Dyrektywa 2002/31/WE wykonująca dyrektywę Rady 92/75/EWG w sprawie etykiet efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych typu domowego

DYREKTYWA KOMISJI 2002/31/WE
z dnia 22 marca 2002 r.
wykonująca dyrektywę Rady 92/75/EWG w sprawie etykiet efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych typu domowego

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 3 kwietnia 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/75/EWG z dnia 22 września 1992 r. w sprawie wskazania, poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez urządzenia gospodarstwa domowego(1), w szczególności jej art. 9 i 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 92/75/EWG wymaga od Komisji przyjęcia dyrektyw wdrażających w odniesieniu do różnych urządzeń gospodarstwa domowego, z urządzeniami klimatyzacyjnymi włącznie.

(2) Energia elektryczna wykorzystywana przez urządzenia klimatyzacyjne stanowi znaczącą część całkowitego zapotrzebowania energetycznego gospodarstw domowych Wspólnoty. Istotny jest zakres obniżonego zużycia energii przez te urządzenia.

(3) Zharmonizowane normy stanowią warunki techniczne przyjęte przez europejskie organy standaryzacji, jak określono w załączniku I dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych(2), zmienionej dyrektywą 98/48/WE(3), oraz zgodnie z ogólnymi wytycznymi odnośnie do współpracy między Komisją a tymi organami, przyjętymi dnia 13 listopada 1984 r. wraz ze zmianami.

(4) Informacje odnośnie do emisji hałasu powinny zostać podane przez Państwa Członkowskie, tam gdzie to stosowne, na mocy dyrektywy Rady 86/594/EWG z dnia 1 grudnia 1986 r. w sprawie hałasu emitowanego przez urządzenia gospodarstwa domowego(4).

(5) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na podstawie art. 10 dyrektywy 92/75/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Niniejszą dyrektywę stosuje się do urządzeń klimatyzacyjnych użytku domowego, zasilanych siecią elektryczną, jak zostały one zdefiniowane w Europejskich Normach EN 255-1, EN 814-1 i zharmonizowanych normach, zgodnie z art. 2.

Nie stosuje się jej w odniesieniu do następujących urządzeń:

– urządzeń, które mogą wykorzystywać także inne źródła energii,

– urządzeń typu powietrze-woda ("air-to-water") oraz woda-woda ("water-to-water"),

– zespołów urządzeń o mocy wyjściowej (zdolności chłodzenia) wyższej niż 12 kW.

Artykuł  2
1.
Informacje wymagane na mocy niniejszej dyrektywy będą uzyskiwane za pomocą pomiarów wykonywanych zgodnie ze zharmonizowanymi normami przyjętymi przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) w ramach mandatu udzielonego przez Komisję, zgodnie z dyrektywą 98/34/WE, których numery referencyjne zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, a dla których Państwa Członkowskie opublikowały numery referencyjne norm państwowych transponujących te zharmonizowane normy.

Przepisy zawarte w załącznikach I, II i III do niniejszej dyrektywy, wymagające podania informacji odnoszącej się do hałasu, stosuje się tylko w przypadku gdy informacja ta jest wymagana przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 3 dyrektywy 86/594/EWG. Informacja ta zostaje poddana pomiarowi zgodnie z niniejszą dyrektywą.

2.
Wyrażenia użyte w niniejszej dyrektywie zostają użyte w tym samym znaczeniu, co wyrażenia użyte w dyrektywie 92/75/EWG.
Artykuł  3
1.
Dokumentacja techniczna wymieniona w art. 2 ust. 3 dyrektywy 92/75/EWG obejmuje:

a) nazwę (nazwisko) i adres dostawcy;

b) ogólny opis modelu, wystarczający dla jego łatwej jednoznacznej identyfikacji;

c) informacje, jeśli to stosowne - włącznie z ilustracjami, na temat głównych cech konstrukcyjnych modelu, w szczególności tych elementów, które w sposób znaczny wpływają na zużycie energii przez ten model;

d) raporty na temat stosownych testów pomiarowych przeprowadzanych w ramach procedur kontrolnych dotyczących zharmonizowanych norm wymienionych w art. 2 ust. 1 niniejszej dyrektywy;

e) instrukcję obsługi, jeśli istnieje.

