Decyzja 2003/916/WE zmieniająca decyzję 2001/131/WE w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Haiti na mocy art. 96 Umowy o Partnerstwie AKP-WE

DECYZJA RADY
z dnia 22 grudnia 2003 r.
zmieniająca decyzję 2001/131/WE w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Haiti na mocy art. 96 Umowy o Partnerstwie AKP-WE

(2003/916/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Umowę o Partnerstwie AKP-WE(1), która weszła w życie dnia 1 kwietnia 2003 r., w szczególności jej art. 96,

uwzględniając umowę wewnętrzną między przedstawicielami rządów Państw Członkowskich zebranych w Radzie w sprawie przyjęcia środków i ustanowienia procedur w celu wykonania Umowy AKP-WE(2), w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie decyzji 2001/131/WE(3) przyznanie pomocy finansowej Haiti zostało częściowo zawieszone środki jako "właściwe środki" na mocy art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy AKP-WE.

(2) Decyzja 2001/131/WE wygasa w dniu 31 grudnia 2003 r i wymaga przejrzenia środków przed tym terminem.

(3) Zasady demokratyczne nadal nie są przestrzegane na Haiti. Jednakże działania wspierające demokratyzację, wzmacniające państwo prawa i procedurę wyborczą zasługują na wsparcie, w szczególności misja, która została powierzona Organizacji Państw Amerykańskich na mocy jej rezolucji nr 806, 822 i 1959. Działania mające na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego, zwalczanie ubóstwa, udzielanie pomocy humanitarnej i w sytuacjach nadzwyczajnych oraz te przynoszące bezpośrednie korzyści ludności haitańskiej powinny nadal być wdrażane,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do decyzji 2001/131/WE wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 3 ustęp drugi i trzeci, datę 31 grudnia 2003 r. zastępuje się datą "31 grudnia 2004 r.".

i) w akapicie drugim "31 grudnia 2003 r." zastępuje się przez "31 grudnia 2004 r.";

ii) akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Zostanie przejrzana regularnie i przynajmniej w ciągu sześciu miesięcy."

2. Załącznik zostanie zastąpiony Załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej przyjęcia.

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2003 r.

W imieniu Rady
G. ALEMANNO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3, Umowa zmieniona decyzją nr 1/2003 (Dz.U. L 141 z 7.6.2003, str. 25).

(2) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 376.

(3) Dz.U L 41 z 17.2.2001, str. 31. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2003/55/WE (Dz.U. L 20 z 24.1.2003, str. 23).

ZAŁĄCZNIK

List skierowany do rządu Haiti

Szanowny Panie,

Unia Europejska przywiązuje dużą wagę do art. 9 Umowy AKP-WE. Zasady demokratyczne i zasada państwa prawa, na których opiera się Umowa AKP-WE, są zasadniczymi elementami Umowy i dlatego stanowią kamień węgielny naszych stosunków.

W liście z dnia 31 stycznia 2001 r., Unia wyraziła swój żal, że nie znaleziono żadnego satysfakcjonującego rozwiązania, które zaradziłoby naruszeniom haitańskiego prawa wyborczego. Poinformowała Pana o podjętych właściwych środkach przewidzianych w art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy o Partnerstwie AKP-WE. W swoich listach z dnia 23 stycznia 2002 r. i 24 stycznia 2003 r., Unia przejrzała swoją decyzję z dnia 29 stycznia 2001 r., by stopniowo ponownie uruchomić instrumenty współpracy na które środki te miały niekorzystny wpływ, pod warunkiem osiągnięcia celów w zakresie procedury wyborczej.

Dzisiaj, po niemal trzech latach kryzysu politycznego, Unia uważa, że zasady demokratyczne nadal nie są przestrzegane na Haiti. Niemniej jednak, Unia uznaje, że wiele międzynarodowych i lokalnych wysiłków przyczynia się do szukania rozwiązania tego kryzysu, szczególnie te Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) i Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM), i potwierdza swoją chęć wspierania tych wysiłków. Rząd Haiti, w ramach rezolucji OPA nr 822, zobowiązał się do przyznania szczególnego priorytetu przywróceniu klimatu bezpieczeństwa i zaufania w kraju, włączając w to zakończenie śledztw dotyczących przestępstw politycznych i wzmocnienie programu rozbrojeniowego. Unia Europejska nadal stanowczo wzywa Rząd do zamiany tego zobowiązania na konkretne działania i do przeprowadzenia wszyskich kroków zawartych w rezolucji 822 OPA prowadzących do wolnych i uczciwych wyborów narodowych i lokalnych. Ponadto, Unia Europejska jest poważnie zatroskana ciągłym pogarszaniem się sytuacji społeczno-gospodarczej na Haiti i potwierdza chęć kontynuowania współpracy dla bezpośredniej korzyści ludności haitańskiej.

W świetle powyższego, Rada Unii Europejskiej przejrzała swoją decyzję z dnia 10 stycznia 2003 r. i zdecydowała się przejrzeć w następujący sposób właściwe środki, o których mowa w art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy:

a) kontynuowane będzie przekierowywanie funduszy pozostałych z ósmego Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR) do programów przynoszących bezpośrednie korzyści dla ludności haitańskiej, zmierzających do wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego, wzocnienia państwa prawa i procedury wyborczej.

b) Decyzje w sprawie powiadomienia o przyznaniu dziewiątego EFR, programowaniu i podpisaniu odnośnego Krajowego Programu Indykatywnego zostaną podjęte na podstawie wprowadzenia w życie rezolucji OPA 822, a szczególnie waruków dotyczących legislacyjnych i lokalnych procedur wyborczych, włącznie z utworzeniem Tymczasowej Rady Wyborczej (CEP - Conseil Electoral Provisoire), utworzenie przez CEP Komisji Gwarancji Wyborczych i przeprowadzenia wyborów narodowych.

Przywołując wezwanie OPA w jej rezolucji 822 do normalizacji współpracy i spotkanie w Waszyngtonie w grudniu 2003 r., Unia Europejska była reprezentowana na spotkaniu i uczestniczyła w przeglądzie sytuacji w Haiti. W tym kontekście uważa się, że powyższe środki nie wpływają niekorzystnie na programy regionalne z Karaibskiego Regionalnego Programu Indykatywnego, które obejmują bezpośrednie korzyści dla ludności haitańskiej, i których korzyści dzielone są z innymi krajami. Środki te nie wpływają niekorzystnie na współpracę handlową i preferencje dotyczące handlu.

Unia Europejska będzie uważnie śledzić rozwój procesu demokratyzacji, w szczególności realizację kroków ku narodowym i lokalnym wyborom. Unia gotowa jest do przejrzenia niniejszej decyzji w przypadku odnotowania znaczącego rozwoju. Ponownie przedstawia swoją gotowość do zaangażowania się w zaawansowany dialog polityczny.

Proszę przyjąć wyrazy mojego najwyższego szacunku.

W imieniu Komisji W imieniu Rady

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.345.156

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/916/WE zmieniająca decyzję 2001/131/WE w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Haiti na mocy art. 96 Umowy o Partnerstwie AKP-WE
Data aktu: 22/12/2003
Data ogłoszenia: 31/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/12/2003