Rozporządzenie 2199/2003 ustanawiające środki przejściowe dla stosowania w odniesieniu do 2004 r. rozporządzenia Rady (WE) nr 1259/1999 w zakresie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej dla Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2199/2003
z dnia 16 grudnia 2003 r.
ustanawiające środki przejściowe dla stosowania w odniesieniu do 2004 r. rozporządzenia Rady (WE) nr 1259/1999 w zakresie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej dla Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 2 ust. 3,

uwzględniając Akt przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 41 pierwszy akapit,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 1b rozporządzenia Rady (WE) nr 1259/1999 z 17 maja 1999 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej(1) ostatnio zmienionego Aktem przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (dalej zwanych "nowymi Państwami Członkowskimi") zezwala nowym Państwom Członkowskim na zastąpienie płatności na podstawie systemów wsparcia, o których mowa w art. 1 tego rozporządzenia przez jednolitą płatność, dalej zwaną Jednolitą Płatnością Obszarową.

(2) Ten przepis wchodzi w życie przy przystąpieniu. Aby ułatwić przygotowania do przejścia z istniejącego w nowych Państwach Członkowskich systemu do systemu wynikającego ze stosowania tego przepisu, właściwe jest zapewnienie środków przejściowych przez pierwszy rok stosowania oraz wzięcie pod uwagę możliwości zapewnienia zaliczek w przypadku wyjątkowych okoliczności.

(3) Jest właściwe ustanowienie szczególnych przepisów dla konwersji na krajowe waluty nowych Państw Członkowskich kwoty, jaka ma zostać przyznana na podstawie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej na 2004 r. Terminy obowiązujące dla stosowanych kursów wymiany są wyznaczane na podstawie kryteriów wymienionych w art. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2799 z 15 grudnia 1998 r. ustanawiającego porozumienia agromonetarne dotyczące euro(2).

(4) W celu zapewnienia właściwego wdrażania systemu Jednolitej Płatności Obszarowej należy stosować rozporządzenie Komisji (WE) nr 2419/2001 z dnia 11 grudnia 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli niektórych wspólnotowych systemów pomocy ustanowionych rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3508/92(3) chyba że niniejsze rozporządzenie stanowi inaczej.

(5) W celu zapewnienia utrzymania gruntów rolnych w dobrym stanie pod względem rolniczym i ekologicznym zgodnie z art. 1b ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1259/1999, jest właściwe ustanowienie wspólnych ram, w obrębie których każde z nowych Państw Członkowskich będzie mogło przyjąć normy uwzględniające szczególne cechy charakterystyczne danych gruntów, łącznie z glebą i warunkami klimatycznymi, istniejącymi systemami gospodarki rolnej (wykorzystanie gruntów, płodozmian, praktyki w gospodarce rolnej) oraz strukturami gospodarstw.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią odpowiednich komitetów zarządzających,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przejściowe zasady wykonania w 2004 r. systemu Jednolitej Płatności Obszarowej dla nowych Państw Członkowskich, przewidzianego w art. 1b rozporządzenia (WE) nr 1259/1999.

Artykuł  2

Kurs wymiany

Terminem obowiązującym dla konwersji na krajowe waluty nowych Państw Członkowskich kwoty, jaka ma zostać przyznana na podstawie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej jest 1 lipiec 2004 r.

Kurs wymiany, który należy zastosować jest średnią kursów wymiany stosowanych w okresie od 1 stycznia 2004 r. do 30 czerwca 2004 r., obliczoną pro rata temporis.

Komisja wyznacza średni kurs wymiany do dnia 31 lipca 2004 r.

Artykuł  3

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 2419/2001

Rozporządzenie (WE) nr 2419/2001 stosuje się do systemu Jednolitej Płatności Obszarowej, z wyjątkiem art. 5 ust. 1 lit. c) i ust. 2, art. 6 ust. 2 i 3, art. 7, 9, 10, 13 ust. 2, 3 i 4, art. 18 ust. 1 lit. b) i c), art. 24-29, 31 ust. 3 i art. 32-43.

