Wspólne działanie 2002/211/WPZiB w sprawie mianowania Specjalnego Przedstawiciela UE w Bośni i Hercegowinie

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY
z dnia 11 marca 2002 r.
w sprawie mianowania Specjalnego Przedstawiciela UE w Bośni i Hercegowinie

(2002/211/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 13 marca 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14 i art. 18 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 18 lutego 2002 r. Rada wyraziła gotowość mianowania kolejnego Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie Specjalnym Przedstawicielem UE w Bośni i Hercegowinie. W ten sposób UE przekazała jasne przesłanie, że przyszłość Bośni i Hercegowiny leży w interesie integracji z europejskimi strukturami, na bazie stabilizacji i procesu stowarzyszenia.

(2) Dnia 28 lutego 2002 r. Komitet Sterujący Rady Zaprowadzania Pokoju przyjął do wiadomości, że UE zamierza mianować następnego Wysokiego Przedstawiciela Specjalnym Przedstawicielem UE w Bośni i Hercegowinie.

(3) Dnia 11 marca 2002 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2002/210/WPZiB w sprawie Misji Policyjnej Unii Europejskiej(1), którego art. 6 stanowi, że Rada powinna mianować Specjalnego Przedstawiciela UE w Bośni i Hercegowinie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Niniejszym mianuje się Lorda Ashdown Specjalnym Przedstawicielem Unii Europejskiej (SPUE) w Bośni i Hercegowinie.

Artykuł  2
1.
Rola SPUE w żadnej mierze nie przesądza o mandacie Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie, włączając w to funkcje koordynacyjne w odniesieniu do działalności wszystkich organizacji cywilnych i agencji wymienionych w układzie pokojowym z Dayton/Paryża i późniejszych wnioskach i deklaracjach Rady Zaprowadzania Pokoju.
2.
SPUE prowadzi obserwację pełnego spektrum działań w sferze praworządności i w tym kontekście doradza, odpowiednio, Sekretarzowi Generalnemu/Wysokiemu Przedstawicielowi (SG/WP) i Komisji.
3.
Szerokie kompetencje SPUE obejmują prawo udzielania, w miarę potrzeby, wskazówek szefowi misji/komisarzowi policji misji policyjnej UE.
Artykuł  3

SPUE podlega Radzie przez SG/WP.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem 3 czerwca 2002 r.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 marca 2002 r.

W imieniu Rady
J. PIQUÉ I CAMPS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 70 z 13.3.2002, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024