Decyzja 2003/803/WE ustanawiająca wzór paszportu do celu wewnątrzwspólnotowego przemieszczania psów, kotów i fretek

DECYZJA KOMISJI
z dnia 26 listopada 2003 r.
ustanawiająca wzór paszportu do celu wewnątrzwspólnotowego przemieszczania psów, kotów i fretek

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 4359)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2003/803/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 27 listopada 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniające dyrektywę Rady 92/65/EWG(1), w szczególności jego art. 17 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 998/2003 stanowi, że psy, koty i fretki muszą posiadać paszport podczas przemieszczania między Państwami Członkowskimi. Rozporządzenie to przewiduje również ustanowienie wzoru paszportów do celów przemieszczania tych zwierząt. Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 będzie stosowane od dnia 3 lipca 2004 r. Dyrektywa 92/65/EWG została zmieniona w celu wprowadzenia tych samych zasad w odniesieniu do przemieszczania wymienionych zwierząt w wyniku operacji handlowej.

(2) Należy zatem ustanowić wzór paszportu, który może być używany przy wszelkiego rodzaju przemieszczaniu psów, kotów i fretek między Państwami Członkowskimi. Wzór paszportu powinien zawierać szczegółowe wymogi w zakresie certyfikacji szczepień przeciwko wściekliźnie, jak również inne wymogi rozporządzenia (WE) nr 998/2003 dotyczące stanu zdrowia tych zwierząt. Powinien również mieć format ułatwiający przeprowadzenie kontroli przez właściwy organ.

(3) Wzór paszportu powinien przewidywać również zawarcie certyfikacji innych szczepień, które nie są wymagane na mocy rozporządzenia (WE) nr 998/2003 przy przemieszczaniu psów, kotów i fretek między Państwami Członkowskimi, tak aby paszport zawierał wszystkie niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia.

(4) Ponadto wzór paszportu powinien zawierać sekcję na temat badań klinicznych i prawodawstwa, tak aby paszporty mogły być również używane przy przemieszczaniu tych zwierząt poza Wspólnotą.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja ustanawia wzór paszportu do celu przemieszczania zwierząt domowych z gatunków obejmujących psy, koty i fretki między Państwami Członkowskimi zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 998/2003 (wzór paszportu).

Artykuł  2

Wzór paszportu jest określony w załączniku I.

Artykuł  3

Wzór paszportu musi spełniać wymogi dodatkowe określone w załączniku II.

Artykuł  4

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 3 lipca 2004 r.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 listopada 2003 r.

W imieniu Komisji

David BYRNE

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 146 z 13.6.2003, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

  1 Wzór paszportu do celów przemieszczania zwierząt domowych z gatunków obejmujących psy, koty i fretki między Państwami Członkowskimi, przewidziany w art. 2.

ZAŁĄCZNIK  II

  2 WYMOGI DODATKOWE DOTYCZĄCE WZORU PASZPORTU, PRZEWIDZIANE W ART. 3

A. Format wzoru paszportu

1. Format wzoru paszportu jest jednolity.

2. Wymiary wzoru paszportu wynoszą 100 × 152 mm.

B. Okładka wzoru paszportu

1. Kolor: niebieski (PANTONE REFLEX BLUE) oraz żółte gwiazdy (PANTONE YELLOW) w górnej części równej jednej czwartej okładki, zgodne ze specyfikacją godła europejskiego.

2. Informacje na okładce są zgodne z tym, co następuje:

a) paszport jest wydawany w języku(-ach) urzędowym(-ych) wydającego Państwa Członkowskiego;

b) wyrażenie "Unia Europejska" oraz nazwa wydającego Państwa Członkowskiego są drukowane podobnym krojem pisma;

c) numer wzoru paszportu i kod ISO wydającego Państwa Członkowskiego, po którym następuje niepowtarzalny numer, są drukowane na okładce wzoru paszportu.

C. Kolejność rubryk, numeracja stron i języki

1. Kolejność rubryk (oznaczonych cyframi rzymskimi) wzoru paszportu określonego w załączniku I musi być ściśle przestrzegana.

2. Strony wzoru paszportu muszą być ponumerowane; numery muszą być umieszczone na dole każdej strony. Na stronie 1 należy wskazać liczbę stron dostarczanego dokumentu (1 z [wpisać ogólną liczbę stron]).

3. Informacje są zamieszczane w języku(-ach) urzędowym(-ych) wydającego Państwa Członkowskiego oraz w języku angielskim.

4. Rozmiar i forma "pól" wzoru paszportu określonego w załączniku I są przykładowe i nie mają mocy wiążącej.

1 Załącznik I zmieniony przez sprostowaniez dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.03.312.31/1). Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
2 Z dniem 1 lipca 2013 r. od stosowania pkt B ppkt 1 i pkt B ppkt 2 lit. b) załącznika II wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 1 lit. b) rozporządzenia nr 656/2013 z dnia 10 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.190.35).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.312.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/803/WE ustanawiająca wzór paszportu do celu wewnątrzwspólnotowego przemieszczania psów, kotów i fretek
Data aktu: 26/11/2003
Data ogłoszenia: 27/11/2003
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 03/07/2004