Rozporządzenie 1040/2003 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1255/97 w odniesieniu do miejsc postoju

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1040/2003
z dnia 11 czerwca 2003 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1255/97 w odniesieniu do miejsc postoju

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/628/EWG z dnia 19 listopada 1991 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu oraz zmieniającą dyrektywy 90/425/EWG oraz 91/496/EWG(1), w szczególności jej art. 13 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 91/628/EWG w trakcie transportu inwentarza żywego zwierzęta należy wyładować, zapewnić im odpoczynek, napoić i nakarmić w przewidzianych okresach czasu.

(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1255/97 z dnia 25 czerwca 1997 r. dotyczące kryteriów wspólnotowych dla miejsc postoju i zmieniające plan trasy określony w Załączniku do dyrektywy 91/628/EWG(3) przewiduje środki sanitarne dla zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenieniu się chorób. Ustanawia również obowiązek rejestrowania ruchu zwierząt.

(3) Wystąpienie niektórych ognisk pryszczycy stwierdzonych we Wspólnocie w 2001 r. związane było z przemieszaniem zwierząt w miejscach postoju. Badanie tych ognisk ujawniło, że zlekceważono środki sanitarne i obowiązek rejestracji ruchu zwierząt.

(4) Decyzja Komisji 2001/327/WE(4) zawiesiła czasowo możliwość korzystania z miejsc postoju, aby zapobiec ewentualnemu rozszerzeniu się epidemii pryszczycy we Wspólnocie. Ponieważ ten środek ma charakter tymczasowy, należy go zastąpić odpowiednimi środkami trwałymi.

(5) Korzystanie z miejsc postoju może stanowić ryzyko dla zdrowia zwierząt, w szczególności, gdy miejsca te nie są prowadzone w sposób właściwy z punktu widzenia zdrowia zwierząt. W konsekwencji przepisy dotyczące zdrowia zwierząt stosowane w miejscach postoju powinny być wzmocnione w szczególności przez przepisy odnoszące się do oczyszczania i odkażania.

(6) W świetle zdobytego doświadczenia konieczne wydaje się także, aby przewidzieć, że w miejscach postoju mogą zatrzymać się jedynie zwierzęta, które spełniają wymogi zdrowotne Wspólnoty dotyczące gatunków, dla których miejsca postoju są zatwierdzone i, które po zakończonym przymusowym pobycie w jednym gospodarstwie przechodzą jedynie przez jedno zatwierdzone miejsce gromadzenia,

(7) Zgodnie z zasadą proporcjonalności dla osiągnięcia podstawowego celu ochrony stanu zdrowia zwierząt Wspólnoty niezbędne i właściwe jest, aby uchwalić przepisy dotyczące korzystania z miejsc postoju. To rozporządzenie nie wykracza poza kwestie konieczne do osiągnięcia pożądanych celów, zgodnie z art. 5 ust. 3 Traktatu.

(8) Rozwój sytuacji zdrowotnej zwierząt Wspólnoty może wymagać dostosowania warunków, zgodnie z którymi używane są miejsca postoju. Należy przewidzieć procedurę umożliwiającą przyjęcie przepisów technicznych rozporządzenia (WE) nr 1255/97 celem uwzględnienia sytuacji zdrowotnej zwierząt Wspólnoty.

(9) Należy przyjąć środki niezbędne do wdrożenia rozporządzenia (WE) nr 1255/97 zgodnie z decyzją Rady nr 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą sposoby wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(5).

(10) Państwa Członkowskie powinny określić sankcje mające zastosowanie do naruszeń przepisów rozporządzenia (WE) nr 1255/97 i zapewnić ich wdrożenie. Sankcje te powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

(11) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1255/97,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejszym rozporządzenie (WE) nr 1255/97 zostaje zmienione w sposób następujący:

1) artykuł 3 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Właściwe władze wydają dla każdego miejsca postoju zatwierdzenie z numerem. Zatwierdzenie to może być ograniczone do poszczególnych gatunków lub do niektórych kategorii zwierząt i stanu zdrowia.

Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o liście zatwierdzonych miejsc postoju i o wszelkich jej uaktualnieniach.

Państwa Członkowskie powiadomią także Komisję o szczegółowych rozwiązaniach dotyczących stosowania przepisów art. 4 ust. 2, a w szczególności o okresie wykorzystania jako miejsca postoju oraz o podwójnym celu zatwierdzonych pomieszczeń. Komisja przedstawia te informację Państwom Członkowskim w ramach Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt.";

2) artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

1. Miejsca postoju używane są wyłącznie dla celów przyjęcia, karmienia, pojenia, odpoczynku, pomieszczenia, opieki i ekspedycji przewożonych zwierząt.

