Rozporządzenie 2010/2002 zmieniająca rozporządzenie (WE) nr 1799/2001 ustanawiające normę handlową dla owoców cytrusowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2010/2002
z dnia 12 listopada 2002 r.
zmieniająca rozporządzenie (WE) nr 1799/2001 ustanawiające normę handlową dla owoców cytrusowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 545/2002(2), w szczególności jego art. 2 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1799/2001(3), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 453/2002(4), ustanowiło przepisy w sprawie jakości, sortowanie według wielkości, prezentacji i oznakowania owoców cytrusowych.

(2) Ostatnio została zmieniona norma dla owoców cytrusowych rekomendowana przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych i zawiera ona możliwość sortowania owoców według ilości, nowe przepisy w stosunku do jednorodności w zakresie wielkości oraz możliwości pakowania rożnych gatunków owoców cytrusowych w te same opakowania detaliczne.

(3) Ponadto, właściwym jest wyjaśnienie kilku obecnych przepisów. Po pierwsze, dla wielkości 1-X, tradycyjnie wprowadzanej do obrotu pod oznaczeniem "1", konieczna jest alternatywna denominacja. Po drugie, uaktualnione zostaną minimalne zawartości soku stosowane w odniesieniu do różnych odmian pomarańczy. Wreszcie właściwym jest określenie, że wymóg etykietowania dotyczącego środków konserwujących dotyczy jedynie zabiegów następujących po zbiorach plonów.

(4) Dlatego konieczne jest dokonane zmiany w rozporządzeniu (WE) nr 1799/2001.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Świeżych Owoców i Warzyw,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1799/2001 wprowadza się zmiany zgodnie z Załącznikiem do obecnego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 listopada 2002 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 84 z 28.3.2002, str. 1.

(3) Dz.U. L 244 z 14.9.2001, str. 12.

(4) Dz.U. L 72 z 14.3.2002, str. 9.

ZAŁĄCZNIK 

W Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1799/2001 wprowadza się następujące zmiany:

1) W tytule II (Przepisy dotyczące jakości), pozycja B (Wymagania dotyczące dojrzałości), iii) (Pomarańcze), tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"- minimalna zawartość soku:

- Tarokko i inne pomarańcze krwiste 30 %

- Grupa naweli 33 %

- Inne 35 %"

2) W tytule III (Przepisy dotyczące wielkości) wprowadza się następujące zmiany:

a) w pozycji B (Skale wielkości) wprowadza się następujące zmiany:

i) termin "1-X" wymieniony w piątej kolumnie zastępuje się terminami:

"1 lub 1-X"

ii) dodaje się akapit w brzmieniu:

"Owoce cytrusowe można pakować według ilości. W tym przypadku, pod warunkiem zachowania jednorodności wielkości wymaganej w tytule III, punkt C, różnice wielkości w opakowaniu mogą wykraczać poza pojedynczy kod wielkości, ale wielkości te mieszczą się w granicach dwóch sąsiadujących kodów."

b) pozycja C otrzymuje brzmienie:

"C. Jednorodność

Jednorodność wielkości jest osiągnięta, jeżeli owoce spełniają wymagania określonej wyżej skali wielkości, o ile wielkość nie została określona w sposób następujący:

i) w przypadku owoców ułożonych regularnymi warstwami, w opakowaniach zbiorczych lub w opakowaniach pojedynczych przeznaczonych dla konsumenta, różnica między najmniejszym i największym owocem w jednym opakowaniu, w granicach kodu wielkości lub w przypadku owoców cytrusowych pakowanych według ilości - w granicach dwóch sąsiednich kodów, nie może przekraczać następujących wielkości maksymalnych:

Kody wielkości Maksymalna różnica między owocami w jednym opakowaniu (mm)
Cytryny 0-7 7
Mandarynki 1-4

5-6

7-10

9

8

7

Pomarańcze 0-2

3-6

7-13

11

9

7

ii) w przypadku owoców nieukładanych regularnymi warstwami, w opakowaniach lub sztywnych opakowaniach pojedynczych przeznaczonych dla konsumenta, różnica między najmniejszym a największym owocem w jednym opakowaniu nie może przekroczyć zakresu właściwego danemu rodzajowi w skali wielkości, lub w przypadku owoców cytrusowych pakowanych według ilości, zakresu wyrażonego w milimetrach, właściwego dla jednego z dwóch danych kodów sąsiednich;

iii) w przypadku owoców w pojemnikach hurtowych oraz owoców w miękkich pojedynczych opakowaniach przeznaczonych dla konsumenta (siatki, worki itp.), maksymalna różnica wielkości między najmniejszym i największym owocem w jednej partii lub w jednym opakowaniu nie może przekroczyć zakresu uzyskanego w wyniku połączenia trzech kolejnych wielkości ze skali wielkości."

3) W tytule VI (Przepisy dotyczące oznakowania), punkt D (Specyfikacje handlowe), tiret trzecie i czwarte otrzymują brzmienie:

"- Kod wielkości (lub, gdy owoce pakowane według ilości są objęte dwoma sąsiednimi kodami, kodami wielkości lub odpowiadają średnicy minimalnej i maksymalnej) i liczbę owoców, w przypadku owoców układanych warstwami w opakowaniu,

- gdy są użyte, wyszczególnienie środka konserwującego lub innych substancji chemicznych zastosowanych na etapie po zbiorze plonów."

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024