Rozporządzenie 876/2003 określające szczególne środki zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 2347/2002, dotyczące połowów i wyładunków gatunków głębinowych w odniesieniu do rybołówstwa sezonowego prowadzonego przez Danię w Skagerrak i na Morzu Północnym

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 876/2003
z dnia 21 maja 2003 r.
określające szczególne środki zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 2347/2002, dotyczące połowów i wyładunków gatunków głębinowych w odniesieniu do rybołówstwa sezonowego prowadzonego przez Danię w Skagerrak i na Morzu Północnym

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2347/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiające szczególne wymagania dostępu oraz warunki z tym związane, mające zastosowanie do połowów zasobów głębokowodnych(1), w szczególności jego art. 3 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 2347/2002 zakazuje zatrzymywania na pokładzie, przeładunku lub wyładunku jakiejkolwiek łącznej ilości zasobów głębokowodnych przekraczających 100 kilogramów w odniesieniu do jednego rejsu morskiego, chyba że dany statek posiada zezwolenie na połowy głębinowe.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 2347/2002 przewiduje jednakże, że na wniosek Państwa Członkowskiego Komisja może ustanowić szczególne środki, w celu uwzględnienia rybołówstwa sezonowego lub prowadzonego na małą skalę.

(3) Dania prosiła o ustanowienie szczególnych środków w celu uwzględnienia sezonowego charakteru połowów gatunków głębinowych w Skagerrak i na wodach norweskich rejonu ICES IVa.

(4) Dania udostępniła szczegółowe informacje dotyczące połowów w odniesieniu do danego rybołówstwa, wskazując na ewidentną potrzebę ustanowienia takich środków w celu uniknięcia odrzutów; podczas określonych miesięcy w roku, przy połowach ukierunkowanych na inne gatunki,, takich jak szkarłacica, w nieuniknionych przyłowach poławianych jest rutynowo do 300 kilogramów niektórych gatunków głębinowych.

(5) Właściwym jest zatem zezwolenie duńskim statkom, nieposiadającym zezwolenia na połowy głębinowe, na zatrzymywanie na pokładzie, przeładunek lub wyładunek określonych ilości gatunków głębinowych, w celu ograniczenia odrzutów i zmniejszenia ilości odpadów w zakresie danych połowów.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akawkultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do statków rybackich pływających pod banderą Danii i zarejestrowanych we Wspólnocie, które prowadzą następujące rodzaje działalności:

a) połowy na wodach norweskich rejonu ICES IVa w okresie od 1 maja do 31 października, oraz powracają bezpośrednio do portu w okresie od 1 maja do 10 listopada, po zakończeniu połowów na wodach norweskich rejonu ICES IVa w okresie od dnia 1 maja do dnia 31 października;

b) połowy w Skagerrak w okresie od 1 kwietnia do 31 maja, oraz powracają bezpośrednio do portu w okresie od 1 kwietnia do 5 czerwca, po zakończeniu połowów w Skagerrak w okresie od 1 kwietnia do 31 maja.

Artykuł  2

Środki szczególne

Na zasadzie odstępstwa od art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2347/2002:

1. statkom, które prowadzą działalność określoną w art. 1 lit. a) oraz nie posiadają zezwolenia na połowy głębinowe, zezwala się na zatrzymywanie na pokładzie, przeładunek lub wyładunek:

a) jakichkolwiek ilości molwy niebieskiej (Molva dypterigia) do 300 kilogramów;

b) wszelkiej łącznej ilości gatunków głębinowych innych niż molwa niebieska (Molva dypterigia) do 100 kilogramów;

2. statkom, które prowadzą działalność określoną w art. 1 lit. b) oraz nie posiadają zezwolenia na połowy głębinowe, zezwala się na zatrzymywanie na pokładzie, przeładunek lub wyładunek:

a) wszelkiej ilości buławika czarnego (Coryphaenoides rupestris) do 300 kilogramów;

b) wszelkiej łącznej ilości gatunków głębinowych innych niż buławik czarny (Coryphaenoides rupestris) do 100 kilogramów;

3. statkom, które prowadzą zarówno działalność określoną w art. 1 lit. a), jak i w art. 1 lit. b), oraz nie posiadają zezwolenia na połowy głębinowe, zezwala się na zatrzymywanie na pokładzie, przeładunek lub wyładunek:

a) wszelkiej ilości buławika czarnego (Coryphaenoides rupestris) do 300 kilogramów;

b) wszelkiej ilości molwy niebieskiej (Molva dypterigia) do 300 kilogramów;

c) wszelkiej łącznej ilości ilości gatunków głębinowych innych niż buławik czarny (Coryphaenoides rupestris) i molwa niebieska (Molva dypterigia) do 100 kilogramów.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 351 z 28.12.2002, str. 6.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.126.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 876/2003 określające szczególne środki zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 2347/2002, dotyczące połowów i wyładunków gatunków głębinowych w odniesieniu do rybołówstwa sezonowego prowadzonego przez Danię w Skagerrak i na Morzu Północnym
Data aktu: 21/05/2003
Data ogłoszenia: 22/05/2003
Data wejścia w życie: 29/05/2003, 01/05/2004