W przypadku gdy informacje odnoszące się do danej kombinacji modeli zostały uzyskane na podstawie obliczeń wykonanych w oparciu o projekt i/lub ekstrapolację z innych kombinacji, dokumentacja powinna zawierać szczegóły na temat takich obliczeń i/lub ekstrapolacji oraz testów przeprowadzanych w celu weryfikacji dokładności dokonanych obliczeń (szczegóły na temat modelu matematycznego do obliczania efektywności systemów dwujednostkowych ("split units") oraz pomiarów dokonanych w celu zweryfikowania tego modelu).

2.
Etykieta, określona w art. 2 ust. 1 dyrektywy 92/75/EWG jest taka, jak określono w załączniku I do niniejszej dyrektywy.

Etykietę umieszcza się na zewnątrz przedniej lub górnej części urządzenia w taki sposób, aby była wyraźnie widoczna i niczym nie zasłonięta.

3.
Treść i format arkusza wymienionego w art. 2 ust. 1 dyrektywy 92/75/EWG są takie, jak określono w załączniku II do niniejszej dyrektywy.
4.
W przypadku gdy urządzenia są oferowane do sprzedaży, wynajmu lub sprzedaży ratalnej za pomocą komunikatów w formie pisemnej lub innej, takiej jak oferta pisemna, katalog zamówień przesyłanych pocztą, ogłoszenia w Internecie i innych mediach elektronicznych, co oznacza, że potencjalny klient nie może oczekiwać pokazania urządzenia, komunikaty takie zawierają wszelkie informacje wyszczególnione w załączniku III do niniejszej dyrektywy.
5.
Klasa efektywności energetycznej urządzenia ustalana jest zgodnie z załącznikiem IV.
Artykuł  4

Jako środki przejściowe Państwa Członkowskie zezwalają, do dnia 30 czerwca 2003 r., na wprowadzanie na rynek, komercjalizację i/lub wystawy produktów oraz rozpowszechnianie komunikatów określonych w art. 3 ust. 4, które nie są zgodne z niniejszą dyrektywą.

Artykuł  5
1.
Państwa Członkowskie przyjmą i opublikują przed dniem 1 stycznia 2003 r. przepisy niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję. Państwa te stosują niniejsze przepisy począwszy od dnia 1 stycznia 2003 r.
2.
Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.
3.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  7

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 marca 2002 r.

W imieniu Komisji
Loyola DE PALACIO
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 297 z 13.10.1992, str. 16.

(2) Dz.U. L 204 z 21.7.1998, str. 37.

(3) Dz.U. L 217 z 5.8.1998, str. 18.

(4) Dz.U. L 344 z 6.12.1986, str. 24.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ETYKIETA

Wzór etykiety

1. Etykietę stanowi stosowna wersja językowa wybrana z poniżej przedstawionych ilustracji:

Etykieta dla urządzeń tylko chłodzących - Etykieta 1

grafika

Etykieta dla urządzeń chłodzących/nagrzewających - Etykieta 2

grafika

2. Następujące uwagi określają informacje, jakie mają zostać uwzględnione:

Uwaga

I. Nazwa (nazwisko) producenta lub znak towarowy.

II. Identyfikator modelu dostawcy.

W przypadku "systemów dwujednostkowych i wielojednostkowych" ("split and multi-split units") identyfikator modelu elementów wewnętrznych i zewnętrznych, do których kombinacji odnoszą się poniżej podane liczby.

III. Klasa efektywności energetycznej modelu lub kombinacji, ustalona zgodnie z załącznikiem IV. Wierzchołek strzałki zawierającej daną literę wskaźnika umieszczony jest na tym samym poziomie, co wierzchołek odpowiedniej strzałki.

Wysokość strzałki zawierającej literę wskaźnika jest nie mniejsza niż wysokość strzałek oznaczających klasy i nie większa niż ich podwójna wysokość.

IV. Bez uszczerbku dla jakichkolwiek wymogów określonych przez system wspólnotowego oznakowania ekologicznego, w przypadku gdy modelowi przyznano "etykietę oznakowania ekologicznego Unii Europejskiej", zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), może zostać dołączona kopia takiego oznakowania.

V. Orientacyjne roczne zużycie energii obliczone na podstawie całkowitej mocy wejściowej, określonej w zharmonizowanych normach określonych w art. 2, pomnożonej przez średnio 500 godzin rocznie w pełnym obciążeniu w trybie chłodzącym, ustalone zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm, określonymi w art. 2 (warunki T1 "umiarkowane").

VI. Efektywność chłodząca określona jako zdolność chłodząca urządzenia podana w kW w trybie chłodzącym w czasie pełnego obciążenia, ustalona zgodnie z procedurami kontrolnymi norm zharmonizowanych, określonymi w art. 2 (warunki T1 "umiarkowane").

