Rozporządzenie 1980/2003 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC), w odniesieniu do definicji i uaktualnionych definicji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) nr 1980/2003
z dnia 21 października 2003 r.
wykonujące rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC), w odniesieniu do definicji i uaktualnionych definicji
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC)(1), a w szczególności jego art. 15 ust. 2 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 ustanowiło wspólne ramy dla systematycznego tworzenia statystyk Wspólnoty w zakresie dochodów i warunków życia, zawierających porównywalne i aktualne dane przekrojowe oraz dane dotyczące zmian w czasie dotyczące dochodu oraz poziomu i rozmieszczenia ubóstwa oraz społecznego wykluczenia na poziomie krajowym i Unii Europejskiej.

(2) Zgodnie z art. 15 ust. 2 lit. c) rozporządzenia nr 1171/2003 środki wykonujące są niezbędne do zharmonizowania definicji, w szczególności wprowadzenia do użytku definicji dochodu, definicji członków gospodarstwa domowego i byłych członków gospodarstwa domowego oraz harmonogramu włączenia różnych zmiennych dochodu.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Definicje wymagane art. 15 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 dotyczącego statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia, w szczególności w celu wprowadzenia do użytku definicji dochodu ustalonych w jego art. 2 lit. l) i m), ustanawia się jak w załączniku I.

Warunki dostarczania danych dotyczących dochodu brutto na poziomie składników oraz włączenia różnych składników dochodu ustanawia się jak w załączniku II.

Artykuł  2

Definicje przewidziane w niniejszym rozporządzeniu, z wyjątkiem byłych członków gospodarstwa rolnego i dostarczania danych o dochodzie, stosuje się do składników przekrojowych i dotyczących zmian w czasie statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC).

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 października 2003 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 165 z 3.7.2003, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

DEFINICJE CZŁONKÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO I BYŁYCH CZŁONKÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO, EMERYTUR Z INDYWIDUALNYCH SYSTEMÓW PRYWATNYCH, SKŁADEK DO INDYWIDUALNYCH PRYWATNYCH SYSTEMÓW EMERYTALNYCH, CAŁKOWITEGO DOCHODU BRUTTO I ROZPORZĄDZALNEGO DOCHODU GOSPODARSTWA DOMOWEGO, CAŁKOWITEGO ROZPORZĄDZALNEGO DOCHODU GOSPODARSTWA DOMOWEGO PRZED PRZELEWAMI SOCJALNYMI (Z WYJĄTKIEM ZASIŁKU DLA OSÓB W PODESZŁYM WIEKU I OSÓB POZOSTAŁYCH PRZY ŻYCIU) I SKŁADNIKÓW DOCHODU BRUTTO/NETTO

ZAŁĄCZNIK  II 1

DOSTARCZANIE DANYCH DOTYCZĄCYCH DOCHODU

1. Kluczowym celem EU-SILC jest dostarczenie solidnych i porównywalnych danych na temat całkowitego rozporządzalnego dochodu gospodarstwa domowego, całkowitego rozporządzalnego dochodu gospodarstwa domowego przed przelewami (innymi niż zasiłki dla osób w podeszłym wieku i osób pozostałych przy życiu oraz z uwzględnieniem zasiłków wieku podeszłego i świadczeń w razie śmierci żywiciela), całkowitego dochodu brutto i dochodu brutto na poziomie składnika.

2. Cel ten ma zostać osiągnięty w dwu krokach, tak by Państwa Członkowskie mogły opóźnić dostarczanie niektórych z powyższych danych, aż upłynie pierwszy rok działania systemu. Jedyne dane, których dostarczanie nie będzie obowiązkowe poczynając od pierwszego roku działania systemu są następujące:

– niepieniężne składniki dochodu pracownika (z wyjątkiem samochodów służbowych, które należy obliczać poczynając od pierwszego roku działania systemu) i dochód z pracy na własny rachunek, imputowany czynsz i płatności odsetkowe. Te pozycje będą opcjonalne od pierwszego roku działania systemu, ale obowiązkowe poczynając od roku 2007,

– składki brutto na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę zostaną włączone począwszy od roku 2007, jeżeli wyniki studium wykonalności okażą się pozytywne.

3. W drodze odstępstwa od wymagań pkt 2, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia, Polska i Łotwa mogą nie dostarczać żadnych danych dotyczących dochodu brutto, począwszy od pierwszego roku działania systemu. Jednakże kraje te dostarczą wymienione dane tak szybko, jak to tylko możliwe i w każdym razie nie później niż w 2007 r.

W międzyczasie Komisja wykona dokładne studia wykonalności dotyczące tego tematu we współpracy z krajami i zapewni początkowo pomoc techniczną, aby pomóc krajom spełnić wymagania odnośnie do danych brutto.

Kraje powiadamiają każdego roku w swoich sprawozdaniach dotyczących jakości o postępie prac w zakresie konwersji między wartościami i netto/brutto.

4. Jeżeli Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy lub Portugalia nie będą mogły dostarczyć składnika danych dotyczącego dochodu brutto począwszy od pierwszego roku działania systemu, będzie wymagany odpowiadający mu składnik dochodu netto.

W ten sposób składnik dochodu będzie zawsze rejestrowany w tej samej formie (brutto, bez podatku dochodowego u źródła i składek na ubezpieczenia społeczne, bez podatku płaconego u źródła, bez składek na ubezpieczenia społeczne) zgodnie ze zwykłą specyfikacją dotyczącą tego składnika dochodu w danym kraju.

1 Załącznik II zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 676/2006 z dnia 2 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.118.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 2006 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.298.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1980/2003 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC), w odniesieniu do definicji i uaktualnionych definicji
Data aktu: 21/10/2003
Data ogłoszenia: 17/11/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/12/2003