Artykuł  4 1

Stosowanie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej

1.
Aby korzystać z systemu Jednolitej Płatności Obszarowej, rolnik składa właściwej władzy wniosek wskazujący na kwalifikujące się grunty zgodnie z warunkami, o których mowa w art. 143b ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 w terminie wyznaczonym przez nowe Państwo Członkowskie, ale nie później niż 15 lipca 2004 r.
2.
Dla zmian wniosków w ramach systemu Jednolitej Płatności Obszarowej w rozumieniu art. 8 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2419/2001, terminem, o którym mowa w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2419/2001, jest 15 lipca 2004 r.
3.
Wniosek o pomoc obszarową jest traktowany jak wniosek o pomoc w znaczeniu art. 2 lit. i) rozporządzenia (WE) nr 2419/2001.
Artykuł  5

Redukcje i wyłączenia w odniesieniu do warunków kwalifikujących

1.
Z wyjątkiem przypadków siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności w rozumieniu art. 48 rozporządzenia (WE) nr 2419/2001, jeśli w wyniku kontroli administracyjnej lub kontroli na miejscu stwierdza się, że ustalona różnica między zadeklarowanym obszarem a wyznaczonym obszarem w znaczeniu art. 2 lit. r) rozporządzenia (WE) nr 2419/2001 jest większa niż 3 %, ale nie większa niż 30 % wyznaczonego obszaru, kwota, jaka ma zostać przyznana na podstawie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej jest zmniejszona za dany rok o dwukrotność kwoty ustalonych funduszy dla tej różnicy.

Jeśli różnica jest większa niż 30 % wyznaczonego obszaru, żadna pomoc nie jest przyznawana za dany rok.

Jeśli różnica jest większa niż 50 %, rolnik jest ponownie wyłączony z przyznania pomocy do wysokości kwoty odpowiadającej różnicy między zadeklarowanym obszarem a wyznaczonym obszarem. Ta kwota jest potrącana o płatności pomocowe, do których rolnik jest uprawniony w ramach wniosków składanych w ciągu trzech lat kalendarzowych następujących po roku kalendarzowym, w którym stwierdzono tę różnicę.

2.
Jeżeli różnice między zadeklarowanym obszarem a wyznaczonym obszarem wynikają z nieprawidłowości popełnionych świadomie, za dany rok kalendarzowy nie przyznaje się pomocy, do jakiej rolnik byłby uprawniony.

Ponadto, jeżeli różnica jest większa niż 20 % wyznaczonego obszaru, rolnik jest ponownie wyłączony z przyznania pomocy do wysokości kwoty odpowiadającej różnicy między zadeklarowanym obszarem a wyznaczonym obszarem. Kwotę tę potrąca się o płatności pomocowe, do których rolnik jest uprawniony w ramach wniosków składanych w ciągu trzech lat kalendarzowych następujących po roku kalendarzowym, w którym stwierdzono tę różnicę.

3.
W celu ustalenia wyznaczonego obszaru w znaczeniu art. 2 lit. r) rozporządzenia (WE) nr 2419/2001 zasady przyznawania pomocy są tymi, które ustalono w art. 1b ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1259/1999 oraz w art. 4 niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  6

Dobry stan pod względem rolniczym i ekologicznym

1.
Nowe Państwa Członkowskie zapewniają utrzymanie w dobrym stanie pod względem rolniczym i ekologicznym wszystkich gruntów rolnych, szczególnie tych, które nie są już wykorzystywane do celów produkcyjnych.

Nowe Państwa Członkowskie określają minimalne wymogi dla dobrego stanu pod względem rolniczym i ekologicznym na podstawie ram utworzonych w Załączniku, biorąc pod uwagę szczególne cechy charakterystyczne danych gruntów, łącznie z glebą i warunkami klimatycznymi, istniejącymi systemami gospodarki rolnej, wykorzystaniem gruntów, płodozmianem, praktykami w gospodarce rolnej oraz strukturami gospodarstw.

2.
W przypadku gdy minimalne wymogi, o których mowa w ust. 1, nie są spełnione w 2004 r. na skutek działania lub zaniechania bezpośrednio przypisywanego rolnikowi indywidualnemu, całkowita kwota określona na podstawie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej w odniesieniu do 2004 r. jest zmniejszona w następujący sposób:

a) w przypadku niedopełnienia za każde uchybienie wobec jednego z minimalnych wymogów określonych przez Państwo Członkowskie, redukcja wynosi 5 % kwoty ustalonej dla obszaru, do którego odnosi się uchybienie. Redukcje stosuje się niezależnie jedna od drugiej oraz indywidualnie. Jednakże suma redukcji nie przekracza 5 % całkowitej kwoty wyznaczonej pomocy;

b) w przypadku świadomego niedopełnienia wobec jednego z minimalnych wymogów określonych przez Państwo Członkowskie, redukcja wynosi 20 % kwoty ustalonej dla obszaru, do którego odnosi się niedopełnienie. Redukcje stosuje się niezależnie jedna od drugiej oraz indywidualnie. Jednakże suma redukcji nie przekracza całkowitej kwoty wyznaczonej pomocy dla obszaru, do którego odnosi się niedopełnienie;

c) w przypadku świadomego niedopełnienia wobec wszystkich minimalnych wymogów określonych przez Państwo Członkowskie, nie przyznaje się żadnej pomocy dla obszaru, do którego odnosi się niedopełnienie. Ponadto, jeśli niedopełnienie odnosi się do więcej niż 50 % wyznaczonego obszaru, rolnik jest całkowicie wyłączony z przyznania pomocy na podstawie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej za bieżący rok kalendarzowy.