VII. Wskaźnik efektywności energetycznej (EER) urządzenia w trybie chłodzącym w czasie pełnego obciążenia, ustalony zgodnie z procedurami kontrolnymi norm zharmonizowanych, określonymi w art. 2 (warunki T1 "umiarkowane").

VIII. Typ urządzenia: wyłącznie chłodzące, chłodzące/nagrzewające. Strzałka tego wskaźnika jest umieszczona na tym samym poziomie, co określenie właściwego jej typu.

IX. Tryb chłodzenia: chłodzenie powietrzem, chłodzenie wodą.

Strzałka tego wskaźnika jest umieszczona na tym samym poziomie, co określenie właściwego jej typu.

X. Tylko w przypadku urządzeń z możliwością nagrzewania (etykieta 2) cieplna moc wyjściowa określona jako podana w kW zdolność grzewcza urządzenia w trybie grzewczym w czasie pełnego obciążenia, ustalona zgodnie z procedurami kontrolnymi norm zharmonizowanych, określonymi w art. 2 (warunki T1 + 7C).

XI. Tylko w przypadku urządzeń ze zdolnością grzewczą (etykieta 2) klasa efektywności energetycznej w trybie grzewczym, zgodnie z załącznikiem IV, wyrażona w skali od A (wyższa) do G (niższa), ustalona zgodnie z procedurami kontrolnymi norm zharmonizowanych, zgodnie z art. 2 (warunki T1 + 7C). Jeśli zdolność grzewcza urządzenia jest zapewniania przez element rezystancyjny, współczynnik efektywności (COP) wynosi 1.

XII. W stosownych przypadkach poziom hałasu podczas standardowego działania ustalony zgodnie z dyrektywą 86/594/EWG.

Uwaga:

Odpowiedniki terminologiczne w innych językach tych powyżej podanych są określone w załączniku V.

Drukowanie

3. Poniżej określone są niektóre aspekty etykiety:

Użyte kolory:

CMYK - cyan (niebiesko-zielony), magenta (malinowy), żółty, czarny.

Np. 07X0: 0 % cyan, 70 % magenta, 100 % żółty, 0 % czarny.

Strzałki

A X0X0

B 70X0

C 30X0

D 00X0

E 03X0

F 07X0

G 0XX0

Kontur: kolor X070.

Kolor tła strzałki określającej klasę efektywności energetycznej - czarny.

Całość tekstu jest w kolorze czarnym. Tło jest białe.

______

(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

KARTA

Karta zawiera następujące informacje mogące być podane w formie tabeli obejmującej kilka modeli dostarczanych przez tego samego dostawcę. Informacje są podane w porządku określonym poniżej, chyba że zawarte są w bardziej ogólnym opisie urządzenia:

1. Nazwa (nazwisko) producenta lub znak towarowy.

2. Identyfikator modelu dostawcy.

W przypadku "systemów dwujednostkowych i wielojednostkowych" ("split and multi-split units") identyfikator modelu elementów wewnętrznych i zewnętrznych, do których kombinacji odnoszą się poniżej podane liczby.

3. Klasa efektywności energetycznej modelu, ustalona zgodnie z załącznikiem IV. Wyrażona jako "Klasa efektywności energetycznej w skali od A (bardziej efektywne) do G (mniej efektywne)". Jeżeli informacje te podane są w formie tabeli, dane te mogą zostać wyrażone w inny sposób, pod warunkiem że wynika z niego, że skala rozpoczyna się od A (bardziej sprawna), a kończy na G (mniej sprawna).

4. Jeżeli informacje podawane są w tabeli oraz jeżeli urządzenia wymienione w tabeli posiadają "przyznane wspólnotowe oznakowanie ekologiczne" zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 1980/2000, informacja ta może zostać tam włączona. W tym przypadku w nagłówku umieszczony zostanie zapis: "wspólnotowe oznakowanie ekologiczne", a pozycja ta będzie się składać z egzemplarza oznakowania ekologicznego. Niniejszy przepis nie narusza innych wymogów w oparciu o wspólnotowy program przyznawania oznakowań ekologicznych.

5. Orientacyjne roczne zużycie energii obliczone na podstawie średniego użytkowania na poziomie 500 godzin rocznie, ustalone zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm, zgodnie z art. 2 (warunki T1 "umiarkowane"), zgodnie z załącznikiem 2, uwaga V.

