Decyzja 2003/429/WE w sprawie dostosowania perspektywy finansowej do rozszerzenia

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 19 maja 2003 r.
w sprawie dostosowania perspektywy finansowej do rozszerzenia

(2003/429/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 czerwca 2003 r.)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Porozumienie międzyinstytucjonalne z dnia 6 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i poprawy procedury budżetowej(1), w szczególności jego pkt 25,

uwzględniając wniosek Komisji(2),

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 272 ust. 9 akapit piąty Traktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Perspektywa finansowa dla Unii Europejskiej (z 15 członkami) uzgodniona w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 6 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją powinna zostać dostosowana, na okres od 2004 do 2006 r., według cen z 1999 r., celem uwzględnienia sytuacji rozszerzonej Unii Europejskiej składającej się z 25 członków.

(2) Kopenhaska Rada Europejska w dniach 12 i 13 grudnia 2002 r. zatwierdziła wyniki negocjacji, które określiły wymagania w zakresie wydatków wynikające z przystąpienia 10 nowych Państw Członkowskich w 2004 r.

(3) Wyraźnie określono, że przedakcesyjna pomoc finansowa dla Turcji powinna być finansowana w ramach "pozycji przedakcesyjnej" na 2004 r.

(4) Należy uwzględnić wyniki uzgodnień politycznych na Cyprze dotyczące perspektywy finansowej w czasie obowiązywania obecnych ram finansowych.

(5) Zgodnie z pkt 25 akapit drugi Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. zmiany w pozycjach spowodowane poprzez niniejsze dostosowanie nie powinny przekraczać kwot wskazanych w indykatywnych ramach finansowych zawartych w załączniku II tego Porozumienia,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przez okres 2004-2006 r. roczne pułapy środków na zobowiązania w pozycjach 1, 2, 3 i 5 perspektywy finansowej zawartej załączniku I do Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. zostają podniesione o odpowiednie wymagania w zakresie wydatków wynikające z przystąpienia 10 nowych Państw Członkowskich.

Pułap pozycji 7 uwzględnia środki na pomoc przedakcesyjną dotyczącą Turcji. Tytuł pozycji 7 otrzymuje brzmienie "strategia przedakcesyjna".

Tworzy się nową pozycję 8 w celu uwzględnienia rekompensat budżetowych uzgodnionych na Kopenhaskiej Radzie Europejskiej.

Artykuł  2
1.
W konsekwencji załącznik I do Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. zastępuje się dostosowaną perspektywą finansową według cen z 1999 r. dla Unii Europejskiej z 25 członkami (wyłączając implikacje budżetowe wynikające z politycznych uzgodnień na Cyprze), jak przedstawiono w tabeli 1a.

W przypadku osiągnięcia uzgodnień politycznych na Cyprze stosuje się perspektywę finansową dla Unii Europejskiej z 25 członkami według cen 1999 r., jak przedstawiono w tabeli 1b.

Odpowiednio, załącznik II Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. staje się nieważny.

2. Odpowiednia perspektywa finansowa wynikająca z dostosowania technicznego na 2004 r., zgodnie ze zmianami w dochodzie narodowym brutto (DNB) i cenami, jest przedstawiona jest tabelach 2a i 2b.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 maja 2003 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX G. PAPANDREOU
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 172 z 18.6.1999, str. 1.

(2) Dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym.

(3) Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 9 kwietnia 2003 r. i decyzja Rady z dnia 14 kwietnia 2003 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

TABELA 1 a: Perspektywa finansowa (UE-25) dostosowana do rozszerzenia według cen z 1999 r.

grafika

TABELA 1b Perspektywa finansowa (UE-25) dostosowana do rozszerzenia według cen z 1999 r.

(łącznie z implikacjami budżetowymi ugody politycznej na Cyprze)

grafika

Tabela 2a: Perspektywa finansowa (UE-25) dostosowana do rozszerzenia według cen z 2004 r.

grafika

Tabela 2b: Perspektywa finansowa (UE-25) dostosowana do rozszerzenia według cen z 2004 r.

(łącznie z implikacjami budżetowymi ugody politycznej na Cyprze)

grafika

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024