Suma redukcji przewidzianych w pierwszym akapicie nie przekracza całkowitej kwoty pomocy, jaka ma zostać przyznana.

3.
Redukcje i wyłączenia przewidziane w niniejszym rozporządzeniu stosuje się bez uszczerbku dla dodatkowych sankcji na mocy innych przepisów prawa wspólnotowego lub krajowego.
Artykuł  7

Współczynnik redukcji

W przypadku gdy w jednym z nowych Państw Członkowskich płatności systemu Jednolitej Płatności Obszarowej po zastosowaniu art. 5 i 6 przekroczyłyby roczne ramy finansowe, o których mowa w art. 1b ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1259/1999, wówczas nowe Państwo Członkowskie informuje Komisję o współczynniku redukcji, o którym nowa w art. 1b ust. 7 tego rozporządzenia, najpóźniej do 30 listopada 2004 r.

Artykuł  8

Płatność

1. 2
Płatności dokonuje się raz w roku w okresie od 16 października 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r.
2.
W drodze odstępstwa od ust. 1 niniejszego artykułu oraz zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 11 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1259/1999, Komisja może zezwolić nowym Państwom Członkowskim, z zastrzeżeniem sytuacji budżetowej, na wypłacenie przed 1 grudniem zaliczek w wysokości do 50 % płatności w regionach, w których na skutek wyjątkowych okoliczności rolnicy stają w obliczu poważnych trudności finansowych.
Artykuł  9

Przekazywanie informacji Komisji

1.
Nowe Państwa Członkowskie przekazują najpóźniej do dnia 15 września 2004 r. podsumowanie wniosków przyjętych na podstawie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej, wskazując na sumy ustanowione dla tych wniosków zgodnie z art. 4.
2.
Nowe Państwa Członkowskie przekazują do 15 maja 2005 r. ostateczne dane odpowiadające obszarom, dla których pomoc została rzeczywiście wypłacona po zastosowaniu redukcji przewidzianych w art. 5 i 6.
Artykuł  10

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r. z zastrzeżeniem wejścia w życie Traktatu o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 160 z 26. 6.1999, str. 113.

(2) Dz.U. L 349 z 24.12.1998, str. 1.

(3) Dz.U. L 327 z 12.12.2001, str. 11. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 493/2003 (Dz.U. L 73 z 19.3.2003, str. 5).

ZAŁĄCZNIK 

DOBRE WARUNKI ROLNICZE I EKOLOGICZNE, O KTÓRYCH MOWA W ART. 6

Zagadnienie Normy
Erozja gleby: - Minimalne przykrycie gleby
Chronić glebę poprzez odpowiednie środki - Minimalne gospodarowanie gruntami

odzwierciedlające specyficzne warunki

terenu

- Tarasy retencyjne
Substancja organiczna gleby: - Normy dla płodozmianów w danym przypadku
Utrzymywać poziomy substancji organicznej gleby poprzez odpowiednie praktyki - Zarządzanie ścierniskiem polowym
Struktura gleby: - Stosowanie odpowiednich maszyn
Utrzymywać strukturę gleby poprzez odpowiednie środki
Minimalny poziom zaabezpieczenia: - Minimalne zagęszczenie żywego

inwentarza lub/oraz odpowiednie

systemy

Zapewnić minimalny poziom zabezpieczenia oraz unikać zniszczenia środowiska - Ochrona trwałych użytków zielonych
- Zachowanie charakterystycznego

ukształtowania terenu

- Niedopuszczenie do pojawienia się

niechcianej roślinności na gruntach

rolnych

1 Art. 4 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1111/2004 z dnia 14 czerwca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.213.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2004 r.
2 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1766/2004 z dnia 13 października 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.315.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2004 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.328.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2199/2003 ustanawiające środki przejściowe dla stosowania w odniesieniu do 2004 r. rozporządzenia Rady (WE) nr 1259/1999 w zakresie systemu Jednolitej Płatności Obszarowej dla Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji
Data aktu: 16/12/2003
Data ogłoszenia: 17/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004