wspólnie z innymi stronami i załączonymi do Aktu Końcowego, zostają niniejszym zatwierdzone w imieniu Wspólnoty.

Teksty Umowy o partnerstwie, załączników, protokołów i Aktu Końcowego są załączone do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się Przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby (osób) umocowanej(-ych) do złożenia dokumentów zatwierdzających w imieniu Wspólnoty zgodnie z wymogami art. 93 ust. 2 Umowy o partnerstwie.

Artykuł  3
1.
Jeżeli z inicjatywy Komisji lub Państwa Członkowskiego, Rada uzna, że państwo AKP nie wypełniło zobowiązania dotyczącego jednego z elementów zasadniczych określonych w art. 9 Umowy o partnerstwie lub stwierdzi poważne przypadki korupcji, zainteresowane państwo AKP zostanie wezwane do podjęcia konsultacji, o ile nie występują okoliczności nadzwyczajne, zgodnie z art. 96 i 97 Umowy o partnerstwie.

Rada stanowi większością kwalifikowaną.

Podczas konsultacji, Wspólnota jest reprezentowana przez Prezydencję Rady i Komisji.

2.
Jeżeli po wygaśnięciu ostatecznych terminów podjęcia konsultacji określonych w art. 96 i 97 oraz mimo wszelkich wysiłków nie znaleziono rozwiązania, Rada zgodnie z tymi artykułami, może podjąć decyzję o podjęciu właściwych środków, włącznie z częściowym lub całkowitym zawieszeniem, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji. Podobna procedura jest niezwłocznie stosowana w nadzwyczajnych przypadkach lub wobec odmowy podjęcia konsultacji.

Rada stanowi jednomyślnie w przypadku pełnego zawieszenia stosowania Umowy o partnerstwie w odniesieniu do zainteresowanego państwa AKP.

Wymienione środki pozostają w mocy do czasu stosowania przez Radę odpowiedniej procedury wymienionej w akapicie pierwszym, w celu podjęcia decyzji zmieniającej lub odwołującej przyjęte wcześniej środki lub w określonych przypadkach na okres określony w decyzji.

W tym celu Rada poddaje wspomniane środki regularnym przeglądom, odbywającym się co najmniej co sześć miesięcy.

Przewodniczący Rady powiadamia o przyjętych środkach zainteresowane państwo AKP i Radę Ministrów przed ich wejściem w życie.

Decyzja Rady zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W przypadku niezwłocznego przyjęcia środków, powiadomienie jest kierowane do zainteresowanego państwa AKP i Rady Ministrów w tym samym czasie, co wezwanie do podjęcia konsultacji.

3.
Parlament Europejski jest natychmiast i w pełni informowany o jakiejkolwiek decyzji podjętej na mocy ust. 1 i 2.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 2002 r.

W imieniu Rady
L. ESPERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 240 E z 28.8.2001, str. 5.

(2) Zgoda udzielona dnia 17 stycznia 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3.

(4) Dz.U. L 151 z 24.6.2000, str. 16.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.65.27

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/159/WE dotycząca zawarcia Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r.
Data aktu: 19/12/2002
Data ogłoszenia: 08/03/2003
Data wejścia w życie: 19/12/2002, 01/05/2004