Rozporządzenie 1398/2003 zmieniające załącznik A do dyrektywy Rady 92/65/EWG w celu włączenia małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida), roztocza Tropilaelaps (spp. Tropilaelaps), wirusa Ebola i ospy małp

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1398/2003
z dnia 5 sierpnia 2003 r.
zmieniające załącznik A do dyrektywy Rady 92/65/EWG w celu włączenia małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida), roztocza Tropilaelaps (spp. Tropilaelaps), wirusa Ebola i ospy małp
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/65/EWG z 13 lipca 1992 r. ustanawiająca warunki zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych warunkami zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG(1), ostatnio zmienionej rozporządzeniem (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady(2), w szczególności jej artykuł 22, ustęp pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Handel i przywóz pszczół we Wspólnocie regulowany jest dyrektywą 92/65/EWG. Dyrektywa 92/65/EWG ustala określone reguły dotyczące zwierząt i gatunków podatnych na choroby zakaźne podlegające obowiązkowi zgłoszenia wymienione w załączniku A do tej dyrektywy.

(2) Mały chrząszcz ulowy (Aethina tumida) jest to egzotyczny szkodnik atakujący pszczoły miodne i szerszenie, który rozprzestrzenił się z Afryki do pewnej liczby innych państw trzecich, stwarzając poważne problemy dla przemysłu pszczelarskiego.

(3) Mały chrząszcz ulowy nie jest ujety w wykazie przez Międzynarodowe Biuro Chorób Epizootycznych (OIE) i informacje o zasięgu jego występowania nie są dostępne.

(4) Nie było przypadków jego zgłoszeń Wspólnocie, jednakże mały chrząszcz ulowy nie jest we Wspólnocie Europejskiej chorobą podlegającą obowiązkowi zgłoszenia na mocy dyrektywy 92/65/EWG.

(5) Jeśli mały chrząszcz ulowy zostałby wprowadzony do Wspólnoty, jego obecność mogłaby mieć niszczące skutki dla stanu zdrowia pszczół miodnych, pszczelarstwa i produkcji miodu.

(6) Tropilaelaps (spp. Tropilaelaps) jest to egzotyczny pasożytniczy roztocz, który atakuje pszczoły miodne, żyjący głównie na terenach południowo-wschodniej Azji, ale jeśli zostałby wprowadzony do Wspólnoty, jego obecność mogłaby mieć niszczące skutki dla stanu zdrowia pszczół miodnych, pszczelarstwa i produkcji miodu.

(7) Tropilaelaps jest chorobą zakaźną podlegającą obowiązkowi zgłoszenia w ramach OIE, jednakże nie jest chorobą zakaźną podlegającą obowiązkowi zgłoszenia we Wspólnocie Europejskiej na mocy dyrektywy 92/65/EWG.

(8) Wirus Ebola i wirus ospy małp są odnotowywane od czasu do czasu w niektórych państwach trzecich i zostały przyjęte środki wspólnotowe ograniczające przywóz dla przeciwdziałania wprowadzeniu wirusa Ebola i ospie małp, gdyż te zoonozy mogą dotykać pewnych zwierząt lub być przez nie przenoszone; dlatego dla jasności i wyrazistości stosowne jest zaliczenie tych chorób jako podlegających obowiązkowi zgłoszenia na mocy dyrektywy 92/65/EWG.

(9) Dlatego konieczne jest dodanie małego chrząszcza ulowego, spp. Tropilaelaps, wirusa Ebola i wirusa ospy małp do wykazu chorób zakaźnych podlegających obowiązkowi zgłoszenia w załączniku A do dyrektywy 92/65/EWG.

(10) Dyrektywa 92/65/EWG powinna zatem zostać odpowiednio zmieniona.

(11) Środki ustalone w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załącznik A do dyrektywy 92/65/EWG zmienia się zgodnie z Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, 5 sierpnia 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 14.9.1992, str. 54.

(2) Dz.U. L 146 z 13.6.2003, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Załącznik A do dyrektywy 92/65/EWG zastępuje się następującym:

"ZAŁĄCZNIK A

Choroby podlegające obowiązkowi zgłoszenia w kontekście niniejszej dyrektywy

Choroba Rząd/rodzina/gatunek,którego głównie dotyczy
Afrykański pomór koni Equidae
Afrykański pomór świń Suidae i ayassuidae
Influenza ptaków Aves
Zgnilec amerykański pszczół Apis
Wąglik Bovidae, Camelidae, Cervidae, Elephantidae, Equidae i Hippopotamidae
Choroba niebieskiego języka Antilocarpidae, Bovidae, Cervidae, Giraffidae i Rhinocerotidae
Bruceloza bydła Antilocapridae, Bovidae, Camelidae, Cervidae, Giraffidae, Hippopotamidae i Tragulidae
Bruceloza owiec i kóz Antilocapridae, Bovidae, Camelidae, Cervidae, Giraffidae, Hippopotamidae i Tragulidae
Bruceloza owiec Camelidae, Tragulidae, Cervidae, Giraffidae, Bovidae i Antilocapridae
Bruceloza świń Cervidae, Leporidae, Ovibos moschatus, Suidae i Tayassuidae
Klasyczny pomór świń Suidae i Tayassuidae
Zaraza płucna bydła Bydło (włącznie z zebu, bawołem, żubrem i jakiem)
Ebola Naczelne nieczłekokształtne
Pryszczyca Parzystokopytne i słoń azjatycki
Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych Salmonidae
Guzowata choroba skóry bydła Bovidae i Giraffidae
Ospa małp Gryzonie i naczelne nieczłekokształtne
Gruźlica bydła Ssaki, w szczególności Bovidae, Camelidae, Cervidae, Giraffidae i Tragulidae
Rzekomy pomór drobiu Aves
Pomór małych przeżuwaczy Bovidae i Suidae
Enterowirusowe zapalenie mózgu i rdzenia u świń Suidae
chlamydioza ptaków (choroba papuzia) ptaki papugowate
Wścieklizna Mięsożerne i nietoperze
Gorączka doliny Rift Bovidae, gatunki Camelus i Rhinocerotidae
Pomór bydła Parzystokopytne
Mały chrząszcz ulowy (Aethina tumida) Apis i Bombus
Ospa owiec i kóz Bovidae
Choroba pęcherzykowa świń Suidae i Tayassuidae
Roztocz Tropilaelaps (Tropilaelaps spp). Apis
Pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej Parzystokopytne i koniowate
TSE Bovidae,Cervidae, Felidae i Mustelidae

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.198.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1398/2003 zmieniające załącznik A do dyrektywy Rady 92/65/EWG w celu włączenia małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida), roztocza Tropilaelaps (spp. Tropilaelaps), wirusa Ebola i ospy małp
Data aktu: 05/08/2003
Data ogłoszenia: 06/08/2003
Data wejścia w życie: 26/08/2003, 01/05/2004