Decyzja 2002/879/WE zmieniająca decyzję 2002/304/WE w zakresie programów stosowanych w Finlandii w celu uzyskania statusu zatwierdzonych stref w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej ryb łososiowatych (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 listopada 2002 r.
zmieniająca decyzję 2002/304/WE w zakresie programów stosowanych w Finlandii w celu uzyskania statusu zatwierdzonych stref w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej ryb łososiowatych (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 4290)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/879/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 7 listopada 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/67/WE z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt obowiązujących przy wprowadzaniu do obrotu zwierząt i produktów akwakultury(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 98/45/WE(2), w szczególności jej art. 10 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją 2002/304/WE(3), Komisja zatwierdziła programy mające na celu uzyskanie statusu zatwierdzonych stref i zatwierdzonych gospodarstw w niezatwierdzonych strefach, w odniesieniu do jednej lub dwóch chorób ryb, którymi są wirusowa posocznica krwotoczna ryb łososiowatych (VHS) i zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), włącznie z programem dla wszystkich obszarów Finlandii, położonych w głębi kraju i nadbrzeżnych.

(2) Wobec wystąpienia ognisk VHS w niektórych obszarach nadbrzeżnych, Finlandia przedstawiła zmiany do tego programu. Program przewiduje specjalne środki zwalczania VHS w obszarach nadbrzeżnych dotkniętych tą chorobą, w celu uzyskania, w efekcie końcowym, statusu stref zatwierdzonych w odniesieniu do VHS i IHN dla wszystkich obszarów Finlandii, położonych w głębi kraju i nadbrzeżnych. Program obejmuje niedyskryminacyjne ograniczenia w odniesieniu do przemieszczeń ryb, w celu uniknięcia ponownego wprowadzenia chorób, o których mowa.

(3) Zmieniony program, który został przedstawiony jest zgodny z właściwymi wymogami dyrektywy 91/67/EWG.

(4) W związku z tym, zmieniony program, przedstawiony przez Finlandię, powinien zostać zatwierdzony a decyzja 2002/304/WE odpowiednio zmieniona.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do dyrektywy 2002/304/EWG zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 listopada 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 189 z 3.7.1998, str. 12.

(3) Dz.U. L 104 z 20.4.2002, str. 37.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK I

STREFY, W KTÓRYCH SĄ STOSOWANE ZATWIERDZONE PROGRAMY W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO JEDNEJ LUB DWÓCH CHORÓB RYB, KTÓRYMI SĄ VHS I IHN

1. STREFY W DANII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS

- Zlewnia rzeki FISKEBÆK Å.

- Wszystkie CZĘŚCI JUTLANDII na południe i zachód od zlewni rzek Storåen, Karup å, Gudenåen i Grejs å.

- Obszar wszystkich WYSP DUŃSKICH.

2. STREFY W NIEMCZECH, W KTÓRYCH SĄ STOSOWANE ZATWIERDZONE PROGRAMY W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- Strefa w zlewni rzek »WOLFEGGER AACH I ROHRSEE«.

- Strefa w zlewni »OBERN NAGOLD«.

- Strefa »GROSSE LAUTER« w zlewni Dunaju.

3. STREFY W HISZPANII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- AUTONOMICZNA GMINA LA RIOJA.

4. STREFY WE FRANCJI, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- LES FORGES.

- LA NIVE i LES NIVELLES.

- L'ÉLORN.

5. STREFY WE WŁOSZECH, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

5.1. Autonomiczna prowincja Bolzano

ZONA PROVINCE OF BOLZANO

- Strefa składa się ze wszystkich zlewni rzek w rejonie prowincji Bolzano.

Strefa obejmuje górną część strefy ZONA VAL DELL'ADIGE - tzn. zlewnię rzeki Adige od jej źródeł w prowincji Bolzano do granicy z prowincją Trento.

