Decyzja 2003/304/WE zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 kwietnia 2003 r.
zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 1369)

(2003/304/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 maja 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję Rady nr 96/411/WE z dnia 25 czerwca 1996 w sprawie usprawnienia wspólnotowych statystyk rolnych(1), ostatnio zmienionej decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady(2)nr 1919/2002/WE, a w szczególności jego art. 4 ust. 1 oraz art. 6 ust. 2

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją 96/411/WE Komisja corocznie ustala techniczny plan działania dla statystyk rolnych.

(2) W celu realizacji odpowiednich polityk wspólnotowych konieczna jest poprawa danych dotyczących materialnych aspektów europejskiego rolnictwa potrzebne jest uzyskanie szczegółowych wskaźników rolno-środowiskowych, konieczny jest rozwój rachunkowości w zakresie aspektów środowiskowych oraz stworzenie systemów informacji dotyczących rozwoju obszarów wiejskich.

(3) Zgodnie z decyzją 96/411/WE Komisja pokryje koszty ponoszone przez każde z Państw Członkowskich na dostosowanie narodowych rolnych systemów statystycznych lub koszty prac przygotowawczych związanych z nowymi lub rosnącymi potrzebami będącymi częścią technicznego planu działania.

(4) Niektóre z działań podjętych w ramach poprzednich planów działania powinny być skonsolidowane a poczynione już wysiłki powinny być kontynuowane.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Statystyk Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zatwierdza się techniczny plan działania na rok 2003 w zakresie poprawy statystyk rolnych (TAPAS 2003), stanowiący załącznik do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 kwietnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 162 z 1.7.1996, str. 14.

(2) Dz.U. L 293 z 29.10.2002, str. 5.

ZAŁĄCZNIK

TECHNICZY PLAN DZIAŁANIA NA ROK 2003 W CELU POPRAWY STATYSTYK ROLNYCH (TAPAS 2003)

Celem działań, jakie mają być podjęte w roku 2003 w ramach technicznego planu działania w celu poprawy statystyk rolnych (TAPAS), jest przyczynienie się do poprawy statystyk rolnych w następujących obszarach:

i) danych dotyczących materialnych aspektów rolnictwa europejskiego;

ii) aspektów środowiskowych rachunkowości rolnej;

iii) wskaźników rolno-środowiskowych, w tym dotyczące stosowania pestycydów;

iv) rozwój obszarów wiejskich.

Komisja pokryje koszty przedsięwzięć w obrębie przedmiotowych działań, jednak w kwocie nieprzekraczającej wielkości przestawionych w Tabeli A w odniesieniu do każdego Państwa Członkowskiego.

Działania proponowane przez Państwa Członkowskie dotyczą:

1) Danych dotyczących materialnych aspektów rolnictwa europejskiego

Jest to kontynuacja działań realizowanych w latach ubiegłych. Celem jest osiągnięcie poprawy w następujących dziedzinach:

a) danych dotyczących powierzchni, produkcji i zużycia upraw, a w szczególności bilansów;

b) danych dotyczących pogłowia zwierząt hodowlanych, produkcji oraz spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, a w szczególności bilansów mięsa;

c) bilansów paszowych (rozwój bilansów paszowych, poprzez poprawę metod szacowania i uzyskanie większej zgodności pomiędzy bilansami podaży a bilansami paszowymi;

d) innych działań z perspektywą na poprawę danych liczbowych w zakresie zapasów lub wewnętrznego spożycia, w tym spożycia w ramach gospodarstwa rolnego, oraz współczynników technicznych.

2) Aspekty środowiskowe rachunkowości rolnej

Celem głównym jest sprawdzenie możliwości wprowadzenia do metodologii zestawień gospodarczych stosowanych w rolnictwie (EAC) oraz leśnictwie (EAF) koncepcji i definicji umożliwiających niektórym elementom mającym znaczenie dla środowiska, aby były traktowane jak usługi w produkcji ogólnej, dotacjach lub opodatkowaniu.

3) Wskaźniki rolno-środowiskowe i zastosowanie pestycydów

Komisja pragnie zachęcać do realizacji projektów, których efektem będzie poprawa istniejących wskaźników, w szczególności takich jak, informacje dotyczące wydajności poszczególnych upraw na poziomie regionalnym, data sprzedaży lub spożycia nawozów mineralnych itp. Wspiera również powstanie wskaźników krajobrazowych, takich jak długość żywopłotów, ścian czy obszarów, stosowanych na poziomie regionalnym poza rejonami zagospodarowanymi rolniczo (pastwiska, pastwiska górskie itp.); wpływ charakterystyki strukturalnej na działanie gospodarstwa; dane dotyczące praktyk stosowanych w uprawie.

Działalność w zakresie stosowania pestycydów ma na celu kontynuację gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących stosowania pestycydów oraz poprawy jakości oraz szybkości przekazu danych poprzez wykorzystanie rozmaitych metod i źródeł. Wyboru upraw dokonują Państwa Członkowskie kierując się ich wielkością oraz ilością stosowanych pestycydów.

4) Rozwój obszarów wiejskich

Ta rozwijająca się dziedzina statystyk rolnych obejmie bardziej szczegółowy podział terytorialny informacji, które zwyczajowo były gromadzone na szczeblu ogólnokrajowym oraz podziały terytorialne niepokrywające się z regionami administracyjnymi, które są stosowane w większości zestawień statystycznych. Objęty nią zostaną szerszy zakres tematów, w tym dochody gospodarstw i rodzin niepochodzące z działalności rolniczej - a w szczególności z działań będących uzupełnieniem działalności rolniczej oraz usług na rzecz społeczności świadczonych przez rolników - oraz warunki życia w rejonach rolniczych, wkład rolnictwa w inne gospodarcze oraz kulturalne działania itp.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Tabela A

grafika

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.110.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/304/WE zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych
Data aktu: 29/04/2003
Data ogłoszenia: 03/05/2003
Data wejścia w życie: 01/01/1970