2. Jednak, w drodze odstępstwa od ust. 1, Państwa Członkowskie mogą także zatwierdzić jako miejsca postoju wszystkie pomieszczenia ośrodków zdefiniowanych w art. 2 pkt o dyrektywy 64/432/EWG i art. 2 pkt b3 dyrektywy 91/68/EWG z zastrzeżeniem, że są one zgodne niniejszego ust. 3 niniejszego artykułu oraz pkt A.4 załącznika I do niniejszego rozporządzenia przez cały okres funkcjonowania jako miejsc postoju.

3. Zwierzęta mogą przebywać w tym samym czasie w miejscu postoju jedynie, gdy:

a) mają poświadczony ten sam stan zdrowia, wraz, w odpowiednich przypadkach, z dodatkową gwarancją wydaną zgodnie z przepisami aktów prawnych Wspólnoty; oraz

b) ich stan zdrowia jest poświadczony:

i) albo zgodnie z wymogami stosowanymi wobec kategorii zwierząt danego gatunku ustalonymi w przepisach weterynaryjnych aktów prawnych Wspólnoty podanych w załączniku A do dyrektywy 90/425/EWG;

Jeśli odpowiednie wymogi dotyczące zdrowia zwierząt nie przewidują inaczej, dodatkowa certyfikacja gwarantuje, że zwierzęta pozostają przez co najmniej 21 dni w jednym gospodarstwie lub przebywają od urodzenia w gospodarstwie pochodzenia, jeśli zwierzęta mają mniej niż 21 dni, przed wysyłką z tego gospodarstwa bezpośrednio lub w tranzycie przez jeden pojedynczy zatwierdzony ośrodek gromadny, a w przypadku owiec i kóz spełniają wymogi art. 4b ust. 4 dyrektywy nr 91/68/EWG; lub

ii) w przypadku bydła i świń przeznaczonych na wywóz do państwa trzeciego stosownie do art. 2 ust. 1 decyzji 93/444/EWG;(*)

c) należą do kategorii zwierząt, dla której miejsce postoju jest zatwierdzone.

______

(*) Dz.U. L 208 z 19.8.1993, str. 34.";

3) Artykuł 5 otrzymuje brzmienie:

a) skreśla się punkt b);

b) punkt h) otrzymuje brzmienie:

"h) przekazuje właściwym władzom, w ciągu jednego dnia roboczego od opuszczenia partii zwierząt, informację podaną w punkcie C.7 załącznika I, prowadzi zapisy lub bazę danych tych informacji, przechowuje i posiada je do dyspozycji właściwych władz przez okres co najmniej trzech lat.";

4) Dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 6a

Wszelkie zmiany do załącznika I do niniejszego rozporządzenia, konieczne do dostosowania go do sytuacji zdrowotnej zwierząt są przyjmowane zgodnie z procedurą określonąw art. 17 dyrektywy 91/628/EWG.

Artykuł 6b

Państwa Członkowskie stosują przepisy art. 18 dyrektywy 91/628/EWG w w celu karania naruszeń przepisów niniejszego rozporządzenia i podejmują wszelkie środki niezbędne dla zapewnienia ich wykonania. Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o tych przepisach najpóźniej do dnia 1 maja 2004 r. i będą ją powiadamiać bezzwłocznie o kolejnych zmianach mających na nie wpływ.";

5) Do części A załącznika I dodaje się:

"5. Przed przyjęciem zwierząt, miejsca postoju:

a) rozpoczynają czynności oczyszczenia i odkażenia w ciągu 24 godzin po opuszczeniu wszystkich zwierząt w nich znajdujących się zgodnie z przepisami art. 4 ust. 3 niniejszego rozporządzenia;

b) nie ma w nich zwierząt do czasu zakończenia czynności oczyszczenia i odkażenia zatwierdzonych przez urzędowego lekarza weterynarii.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w cał ości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 11 czerwca 2003 r.

W imieniu Komisji
G. DRYS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 340 z 11.12.1991, str. 17.Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. C 291 26.11.2002, str. 179.

(3) Dz.U. L 174 z 2.7.1997, str. 1.

(4) Dz.U. L 115 z 25.4.2001, str. 12. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2002/1004/WE (Dz.U. L 349 z 24.12.2002, str. 108).

(5) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.151.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1040/2003 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1255/97 w odniesieniu do miejsc postoju
Data aktu: 11/06/2003
Data ogłoszenia: 19/06/2003
Data wejścia w życie: 09/07/2003, 01/07/2004