(UWAGA: Pozostała, dolna część strefy ZONA VAL DELL'ADIGE jest objęta zatwierdzonym programem autonomicznej prowincji Trento. Części górne i dolne tej strefy należy traktować jako jedną jednostkę epidemiologiczną.)

5.2. Autonomiczna prowincja Trento

ZONA VAL DI SOLE E DI NON

- Obszar zlewni od źródła strumienia Noce do tamy S. Giustina.

ZONA VAL DEL FERSINA

- Obszar zlewni od źródła strumienia Fersina do wodospadu Ponte Alto.

ZONA VAL DELL'ADIGE - część dolna

- Obszar zlewni rzeki Adige i jej źródeł znajdujących się na terenie autonomicznej prowincji Trento, od granicy z prowincją Bolzano do tamy Ala (elektrownia wodna).

(UWAGA: Część strefy ZONA VAL DELL'ADIGE, położona w górnym biegu rzeki, jest objęta zatwierdzonym programem prowincji Bolzano. Górną i dolną część tej strefy należy traktować jako jedną jednostkę epidemiologiczną.)

ZONA VAL RENDENA, ALTO E BASSO SARCA

- Obszar zlewni od źródeł rzeki Sarca do tamy Torbole (elektrownia wodna). Strefa jest równo podzielona przez tamę Ponte Pià, z wyjątkiem basenu potoków Manes, Arnò i Ambies oraz basenu Doliny Jezior.

ZONA TORRENTE ARNÒ

- Obszar zlewni od źródła potoku Arnò do zapór położonych w dolnym biegu, ujściem potoku Arnò do rzeki Sarca.

ZONA VAL BANALE

- Obszar zlewni basenu strumienia Ambies do tamy elektrowni wodnej.

ZONA VARONE

- Obszar zlewni od źródeł strumienia Magnone do wodospadu.

ZONA VAL DI LEDRO

- Obszar zlewni basenów potoków Massangia i Ponale do elektrowni wodnej.

ZONA ALTO E BASSO CHIESE

- Obszar zlewni rzeki Chiese od źródeł do tamy Condino, z wyjątkiem basenów potoków Adanà i Palvico.

ZONA TORRENTE PALVICO

- Obszar zlewni basenu potoku Palvico do zapory zbudowanej z betonu i kamieni.

ZONA VALSUGANA

- Obszar zlewni basenu rzeki Brenta do tamy Marzotto.

5.3. Region Veneto

ZONA TORRENTE ASTICO

- Obszar zlewni rzeki Astico, od jej źródeł (w autonomicznej prowincji Trento i prowincji Vicenza, region Veneto) do tamy znajdującej się w pobliżu mostu Pedescala w prowincji Vicenza.

Część położona w dolnym biegu rzeki Astico, między tamą w pobliżu mostu Pedescala a tamą Pria Maglio, jest uważana za strefę buforową.

ZONA BELLUNO

- Obszar zlewni w prowincji Belluno od źródeł strumienia Ardo do zapory położonej w dolnym biegu rzeki (przed ujściem strumienia Ardo do rzeki Piave) w gospodarstwie Centro Sperimentale di Acquacoltura, Valli di Bolzano Bellunese, Belluno.

6.A. STREFY W FINLANDII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- Wszystkie obszary położone w głębi lądu i nadbrzeżne, z wyjątkiem prowincji Åland i obszaru Pyhtää podlegającego ograniczeniom.

6.B. STREFY W FINLANDII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM - WŁĄCZNIE ZE SPECYFICZNYMI ŚRODKAMI ZWALCZANIA VHS - W CELU UZYSKANIA, W EFEKCIE KOŃCOWYM, STATUSU STREF ZATWIERDZONYCH W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- Cała prowincja ÅLAND i obszar PYHTÄÄ podlegający ograniczeniom."

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.305.59

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/879/WE zmieniająca decyzję 2002/304/WE w zakresie programów stosowanych w Finlandii w celu uzyskania statusu zatwierdzonych stref w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej ryb łososiowatych (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)
Data aktu: 04/11/2002
Data ogłoszenia: 07/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970