Decyzja 2003/834/WE w sprawie utworzenia zespołu przygotowującego powołanie agencji w dziedzinie rozwoju potencjału obronnego, badań, zaopatrzenia i zbrojeń

DECYZJA RADY
z dnia 17 listopada 2003 r.
w sprawie utworzenia zespołu przygotowującego powołanie agencji w dziedzinie rozwoju potencjału obronnego, badań, zaopatrzenia i zbrojeń

(2003/834/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 grudnia 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 207 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniach 19 i 20 czerwca 2003 r. Rada Europejska obradująca w Salonikach "wyznaczyła zadanie właściwym organom Rady podjęcia niezbędnych działań w kierunku utworzenia w 2004 r. agencji międzyrządowej w dziedzinie rozwoju potencjału obronnego, badań, zaopatrzenia i zbrojeń", podlegającej kompetencji Rady i otwartej na udział wszystkich Państw Członkowskich.

(2) Projekt Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy opracowany przez Konwent Europejski, przedstawiony przez Radę Europejską w Salonikach, przewiduje ustanowienie Europejską Agencji Zbrojeń, Badań i Potencjału Wojskowego w celu określenia praktycznych wymagań, wspierania środków spełniających te wymagania, przyczyniania się do zidentyfikowania oraz w miarę potrzeb wdrażania wszelkich środków niezbędnych do wzmocnienia przemysłowej i technologicznej bazy sektora obronnego, udziału w definiowaniu europejskiej polityki potencjału obronnego i zbrojeń, a także wspomagania Rady w ocenie i zwiększaniu potencjału wojskowego.

(3) Decyzją 2003/664/WE(1) Komitet Stałych Przedstawicieli ustanowił grupę przygotowawczą ad hoc w celu przeprowadzenia prac zmierzających do utworzenia agencji.

(4) Należy powołać zespół ekspertów w celu przeprowadzenia dalszych prac przygotowawczych do ustanowienia agencji, zgodnie z Konkluzjami Rady przyjętymi w dniach 17 i 18 listopada 2003 r. oraz załączonym do nich sprawozdaniem; ten zespół będzie wspierał prace Rady i jej właściwych organów zmierzające do ustanowienia Agencji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zostaje utworzony Zespół ds. Ustanowienia Agencji (ZUA) w celu przygotowania warunków umożliwiających utworzenie i działanie agencji w dziedzinie rozwoju potencjału obronnego, badań, zaopatrzenia i zbrojeń. Mandat zespołu ZUA, obejmujący misję i jego skład, jest określony w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Zespół ZUA będzie stanowił część Sekretariatu Generalnego Rady. Zostanie powołany przez Sekretarza Generalnego/Wysokiego Przedstawiciela i będzie podlegał jego kompetencji.

Artykuł  3

Krajowi eksperci ZUA pochodzący z Państw Członkowskich i państw przystępujących zostaną oddelegowani do pracy w Sekretariacie Rady. W Załączniku przedstawiono procedurę selekcyjną i jej kryteria.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie i państwa przystępujące pokryją uposażenia oraz świadczenia dla swoich krajowych ekspertów oddelegowanych do pracy w Radzie i Zespole ZUA.
2.
Oddelegowani urzędnicy UE są opłacani przez ich Instytucje.
3.
Wydatki eksploatacyjne i administracyjne Zespołu ZUA będą pokrywane przez Generalny Sekretariat Rady jako wkład rzeczowy.
Artykuł  5

Krajowi eksperci oddelegowani z Państw Członkowskich i państw przystępujących podlegają decyzji Rady 2003/479/WE z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczącej zasad mających zastosowanie do ekspertów krajowych i krajowego personelu wojskowego oddelegowanych do Sekretariatu Generalnego Rady i uchylająca decyzje z dnia 25 czerwca 1997 r. i z dnia 22 marca 1999 r. oraz decyzję 2001/41/WE i decyzję 2001/496/WPZiB(2), bez uszczerbku dla ustaleń finansowych przewidzianych na mocy art. 4 niniejszej decyzji.

Artykuł  6

Mandat Zespołu ZUA kończy się wraz rozpoczęciem funkcjonowania Agencji lub dnia 31 grudnia 2004 r., w zależności od tego, który z terminów nastąpi wcześniej.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej przyjęcia.

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 listopada 2003 r.

W imieniu Rady
F. FRATTINI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 235 z 23.9.2003, str. 22.

(2) Dz.U. L 160 z 28.6.2003, str. 72.

ZAŁĄCZNIK 

MANDAT ZESPOŁU DS. USTANOWIENIA AGENCJI

1. Zespół ds. Ustanowienia Agencji (ZUA) przygotuje warunki umożliwiające praktyczne ustanowienie i działanie przyszłej Agencji, w oparciu o sprawozdanie dołączone do Konkluzji Rady. Zespół ZUA będzie wspierał prace Rady i jej właściwych organów zmierzające do utworzenia Agencji. Zespół ZUA podejmie prace nad:

– finansowymi, prawnymi i administracyjnymi aspektami (obejmującymi budżet i personel) ustanowienia Agencji i jej wewnętrznej organizacji,

– utworzeniem Agencji, w szczególności w odniesieniu do jej misji w dziedzinie rozwoju potencjału obronnego, badań, zaopatrzenia i zbrojeń.

