Decyzja 2002/251/WE dotycząca określonych środków ochronnych w odniesieniu do mięsa drobiowego i pewnych produktów rybołówstwa i akwakultury przeznaczonych do spożycia przez ludzi i przywożonych z Tajlandii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 27 marca 2002 r.
dotycząca określonych środków ochronnych w odniesieniu do mięsa drobiowego i pewnych produktów rybołówstwa i akwakultury przeznaczonych do spożycia przez ludzi i przywożonych z Tajlandii

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 1319)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/251/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 marca 2002 r.)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(1), w szczególności jego art. 53 ust. 1,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(2), w szczególności jej art. 22 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W odniesieniu do żywności, w szczególności art. 53 ust. 1 lit. b) pkt iii) rozporządzenia (WE) nr 17/2002, określa przyjęcie wszelkich odpowiednich środków tymczasowych w przypadku gdy ewidentne jest, że żywność przywożona z państwa trzeciego może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt lub środowiska naturalnego.

(2) Zgodnie z dyrektywą 97/78/WE należy zastosować niezbędne środki przywozu określonych produktów z państw trzecich, w przypadku gdy pojawia się niebezpieczeństwo poważnego zagrożenia zdrowia ludzi lub zwierząt.

(3) Wykryto obecność nitrofuranów w mięsie drobiowym i w krewetkach przeznaczonych do spożycia przez ludzi i przywożonych z Tajlandii.

(4) Ponieważ obecność tej substancji stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi, należy pobrać i zanalizować próbki ze wszystkich przesyłek zawierających mięso drobiowe i krewetki przywożone z Tajlandii w celu stwierdzenia, czy nie są szkodliwe dla zdrowia.

(5) Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 ustanawia system szybkiego alarmowania dla żywności i należy z niego korzystać dla wprowadzenia wymogu wzajemnej informacji, ustanowionego w dyrektywie 97/78/WE.

(6) Niniejsza decyzja zostanie zweryfikowana w świetle gwarancji udzielonych przez właściwe władze tajlandzkie i na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez Państwa Członkowskie.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszą decyzję stosuje się do mięsa drobiowego i krewetek przywożonych z Tajlandii.

Artykuł  2
1. 1
Przy zastosowaniu odpowiednich planów pobierania próbek oraz metod wykrywania, Państwa Członkowskie poddają analizie chemicznej każdą przesyłkę mięsa drobiowego przywożoną z Tajlandii, której towarzyszy świadectwo zdrowia wydane przed dniem 22 września 2002 r. w celu upewnienia się, że produkt ten nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Analizy te trzeba przeprowadzać w szczególności w celu wykrycia obecności substancji przeciwbakteryjnych, w szczególności nitrofuranów i ich metabolitów.
2.
Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję o wynikach analizy, o której mowa w ust. 1, wykorzystując system szybkiego alarmowania dla żywności ustanowiony rozporządzeniem (WE) nr 178/2002.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie nie zezwalają na przywóz na swoje terytorium lub przesłanie do innego Państwa Członkowskiego produktów wspomnianych w art. 1, o ile wyniki analizy, o której mowa w art. 2, nie są pozytywne.

Artykuł  4

Wszelkie wydatki poniesione w związku ze stosowaniem niniejszej decyzji ponosi wysyłający, odbiorca lub ich agent.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie zmienią środki stosowane do przywozu w celu ich dostosowania do przepisów niniejszej decyzji i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja zostanie zrewidowana na podstawie gwarancji udzielonych przez właściwe władze tajlandzkie i na podstawie wyników testów opisanych w art. 2.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 marca 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 9.

1 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2003/895/WE z dnia 19 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.333.92) zmieniającej nin. decyzję z dniem 30 czerwca 2003 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.84.77

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/251/WE dotycząca określonych środków ochronnych w odniesieniu do mięsa drobiowego i pewnych produktów rybołówstwa i akwakultury przeznaczonych do spożycia przez ludzi i przywożonych z Tajlandii
Data aktu: 27/03/2002
Data ogłoszenia: 28/03/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970