6. Chłodząca moc wyjściowa określona jako podana w kW zdolność chłodząca urządzenia w trybie chłodzącym w czasie pełnego obciążenia, ustalona zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm, określonymi w art. 2 (warunki T1 "umiarkowane"), zgodnie z załącznikiem 2, uwaga VI.

7. EER (wskaźnik efektywności energetycznej) urządzenia w trybie chłodzącym w czasie pełnego obciążenia, ustalony zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm, określonymi w art. 2 (warunki T1 "umiarkowane").

8. Typ urządzenia: wyłącznie chłodzące, chłodzące/nagrzewające.

9. Tryb chłodzenia: chłodzenie powietrzem, chłodzenie wodą.

10. Tylko w przypadku urządzeń z możliwością nagrzewania cieplna moc wyjściowa określona jako podana w kW zdolność grzewcza urządzenia w trybie grzewczym w czasie pełnego obciążenia, ustalona zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm, o których mowa w art. 2 (warunki T1 + 7C), zgodnie z załącznikiem 1, uwaga X.

11. Tylko w przypadku urządzeń ze zdolnością grzewczą klasa efektywności energetycznej w trybie grzewczym, zgodnie z załącznikiem IV, wyrażona w skali od A (wyższa) do G (niższa), ustalona zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm, określonymi w art. 2 (warunki T1 + 7C), zgodnie z załącznikiem 1, uwaga XI. Jeśli zdolność grzewcza urządzenia jest zapewniania przez element rezystancyjny, współczynnik efektywności (COP) wynosi 1.

12. W stosownych przypadkach poziom hałasu podczas standardowego działania, ustalony zgodnie z dyrektywą 86/594/EWG.

13. Dodatkowo dostawcy mogą dołączyć w pkt 5-8 informacje odnoszące się do innych warunków kontrolnych, ustalonych zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm, określonymi w art. 2.

Jeśli do arkusza jest dołączona kolorowa lub czarno-biała kopia etykiety, należy uwzględnić tylko informacje dodatkowe.

Uwaga:

Odpowiedniki powyżej podanych terminów w innych językach są określone w załączniku V.

ZAŁĄCZNIK  III

ZAMÓWIENIA POCZTOWE ORAZ INNE FORMY SPRZEDAŻY POZA MIEJSCEM SIEDZIBY FIRMY

Katalogi wysyłane pocztą, komunikaty, oferty pisemne, ogłoszenia w Internecie i innych mediach elektronicznych, określone w art. 3 ust. 4, zawierają następujące informacje, podane w określonej kolejności:

(Jak w załączniku II)

Uwaga:

Odpowiedniki terminologiczne w innych językach, odpowiadające powyższym, są określone w załączniku V.

ZAŁĄCZNIK  IV

KLASYFIKACJA

1. Klasa efektywności energetycznej jest ustalona zgodnie z następującymi tabelami, w których EER (wskaźnik efektywności energetycznej) jest ustalany zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm określonymi w art. 2, w warunkach T1 "umiarkowane".

Tabela 1 - Urządzenia klimatyzacyjne chłodzone powietrzem

Tabela 1.1

Klasa efektywności energetycznej Systemy dwujednostkowe

i wielojednostkowe

A 3,20 < EER
В 3,20 ≥ EER > 3,00
С 3,00 ≥ EER > 2,80
D 2,80 ≥ EER > 2,60
E 2,60 ≥ EER > 2,40
F 2,40 ≥ EER > 2,20
G 2,20 ≥ EER

Tabela 1.2

Klasa efektywności energetycznej Klimatyzatory o budowie zwartej(1)
A 3,00 < EER
B 3,00 ≥ EER > 2,80
C 2,80 ≥ EER > 2,60
D 2,60 ≥ EER > 2,40
E 2,40 ≥ EER > 2,20
F 2,20 ≥ EER > 2,00
G 2,00 ≥ EER
(1) Systemy o budowie zwartej "dwukanałowe" (znane w handlu jako

"dwukanałowe" - "double-ducts"), określone jako "urządzenie

klimatyzacyjne całkowicie umiejscowione wewnątrz przestrzeni

klimatyzowanej, z wlotem powietrza do skraplacza oraz wylotem powietrza

połączonymi do części zewnętrznej za pomocą dwóch przewodów", będą

klasyfikowane zgodnie z tabelą 1.2 ze współczynnikiem poprawki

wynoszącym -0,4.

