Rozporządzenie 2181/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1239/95 ustanawiające przepisy wykonawcze dla wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do postępowania przed Wspólnotowym Urzędem Odmian Roślin

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2181/2002
z dnia 6 grudnia 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1239/95 ustanawiające przepisy wykonawcze dla wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do postępowania przed Wspólnotowym Urzędem Odmian Roślin

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2506/95(2), w szczególności jego art. 114,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnotowy Urząd Odmian Roślin (Urząd) utworzony na mocy rozporządzenia (WE) nr 2100/94 wprowadza w życie i stosuje system ochrony odmian roślin.

(2) Zasady dotyczące postępowania przed powyższym Urzędem są ustanowione w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1239/95(3), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 448/96(4). Artykuł 27 tego rozporządzenia przewidywał, że sprawozdania z badania wykonywane pod nadzorem władz Państwa Członkowskiego lub państwa trzeciego, które jest członkiem Międzynarodowej Unii ds. Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV), powinny stanowić wystarczającą podstawę do rozstrzygnięcia. Jednakże art. 27 był przepisem tymczasowym, który wygasł w dniu 30 czerwca 1998 r.

(3) Intencją tymczasowego zastosowania art. 27 rozporządzenia (WE) nr 1239/95 było utworzenie niezależnego wspólnotowego systemu, w ramach powyższego Urzędu, który organizuje badania techniczne odmian zgłoszonych na podstawie odpowiedniego wniosku o ochronę odmian roślin. Jednakże doświadczenie Urzędu wykazało konieczność wzięcia pod uwagę innych sprawozdań z badania określonych w art. 27.

(4) Większość uprawnień wynikających ze wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin, nadanych po dniu 30 czerwca 1998 r., została oparta na rozstrzygnięciach uwzględniających badania techniczne wykonywane pod nadzorem innych władz, poza powyższym Urzędem, które dotują tę działalność na bardzo konkurencyjnym rynku.

(5) Jest zatem niezbędne, aby doprowadzić do uregulowania działalności powyższego Urzędu, począwszy od dnia 1 lipca 1998 r. Jednocześnie należy zachować możliwość stosowania w przyszłości art. 27. Dlatego rozporządzenie (WE) nr 1239/95 powinno zostać zmienione z mocą od dnia 1 lipca 1998 r.

(6) Przeprowadzono konsultację z Radą Administracyjną Wspólnotowego Urzędu Odmiany Roślin.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Systemu Ochrony Odmian Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1239/95 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 27 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 27

Inne sprawozdania z badania

1. Sprawozdanie z badania dotyczące wyników każdego badania technicznego, które przeprowadzono lub które przeprowadza się do celów urzędowych w Państwie Członkowskim przez jeden z urzędów odpowiedzialnych za dane gatunki na podstawie art. 55 ust. 1 rozporządzenia podstaw, że:

- materiał dostarczony do badania technicznego spełnia normy, co do ilości i jakości, które mogą zostać ustanowione na podstawie art. 55 ust. 4 rozporządzenia podstawowego,

- badanie techniczne zostało przeprowadzone w sposób zgodny z opisem opracowanym przez Radę Administracyjną na podstawie art. 55 ust. 1 podstawowego rozporządzenia oraz zostało wykonane zgodnie z wydanymi wytycznymi dotyczącymi testu lub udzielonymi instrukcjami ogólnymi, na podstawie art. 56 ust. 2 tego rozporządzenia oraz art. 22 i 23 niniejszego rozporządzenia,

- Urząd miał możliwość monitorowania przeprowadzanego badania technicznego, oraz

- Urząd otrzymuje tymczasowe sprawozdanie z każdego sezonu wegetacji przed sprawozdaniem z badania, w przypadku gdy nie ma bezpośredniego dostępu do końcowego sprawozdania.

2. W przypadku gdy Urząd uważa, że sprawozdanie z badania określone w ust. 1 nie stanowi wystarczającej podstawy do rozstrzygnięcia, może zastosować procedurę na podstawie art. 55 niniejszego rozporządzenia po konsultacji z wnioskodawcą i zainteresowanym urzędem badawczym.

3. Urząd i każdy właściwy krajowy urząd odmian roślin w Państwie Członkowskim udziela pomocy administracyjnej innemu urzędowi przez udostępnianie, na wniosek, wszelkich sprawozdań z badania danej odmiany w celach oceny odrębności, jednolitości i trwałości tej odmiany. Urząd lub właściwy krajowy urząd odmian roślin pobiera ściśle określoną kwotę za przedłożenie takiego sprawozdania, kwota ta jest uzgadniana przez zainteresowane urzędy.

4. Sprawozdanie z badania dotyczące wyników badania technicznego, które przeprowadzono lub które przeprowadza się w celach urzędowych w państwie trzecim, będącym członkiem Międzynarodowej Unii ds. Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV), może być uważane za stanowiące wystarczającą podstawę do rozstrzygnięcia, pod warunkiem że badanie techniczne spełnia warunki ustanowione w pisemnej umowie zawartej między Urzędem a właściwymi organami takiego państwa trzeciego. Takie warunki powinny zawierać co najmniej:

- warunki dotyczące materiału określonego w ust. 1 tiret pierwsze,

- potwierdzenie, że badania techniczne zostały przeprowadzone zgodnie z wydanymi wytycznymi dotyczącymi testu lub udzielonymi instrukcjami ogólnymi, na podstawie art. 56 ust. 2 rozporządzenia podstawowego,

- potwierdzenie, że Urząd ma możliwość dokonania oceny przydatności urządzeń do przeprowadzania badań technicznych przedmiotowych gatunków roślin w tym państwie trzecim i monitorowania przebiegu przedmiotowych badań technicznych, oraz

- warunki dotyczące dostępności sprawozdań, ustanowione w ust. 1 tiret czwarte.";

2) w art. 95 skreśla się akapit drugi.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 1998 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 grudnia 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 227 z 1.9.1994, str. 1.

(2) Dz.U. L 258 z 28.10.1995, str. 3.

(3) Dz.U. L 121 z 1.6.1995, str. 37.

(4) Dz.U. L 62 z 13.3.1996, str. 3.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.331.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2181/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1239/95 ustanawiające przepisy wykonawcze dla wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do postępowania przed Wspólnotowym Urzędem Odmian Roślin
Data aktu: 06/12/2002
Data ogłoszenia: 07/12/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/12/2002, 01/07/1998