Decyzja 2045/2002/WE zmieniająca decyzję 1720/1999/WE przyjmującą szereg działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)

DECYZJA 2045/2002/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 21 października 2002 r.
zmieniająca decyzję 1720/1999/WE przyjmującą szereg działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 156,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Celem decyzji nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(4) jest uzyskanie we Wspólnocie wysokiego stopnia interoperacyjności między transeuropejskimi sieciami telematycznymi ustanowionymi między Państwami Członkowskimi i instytucjami wspólnotowymi w celu wsparcia ustanowienia unii gospodarczej i walutowej, jak również wykonania polityk wspólnotowych oraz osiągnięcia znaczących korzyści dla administracji Państw Członkowskich i Wspólnoty poprzez usprawnienie działań i przyspieszenie wdrażania nowych sieci i ulepszeń.

(2) Korzyści z transeuropejskich sieci telematycznych dla administracji powinny zostać rozciągnięte na obywateli i przedsiębiorstwa Wspólnoty, przede wszystkim w tych dziedzinach, gdzie wnoszą wkład w inicjatywę e-Europy i związany z nią plan działań, w szczególności obszar administracji on-line.

(3) Należy odpowiednio uwzględnić zalecenia zawarte w deklaracji wydanej na Konferencji Ministerialnej e-Government "Od polityki do praktyki", która odbyła się w Brukseli w dniach 29 i 30 listopada 2001 r., jak również wnioski z Konferencji "e-Government w służbie europejskich obywateli i przedsiębiorstw - czego wymaga się na poziomie europejskim", zorganizowanej wspólnie przez prezydencję Rady i Komisję (IDA) w Sztokholmie/Sandhamn w dniach 13 i 14 czerwca 2001 r.

(4) Uwzględniając rozpowszechnianie dobrej praktyki, powinno się organizować konferencje, warsztaty i inne rodzaje wydarzeń w celu podniesienia ogólnej świadomości na temat osiągnięć i korzyści z działań i projektów IDA, zachęcając do szerokiej dyskusji na temat przyszłych kierunków i priorytetów programu IDA.

(5) W celu realizacji wspólnotowych działań określonych w art. 3-10 decyzji nr 1720/1999/WE należy wyjaśnić, że wszelkie propozycje podwyżek budżetowych w kwocie powyżej 250.000 EUR na linię projektową w terminie roku mają podlegać procedurze określonej w tej decyzji.

(6) W związku z zainteresowaniem wyrażonym przez Maltę i Turcję program IDA może być otwarty dla uczestnictwa tych państw w działaniach horyzontalnych i środkach w ramach decyzji nr 1720/1999/WE. Zanim program IDA zostanie otwarty dla pełnego uczestnictwa dla wszystkich krajów kandydujących, powinna być ułatwiona możliwość użycia przez te kraje na własny koszt ogólnych usług IDA, w celu wykonania polityki wspólnotowej. Możliwość taka powinna być również udostępniona innym państwom trzecim na tych samych warunkach.

(7) W celu uzyskania większej elastyczności w alokacji budżetu rocznego należy wprowadzić finansową kwotę referencyjną dla wykonania wspólnotowego działania w ramach decyzji nr 1720/1999/WE na okres 2002-2004 r. z kwotami rocznych środków zatwierdzonymi przez władzę budżetową w granicach perspektywy finansowej.

(8) Środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji muszą być przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(5).

(9) Decyzja nr 1720/1999/WE powinna zostać odpowiednio zmieniona,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji nr 1720/1999/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 1 ust. 1:

a) litera d) otrzymuje brzmienie:

"d) rozszerzenie korzyści takich sieci, wymienionych w lit. c) dla przemysłu wspólnotowego i obywateli Unii Europejskiej, przede wszystkim w tych obszarach, gdzie wnoszą wkład w realizację celów inicjatywy e-Europa i związanego z nią planu działań, w szczególności obszar administracji on-line;"

b) dodaje się lit. f) w brzmieniu:

"f) tam gdzie właściwe, identyfikacja i rozwinięcie paneuropejskich usług elektronicznych administracji dla obywateli i przedsiębiorstw oraz innych odpowiednich usług elektronicznych administracji wykorzystywanych stosownie do priorytetów ustanowionych w art. 4 decyzji nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 1999 r. w sprawie szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)(*).

______

(*) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1."

