Decyzja 2003/425/WE ustanawiająca grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 czerwca 2003 r.
ustanawiająca grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu

(2003/425/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 czerwca 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) We wszystkich rodzajach transportu wymaga się zapewnienia wysokiego i jednakowego poziomu bezpieczeństwa obywateli europejskich, należy wprowadzić strategię w celu zmniejszenia liczby wypadków. Jedną z dróg poprawy bezpieczeństwa są niezależne badania techniczne zdarzeń i wypadków transportowych w celu identyfikacji ich przyczyn, umożliwiające dzięki temu zapobieganie ich powstawaniu.

(2) Badania przyczyn wypadków nie należy wiązać z odszkodowaniami za szkody lub z określeniem winy. Z tego też powodu badania te powinny być prowadzone niezależnie od śledztw prowadzonych przez organy sądowe, firmy ubezpieczeniowe, branże, podmioty gospodarcze i organy nadzorujące, ani też przez inne strony, których interesy mogą kolidować z zadaniem powierzonym organowi lub podmiotowi śledczemu.

(3) W swej Białej Księdze o europejskiej polityce transportowej na 2010 r.: Czas decyzji(1), Komisja wskazała rosnącą potrzebę niezależnych badań technicznych ukierunkowanych na wykrywanie przyczyn wypadków i dróg poprawy prawodawstwa. W tym celu Komisja zaleciła w Białej Księdze utworzenie "grupy niezależnych ekspertów działających w ramach Komisji, których zadaniem będzie poprawa obowiązującego prawodawstwa i przyjęcie (europejskiej) metodologii, między innymi w odniesieniu postępu technicznego".

(4) Do badania wszystkich spraw objętych niezależnymi badaniami technicznymi wypadków Komisja zamierza ustanowić grupę ekspertów doradzających jej w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu.

(5) Ustanowienie tej grupy przyczyni się do unowocześnienia polityki Wspólnoty w zakresie niezależnych badań wypadków oraz innych odpowiednich procedur konsultacji. Grupa będzie doradzać Komisji odnośnie do dziedziny poprawy obowiązującego ustawodawstwa i, w miarę potrzeby, proponować nowe inicjatywy dla wszystkich rodzajów transportu, w tym również transportu energii (rurociągi naftowe i gazowe),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Powołuje się niniejszym grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawach strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu, zwaną dalej "grupą ekspertów".

Artykuł  2

Zadanie

Grupa ekspertów doradza Komisji w sprawie potrzeb w zakresie poprawy obowiązującego prawodawstwa oraz, w miarę potrzeby, proponuje nowe inicjatywy dla wszystkich rodzajów transportu, w tym również transportu energii (rurociągi naftowe i gazowe), z wyłączeniem jednak aspektów związanych z bezpieczeństwem pracy i ochroną zdrowia personelu.

Artykuł  3

Skład

Grupa ekspertów składa się z wykwalifikowanych osób, kompetentnych, tak aby mogły rozpatrywać zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa transportu, w szczególności niezależnych badań technicznych wypadków we wszystkich rodzajach transportu, włączając transport energii (rurociągi naftowe i gazowe). Grupa składa się z 12 członków a przewodniczy jej przedstawiciel Komisji.

Artykuł  4

Powoływanie

1.
Członkowie grupy ekspertów są powoływani indywidualnie przez Komisję na podstawie obiektywnych kryteriów sprawdzonej kompetencji i doświadczenia. Mandat członka trwa dwa i pół roku i jest odnawialny w drodze decyzji Komisji.
2.
Z chwilą upłynięcia terminu swych mandatów członkowie grupy ekspertów pełnią swoje funkcje do czasu mianowania następców lub odnowienia mandatów.
3.
Mandat członka wygasa w terminie wcześniejszym w razie jego rezygnacji lub śmierci. W takim przypadku Komisja powołuje następcę członka, stosując procedurę wymienioną w ust. 2.
4.
Wezwania do składania wniosków o członkostwo są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Komisja wybiera członków na podstawie wniosków otrzymanych w wyniku tego wezwania. Kryteria wyboru biorą pod uwagę kompetencje i doświadczenie kandydatów, ich reprezentatywność i zdolność do brania udziału w dyskusjach strategicznych, zapewniając też zrównoważoną obecność specjalistów z różnych dziedzin transportu.
5.
Komisja publikuje listę członków w informacjach Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Artykuł  5

Kadencje, grupy robocze i eksperci dodatkowi

1.
Grupa ekspertów zapraszana przez Komisję zbiera się dwa razy do roku na posiedzenia plenarne w siedzibie Komisji.
2.
Wypełniając swoje zadania określone w art. 2, grupa ekspertów może powoływać doraźne grupy robocze.
3.
Na życzenie członka lub z własnej inicjatywy przewodniczący grupy może podjąć decyzję o zaproszeniu innych ekspertów w celu wyjaśnienia spraw szczegółowych.
4.
Członkom grupy ekspertów oraz ekspertom zaproszonym na mocy z ust. 3 zwraca się wydatki na podróż i utrzymanie zgodnie z obowiązującymi w Komisji przepisami.
Artykuł  6

Poufność

Bez uszczerbku dla postanowień art. 287 Traktatu WE, członkowie grupy ekspertów nie ujawniają żadnych informacji uzyskanych podczas pracy w grupie ekspertów lub jej grupach roboczych.

Artykuł  7

Regulamin wewnętrzny i sekretariat

1.
Grupa ekspertów przyjmuje swój regulamin.
2.
Sekretariat grupy ekspertów jest zapewniany przez Komisję.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 czerwca 2003 r.

W imieniu Komisji
Loyola DE PALACIO
Wiceprzewodniczący

______

(1) COM(2001) 370 z dnia 12 września 2001 r., str. 69.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.144.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/425/WE ustanawiająca grupę ekspertów doradzających Komisji w sprawie strategii postępowania z wypadkami w sektorze transportu
Data aktu: 11/06/2003
Data ogłoszenia: 12/06/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 12/06/2003