2. Zespół rozpocznie funkcjonowanie w styczniu 2004 r. Zespół ZUA wykonuje swoją misję pod politycznym nadzorem Rady, która wytycza jej kierunki. W ich ramach, Szef Zespołu systematycznie przedstawia sprawozdania na temat postępów prac Zespołu Komitetom Coreper i KPiB, za pośrednictwem grupy przygotowawczej ad hoc. Zespół ZUA korzysta z wiedzy Komitetu Wojskowego UE za pośrednictwem KPIB oraz Krajowych dyrektorów UE ds. Zbrojeń w sposób, który winien zostać określony.

3. Do końca kwietnia 2004 r. Zespół, za pośrednictwem grupy przygotowawczej ad hoc, przedstawi Radzie propozycje w związku z przyjęciem koniecznych decyzji przez Radę do czerwca 2004 r. Będą one obejmowały administracyjne i logistyczne aspekty przyszłej Agencji, jej ram finansowych oraz wstępny zarys pierwszego programu operacyjnego. Mandat Zespołu ZUA kończy się z chwilą rozpoczęcia funkcjonowania Agencji lub dnia 31 grudnia 2004 r., w zależności od tego, który termin nastąpi pierwszy.

4. Zespół nie stanowi organu przygotowawczego Rady.

MISJA ZESPOŁU ZUA

5. Zespół ZUA ma za zadanie przygotować do końca kwietnia 2004 r., na podstawie sprawozdania załączonego do Konkluzji Rady przyjętych w dniach 17 i 18 listopada 2003 r.:

a) szczegółowy plan ustanowienia Agencji, obejmujący:

– strukturę Agencji i jej organizację,

– wewnętrzne metody i procedury pracy, jakie mają zostać przyjęte przez Agencję do celów wypełniania funkcji i zadań,

– propozycje odnoszące się do roboczych stosunków z organami Rady i Komisją,

– propozycje nawiązania właściwych relacji z organizacjami OCCAR, WEAG/WEAO, L.o.I i planów ich rozwoju

– uzgodnienia dotyczące budżetu, administracji i personelu (w miarę potrzeb włącznie ze wstępnym zakresem wymagań kluczowych organów i stanowisk),

– wstępny szkic pierwszego programu operacyjnego w następujących dziedzinach: rozwój potencjału obronnego; współpraca w zakresie zbrojeń; umacnianie bazy przemysłowej i technologicznej służącej obronności; utworzenie konkurencyjnego europejskiego rynku wyposażenia do celów obrony i wspieranie badań,

– szczegółowy harmonogram i plan wdrożenia.

b) elementy składające się na projekt wspólnego działania ustanawiającego Agencję.

SZEF I SKŁAD ZESPOŁU ZUA

Skład Zespołu powinien odzwierciedlać cztery dziedziny działalności Agencji wymienione w Konkluzjach Rady Europejskiej z Salonik.

Zespołem będzie kierował jego lider wyznaczony przez Sekretarza Generalnego/Wysokiego Przedstawiciela po konsultacji z Radą i Komisją spośród kandydatów zaproponowanych przez Państwa Członkowskie, państwa przystępujące oraz instytucje UE. Kandydaci powinni mieć należyte doświadczenie i wiedzę z zakresu rozwoju potencjału obronnego, badań, zaopatrzenia i zbrojeń, jak również dobrą znajomość funkcjonowania UE, w szczególności WPZiB i EPBiO.

Zespół będzie składał się z:

– krajowych ekspertów oddelegowanych przez Państwa Członkowskie i państwa przystępujące do pracy w Sekretariacie Rady zgodnie z szczególnymi wymaganiami misji,

– urzędników instytucji europejskich.

Komisja oddeleguje do Zespołu jednego lub dwóch urzędników.

Członkowie Zespołu zostaną wybrani przez Sekretarza Generalnego/Wysokiego Przedstawiciela w porozumieniu z liderem Zespołu, w oparciu o kryterium jak najszerszego zasięgu geograficznego, i będą wykonywać działania o charakterze międzynarodowym.

We wszystkich przypadkach, rekrutacja zostanie ukierunkowana na zapewnienie Zespołowi służb o najwyższych stopniu zdolności i skuteczności.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.318.19

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/834/WE w sprawie utworzenia zespołu przygotowującego powołanie agencji w dziedzinie rozwoju potencjału obronnego, badań, zaopatrzenia i zbrojeń
Data aktu: 17/11/2003
Data ogłoszenia: 03/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 17/11/2003