Tabela 1.3

Klasa efektywności energetycznej Klimatyzatory z jedną osłoną

pierścieniową

A 2,60 < EER
В 2,60 ≥ EER > 2,40
С 2,40 ≥ EER > 2,20
D 2,20 ≥ EER > 2,00
E 2,00 ≥ EER > 1,80
F 1,80 ≥ EER > 1,60
G 1,60 ≥ EER

Tabela 2 - Urządzenia klimatyzacyjne chłodzone wodą

Tabela 2.1

Klasa efektywności energetycznej Systemy dwujednostkowe

i wielojednostkowe

A 3,60 < EER
B 3,60 ≥ EER > 3,30
C 3,30 ≥ EER > 3,10
D 3,10 ≥ EER > 2,80
E 2,80 ≥ EER > 2,50
F 2,50 ≥ EER > 2,20
G 2,20 ≥ EER

Tabela 2.2

Klasa efektywności energetycznej Klimatyzatory o budowie zwartej
A 4,40< EER
B 4,40≥ EER > 4,10
C 4,10≥ EER > 3,80
D 3,80≥ EER > 3,50
E 3,50≥ EER > 3,20
F 3,20≥ EER > 2,90
G 2,90≥ EER

2. Klasa efektywności energetycznej w trybie grzewczym jest ustalana zgodnie z następującymi tabelami:

w przypadku gdy współczynnik efektywności (COP) ustalony jest zgodnie z procedurami kontrolnymi zharmonizowanych norm określonymi w art. 2 w warunkach T1 + 7C.

Tabela 3 - Urządzenia klimatyzacyjne chłodzone powietrzem - tryb grzewczy

Tabela 3.1

Klasa efektywności energetycznej Systemy dwujednostkowe i wielojednostkowe
A 3,60 < COP
В 3,60 ≥ COP > 3,40
С 3,40 ≥ COP > 3,20
D 3,20 ≥ COP > 2,80
E 2,80 ≥ COP > 2,60
F 2,60 ≥ COP > 2,40
G 2,40 ≥ COP

Tabela 3.2

Klasa efektywności energetycznej Klimatyzatory o budowie zwartej(1)
A 3,40 < COP
В 3,40 ≥ COP > 3,20
С 3,20 ≥ COP > 3,00
D 3,00 ≥ COP > 2,60
E 2,60 ≥ COP > 2,40
F 2,40 ≥ COP > 2,20
G 2,20 ≥ COP
(1) Systemy o budowie zwartej "dwukanałowe" (znane w handlu jako

"dwukanałowe"- "double-ducts"), określone jako "urządzenie

klimatyzacyjne całkowicie umiejscowione wewnątrz przestrzeni

klimatyzowanej, z wlotem powietrza do skraplacza oraz wylotem powietrza

połączonymi do części zewnętrznej za pomocą dwóch przewodów", będą

klasyfikowane zgodnie z tabelą 3.2 ze współczynnikiem poprawki

wynoszącym -0,4.

Tabela 3.3

Klasa efektywności energetycznej Klimatyzatory z jedną osłoną pierścieniową
A 3,00 < COP
В 3,00 ≥ COP > 2,80
С 2,80 ≥ COP > 2,60
D 2,60 ≥ COP > 2,40
E 2,40 ≥ COP > 2,10
F 2,10 ≥ COP > 1,80
G 1,80 ≥ COP

Table 4 - Urządzenia klimatyzacyjne chłodzone wodą - tryb grzewczy

Tabela 4.1

Klasa efektywności energetycznej Systemy dwujednostkowe i wielojednostkowe
A 4,00 < COP
В 4,00 ≥ COP > 3,70
С 3,70 ≥ COP > 3,40
D 3,40 ≥ COP > 3,10
E 3,10 ≥ COP > 2,80
F 2,80 ≥ COP > 2,50
G 2,50 ≥ COP

Tabela 4.2

Klasa efektywności energetycznej Klimatyzatory o budowie zwartej
A 4,70 < COP
В 4,70 ≥ COP > 4,40
С 4,40 ≥ COP > 4,10
D 4,10 ≥ COP > 3,80
E 3,80 ≥ COP > 3,50
F 3,50 ≥ COP > 3,20
G 3,20 ≥ COP

ZAŁĄCZNIK  V 1

TŁUMACZENIE TERMINÓW DO ZASTOSOWANIA NA ETYKIECIE I KARTY

grafika

grafika

grafika

1 Załącznik V:

-zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2006/80/WE z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.67) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024