2) W art. 3 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Tam gdzie właściwe, w celu umożliwienia identyfikacji działań horyzontalnych i środków, które należy podjąć, Wspólnota ustanawia opis infrastruktury, który służy jako platforma dla rozwijania projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak również dla pozostałych sieci sektorowych, określonych w decyzji nr 1719/1999/WE.

Opisana infrastruktura obejmuje ramy współdziałania dla sieci, usług, bezpieczeństwa, zastosowań, zawartości i innych odpowiednich elementów. Może również obejmować takie aspekty, jak niezbędne zarządzanie, organizacja, odpowiedzialność i podział kosztów. Opis obejmuje także strategię do wykorzystania dla rozwoju i wdrażania infrastruktury. Przeglądu opisu dokonuje się w okresach rocznych."

3) W art. 10 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Wspólnota organizuje konferencje, warsztaty i inne rodzaje wydarzeń w celu zapewnienia ogólnej świadomości osiągnięć i korzyści wynikających z działań i projektów IDA oraz zachęcenia do szerokiej dyskusji na temat przyszłych kierunków i priorytetów programu IDA."

4) W art. 11 ust. 2-4 otrzymują brzmienie:

"2. Sekcja programu pracy IDA, dotycząca wykonania niniejszej decyzji, którą Komisja opracowuje na cały okres i której przeglądu dokonuje się co najmniej dwa razy w roku, wymaga zatwierdzenia na podstawie zgodności z odpowiednimi przepisami art. 3-10, zgodnie z procedurą określoną w art. 12 ust. 2.

3. Wspólne zasady i procedury dla wprowadzania współdziałania technicznego i administracyjnego przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 12 ust. 2.

4. Procedurę określoną w art. 12 ust. 2 stosuje się również do zatwierdzania rozdziału rocznych wydatków budżetowych na mocy niniejszej decyzji. Propozycje wszelkiego zwiększania wydatków budżetowych o kwotę powyżej 250.000 EUR na linię projektową w okresie rocznym podlegają również wymienionej procedurze."

5) Artykuł 12 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 12

Komitet

1. Komisja jest wspomagana przez komitet zwany Komitetem Telematyki między Administracjami (TAC), składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji.

2. W przypadku odwołań do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 i 7 decyzji Rady 1999/468/WE(*), z uwzględnieniem jej art. 8.

Okres ustanowiony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3. TAC przyjmuje swój regulamin.

4. Komisja składa TAC coroczne sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji.

______

(*) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23."

6) Artykuł 14 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 14

Rozszerzenie na EOG i kraje stowarzyszone

1. Program IDA może być otwarty, w ramach odpowiednich porozumień ze Wspólnotą Europejską, dla uczestnictwa tych krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i państw stowarzyszonych Europy Środkowej i Wschodniej, Cypru, Malty i Turcji w środkach i działaniach horyzontalnych w ramach niniejszej decyzji.

2. W trakcie wykonywania niniejszej decyzji wspierana jest współpraca między państwami trzecimi i organami lub organizacjami międzynarodowymi, tam gdzie jest to właściwe.

3. Zanim program IDA zostanie otwarty dla ich pełnego uczestnictwa, państwa stowarzyszone Europy Środkowej i Wschodniej, Cypr, Malta i Turcja mogą, na własny koszt, użytkować usługi ogólne IDA, w celu wykonania polityki wspólnotowej.

4. Pozostałe państwa trzecie mogą również, na własny koszt, użytkować usługi podstawowe IDA w celu wykonania polityki wspólnotowej."

7) Artykuł 15 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 15

Finansowa kwota referencyjna

1. Finansowa kwota referencyjna na wykonanie wspólnotowych działań w ramach niniejszej decyzji na okres 2002-2004 wynosi 34,2 mln EUR.

2. Wartość rocznych przyznawanych środków zatwierdzana jest przez władze budżetowe w granicach perspektywy finansowej."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 października 2002 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX P. S. MØLLER
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 332 E z 27.11.2001, str. 290.

(2) Dz.U. C 80 z 3.4.2002, str. 21.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 11 czerwca 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 23 września 2002 r.

(4) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 9.

(5) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.316.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2045/2002/WE zmieniająca decyzję 1720/1999/WE przyjmującą szereg działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA)
Data aktu: 21/10/2002
Data ogłoszenia: 20/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/11/2002