Rozporządzenie 155/2003 zmieniające środki antydumpingowe nałożone rozporządzeniem Rady (WE) nr 1824/2001 w sprawie przywozu zapalniczek kieszonkowych gazowych jednorazowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i Tajwanu

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 155/2003
z dnia 27 stycznia 2003 r.
zmieniające środki antydumpingowe nałożone rozporządzeniem Rady (WE) nr 1824/2001 w sprawie przywozu zapalniczek kieszonkowych gazowych jednorazowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i Tajwanu

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów nie będących członkami Wspólnoty Europejskiej(1) (rozporządzenie podstawowe), w szczególności jego art. 11 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji, przedstawiony po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

A. PROCEDURA

1. Obowiązujące środki

(1) We wrześniu 2001 r. rozporządzeniem (WE) nr 1824/2001(2), Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz zapalniczek kieszonkowych gazowych jednorazowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej ("ChRL") i Tajwanu. Cło przyjęło formę cła specyficznego.

2. Wszczęcie

(2) W dniu 13 czerwca 2002 r., Komisja ogłosiła przez zawiadomienie (zawiadomienie o wszczęciu) opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich(3) o wszczęciu częściowego, tymczasowego postępowania przeglądowego dotyczącego środków antydumpingowych stosowanych do przywozu do Wspólnoty zapalniczek kieszonkowych gazowych jednorazowych pochodzących Z ChRL i Tajwanu.

(3) Postępowanie przeglądowe wszczęte z inicjatywy Komisji w celu zbadania adekwatności obowiązujących środków. Istniejące środki, tj. cło w postaci cła specyficznego nie dostarczało sytuacji, w których towary przywożone zostały uszkodzone przed wejściem do swobodnego obrotu.

3. Dochodzenie

(4) Komisja zwróciła się oficjalnie do producentów eksportujących, importerów oraz użytkowników uznanych za zainteresowanych oraz ich stowarzyszenia, przedstawicieli krajów wywozu oraz producentów wspólnotowych o wszczęciu postępowania. Zainteresowane strony otrzymały możliwość przedstawienia swoich opinii na piśmie i wnioskowania o wysłuchanie w terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu.

(5) Kilku producentów eksportujących z zainteresowanych krajów, jak również producentów wspólnotowych oraz wspólnotowych importerów/handlowców wyraziło swoje poglądy na piśmie. Wszystkim Stronom, które wnioskowały o to w powyższym terminie i przedstawiły istnienie szczególnych powodów, dla których powinny zostać wysłuchane, taka możliwość została przyznana.

(6) Komisja wyszukała i zweryfikowała wszystkie informacje, jakie uznała za niezbędne do celów określenia adekwatności obowiązujących środków.

B. WYNIKI DOCHODZENIA

(7) Artykuł 145 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r.(4) ustanawiającego przepisy wykonawcze w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny przewiduje, iż w sytuacjach, gdy towary zostały uszkodzone przed wprowadzeniem do swobodnego obrotu do celów określenia wartości celnej proporcjonalne rozłożenie ceny faktycznie zapłaconej bądź należnej.

(8) W celu uniknięcia obciążenia nadmierną kwotą cła antydumpingowego, cło specyficzne w przypadku towarów uszkodzonych powinno być zmniejszane o procent odpowiadający proporcjonalnemu rozłożeniu ceny faktycznie zapłaconej bądź należnej. Zgodnie z dobrze ugruntowanymi zasadami określonymi przez Wspólnotowy Kodeks Celny, wartość celna zmniejszana jest o procent, odpowiadający proporcjonalnemu rozłożeniu ceny faktycznie zapłaconej bądź należnej.

(9) Żadna z zainteresowanych stron nie przedłożyła komentarzy ani argumentów przeciwko tej propozycji.

(10) Dlatego też, uznaje się, iż w braku wysunięcia przez zainteresowane strony jakichkolwiek argumentów merytorycznych, w przypadkach gdy towary zostały uszkodzone przed wprowadzeniem ich do swobodnego obrotu i z tego powodu, do celów ustalenia wartości celnej, oblicza się proporcjonalnie cenę faktycznie zapłaconą bądź należną, cło specyficzne powinno zostać zmniejszone o procent odpowiadający proporcjonalnemu rozłożeniu ceny faktycznie zapłaconej bądź należnej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Artykuł 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 1824/2001, zastępuje się następującym tekstem:

"Artykuł 3

1. W przypadku gdy towary zostały uszkodzone przed wprowadzeniem ich do swobodnego obrotu i z tego powodu do celów ustalenia wartości celnej, cena faktycznie zapłacona bądź należna jest proporcjonalnie obliczana, zgodnie z art. 145 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93, kwota cła antydumpingowego obliczona na podstawie kwoty ustalonej powyżej, zostanie zmniejszona o procent odpowiadający proporcjonalnemu rozłożeniu ceny faktycznie zapłaconej bądź należnej.

2. Stosuje się obowiązujące przepisy dotyczące należności celnych chyba że ustalono inaczej.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 stycznia 2003 r.

W imieniu Rady
G. PAPANDREOU
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1972/2002 (Dz.U. L 305 z 7.11.2002, str. 1).

(2) Dz.U. L 248 z 18.9.2001, str. 1.

(3) Dz.U. C 140 z 13.6.2002, str. 13.

(4) Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 444/2002 (Dz.U. L 68 z 12.3.2002, str. 11).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.25.27

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 155/2003 zmieniające środki antydumpingowe nałożone rozporządzeniem Rady (WE) nr 1824/2001 w sprawie przywozu zapalniczek kieszonkowych gazowych jednorazowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i Tajwanu
Data aktu: 27/01/2003
Data ogłoszenia: 30/01/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 31/01/2003